Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Fender 65 Deluxe Reverb: oduševnělých 22 wattů

Mezi svými inovativními modely Fender nezapomíná ani na oprašování historie a tradice. Legendární zesilovač známý jako Blackface se dočkal své reinkarnace v podobě komba Fender 65 Deluxe Reverb.

Jak to vypadá?

Komba Fender si po celá desetiletí drží jakýsi vlastní "ksicht", díky kterému je na pódiu často identifikujete ještě dříve, než slyšíte zvuk. Fender 65 Deluxe Reverb není výjimkou a ani jí být nemůže, neboť již jeho předloha mu to příliš nedovoluje.

Kombo má tedy klasický obdélníkový tvar s lehce zkoseným čelním ovládacím panelem. Skříň ze sedmi vrstev březové překližky, potažená černou koženkou a černý ovládací panel hezky kontrastují se stříbřitou průzvučnou tkaninou, kryjící 12" reproduktor Jensen C12K s keramickým magnetem. Disponuje dvěma kanály, ovšem nikoliv čistým a zkresleným, jak bývá dnes běžné, nýbrž kanálem Normal a Vibrato.

Pro ovládání kanálu Normal máme k dispozici dva vstupy (druhý má vždy nižší vstupní úroveň a méně výšek) a potenciometry Volume, Treble a Bass. Pro ovládání kanálu Vibrato máme k dispozici rovněž dva vstupy, potenciometry Volume, Treble, Bass a navíc ještě potenciometr Reverb. Další dva potenciometry Speed a Intensity slouží k ovládání efektu Vibrato. Na čelním panelu dále nalezneme už jen typický červený "diamant", signalizující, že kombo je v provozu.

Pojďme na zadní panel – zde kromě spínačů Power a Standby nalezneme ještě vstup pro footswitch, který je v ceně komba a jehož pomocí ovládáme zmíněné efekty Reverb a Vibrato. Poslední dva vstupy pak slouží pro připojení interního a externího reproduktoru. V útrobách zesilovače pak nalezneme v předzesilovači čtveřici lamp 12AX7 a dvojici 12AT7, koncový zesilovač obsahuje dvojici lamp 6V6 a v usměrňovači nalezneme lampu 5AR4. O reproduktoru jsem se již zmínil výše, zbývá tedy jen dodat, že kombo je polouzavřené konstrukce. Váha komba je poctivých 19 kg, tudíž jeho přenášení solidně zastane funkci posilovny, nebo si sežeňte pár statných bedňáků k ruce.


Jak to hraje?

Ačkoliv kombo disponuje pouhými 22 watty výkonu, netřeba se bát. Na stadióny a velké arény to není, ale jinak spolehlivě uhraje nejen studio či zkušebnu, ale i větší kluby či koncertní sály.

Kanál Normal nám poskytuje čistý zvuk a nutno říct, že zní skvěle! Nádherný, dynamicky silný, jiskrný a neskutečně přívětivý tón. Ovšem pozor... díky absenci jakéhokoliv ovladače zkreslení, dosáhneme skutečně čistého zvuku pouze v první třetině dráhy potenciometru Volume. Dále již spolu s hlasitostí narůstá i určitá míra zkreslení a v poslední třetině dráhy již v podstatě dochází jen k růstu zkreslení. To sice může být do určité míry limitující, zvláště pokud potřebujete skutečně čistý zvuk i při velké hlasitosti, pokud ale máte rádi právě onen zvuk na pomezí čistého a zkresleného, nebo spíše crunchového, budete si stejně jako já chrochtat blahem.

Zkreslení je zde, jak se předpokládá, hutné, teplé, ale přitom stále dokonale čitelné. Žádný extrémní overdrive se zde nekoná, ale to asi od tohoto komba nikdo ani nečeká. Zkoušel jsem předřadit do signálové cesty i nějaké kreslící či modulační krabičky, ale výsledek se mi nikdy nelíbil tak, jako zvuk samotného komba. Tohle kombo má prostě duši a svůj charakter, který není třeba ničím "vylepšovat".

Buď se vám prostě líbí a oslovuje vás tak jak je, nebo se raději poohlédněte jinde. Ostatně kombo má za svůj předobraz zesilovač, který vznikal v době, kdy ještě mnoho kytarových krabiček teprve čekalo na své objevitele a tudíž se s nimi při výrobě komba ani nepočítalo. A za sebe říkám, že není vůbec od věci se občas vrátit k jednoduchosti a prazákladu kytarového zvuku – tedy spojení kytara – kabel – aparát. Je to nejen inspirující, ale tak trochu i osvobozující. Signál v případě použití kanálu Normal obchází obvody obou vestavěných efektů, tudíž pro jejich využití musíte přepíchnout do kanálu Vibrato.


Kanál Vibrato nám nabízí dva základní modulační efekty a také mírně odlišný zvukový charakter, než má kanál Normal. Ovládání obou efektů je sice pouze základní, ale svůj účel plní znamenitě a pro běžnou potřebu plně dostačuje. Reverb je zde samozřejmě pružinový a nalezneme jej na dně komba. Jeho dozvuk je přirozený a uchu lahodící.

Efekt Vibrato byl pro mě dalším plusem toho komba, neboť žádná z krabiček, které vlastním s tímto typem efektu (o multiefektech ani nemluvím), se tomuto vestavěnému vibratu nevyrovná. Jeho přirozenost a zvukomalebnost je neuvěřitelná a možnosti nastavení jsou i přes pouhé dva ovládací prvky velmi široké. Ostatně tak tomu je v případě celého tohoto komba. Každé pootočení potenciometru dokáže zvuk posunout k zajímavé změně barvy. A to mě prostě baví.

Závěr

Tenhle zesilovač vás na jednu stranu příjemně vrátí v čase, ale na straně druhé má určitě co říct i v současné době. Dobře vám poslouží ve většině stylů, snad jen metaloví drtiči budou asi raději lovit v jiných vodách.

Cena tohoto komba není nejnižší a pohybuje se těsně pod hranicí dvaačtyřiceti tisíc korun českých, ale za své peníze dostáváte skutečně kvalitní aparát, se kterým se rychle sžijete, brzy mu odpustíte jeho větší váhu a nakonec i tu cenu. totiž s vámi bude nejen hrát, ale doslova i dýchat.

Tagy Fender Fender 65 Deluxe Reverb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY