Fender American Original ‘60s Stratocaster: na šňůru i do vitríny
Šedesátka v názvu kytary znamená pro Fendera to samé, co pro běžného Čecha První republika. Odkaz na zlatý věk. Fender American Original ‘60s Stratocaster RW 3TSB však není vyložené retro. Naopak – a dodejme, že naštěstí obsahuje jeden zásadní moderní prvek.
Tím je samozřejmě 9,5‘‘ rádius palisandrového hmatníku. Na něm je hraní jistě pohodlnější než na autentické parabole 7,25‘‘. Bohužel poměrně vysoký dohmat na testovaném kusu nebyl právě nejpříjemnější. U modelu s podobně „appetitlich“ finišem to zamrzí o to víc. Nitrolak se totiž nepochybně natíral s velkým citem, aby se spolu s kresbou dřeva co nejvíc vytáhly i obrysy zvuku.
Nicméně dohmat není nic, co by se nedalo seřídit během jedné návštěvy kytaráře. Pražce prý sice jsou vyšší než u vývojově mladších modelů, ale to se bez roků zkušeností, nápovědy anebo šupléry poznává těžko. Jinými slovy – jestli tohle jsou podle Fendera vysoké pražce, těžko říct, čím se v 80. letech v ČSSR osazovaly hmatníky původních Jantarek.
Proti mechanikám se u kytary za bratru pětačtyřicet tisíc nedá nic říct. Lazení drží jako helvétská víra, kobylka je příjemná a poťáky i switch jsou na pohyby rukou citlivé tak akorát. Těžko hledat vhodnější nástroj pro opravdu dlouhou štaci.
Samozřejmě o vzhled nebo řemeslné provedení jde až v druhé řadě. Zvuk snímaný voskovanými AlNiCo Pure Vintage ´65, které rádius věrně opisují, je jednoduše učebnicový. Nicméně proti kouskům, se kterými v elektrickém chrámu sloužil své mše šaman Jimi Hendrix, mi přeci jen přijde ještě o něco delikátnější. Starosvětská povaha nástroje tím nijak neutrpěla.
Ceně navzdory má však Fender American Original ‘60s Stratocaster RW 3TSB budoucnost sběratelského kousku ještě daleko před sebou. I když od okamžiku nákupu bude na ceně už jenom získávat. Je to úžasný nástroj, který potěší každého audiofila a zároveň vydrží pořádný zápřah.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.