Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Fender American Pro Stratocaster: nekončící překvapení

Změna letopočtu přináší téměř pravidelně i změnu v katalogu firmy Fender. Pro rok 2017 je jí nová řada kytar American Pro. A jak dokazuje Fender American Pro Stratocaster MN ATO, není to jen změna kosmetická.

Jak to vypadá?

Tvar Stratocastera je až na drobnosti v podstatě neměnný, jednoduše identifikovatelný a léty prověřený, proto ho více popisovat nebudu. Daleko zajímavější je popis z hlediska použitého dřeva a hardwaru. Tělo kytary je vyrobeno z olše, hmatník a krk z javoru. Speciálně u krku bych se rád zastavil. Dostal totiž zcela nový profil – a to sice "deep C" – který je dle slov výrobce někde na pomezí tradičních profilů "C" a "U". Tělo kytary je lakováno lesklým polyuretanovým lakem, v barevném provedení Antique Olive, které je rovněž novinkou a na žádném z předchozích modelů doposud nebylo použito. Krk má velmi příjemnou saténovou povrchovou úpravu, jeho výztuž je vkládána tradičně zezadu a je kryta tzv. skunk stripem.

Hmatník je osazen dvaadvaceti Narrow Tall pražci, které jsou o něco vyšší než původní Medium Jumbo. Na místě nultého pražce pak místo obvyklé syntetické kosti nalezneme kost pravou. Drobných změn doznala i kobylka, která je typu Vintage (tedy s kameny z ohýbané oceli), ovšem ukotvená pouze na dvou šroubech namísto původních šesti, a páka tremola je nyní pouze zasouvací (pop-in) namísto tradiční šroubovací. Páka tak mnohem lépe drží ve vámi zvolené poloze. Die-cast ladicí mechaniky jsou typu Fender Standard a fungují bez nejmenších problémů.

Asi největší inovací modelu American Pro jsou bezesporu snímače. Jedná se sice o tři klasické single-coil snímače, ovšem o zbrusu nový model V-Mod, který díky AlNiCo magnetům produkuje typický "stratosound", ve kterém nechybí tolik žádoucí teplo, krystalicky čisté výšky ani charakteristický "twang", ale zároveň znějí dostatečně moderně. Kytary ze série American Pro navíc nově disponují obvodem Treble Bleed, který napomáhá udržet stejnou barvu tónu i při změně hlasitosti ovladačem Volume. Ovládání snímačů se děje pomocí nožového pětipolohového přepínače a potenciometrů: 1 x Master Volume (s vestavěným Treble Bleed obvodem) a 2 x Tone. Kytara je z výroby osazena strunami Fender Nickel Plated Steel o síle .009 - .042 a samozřejmostí je její bezchybné seřízení.


Jak to hraje?

Hrát na luxusnější modely Stratocastera je téměř vždy zážitek a tahle kytara mi padla do ruky prakticky okamžitě. Inovovaný profil krku perfektně sedne do ruky (alespoň do té mé) a kytara díky tvarování těla s hráčem rychle sroste. Na sucho zněla kytara velmi vyváženě, otevřeně a zněle, s jiskrnými výškami a příjemnými, perkusivními basy. I na sucho byl zřetelně znát dlouhý sustain. Hned od počátku tedy skvělý pocit. Kytaru jsem testoval ve spojení s lampovým aparátem Fender Bassbreaker 45.

Na čistý kanál zněly všechny tři snímače velice hezky, neobyčejně dynamicky, silně a překvapivě mají jen minimální brum. Zvláště krkový snímač mě nadchl svým kulatým, nabasovaným tónem, který nepostrádal nádech starých časů, ale zároveň zněl velmi svěže. Prostřední snímač byl výrazný, s moderním a dravým zvukem, plným zvonivých výšek. Snímač u kobylky má výrazný středový atak, brilantní a ostré výšky, které ale zbytečně netahají za uši. Zvukově pěkně barevné kombinace snímačů jsou pak skutečnou lahůdkou a s jejich pomocí nabízí kytara opravdu pestrou škálu zvuků.

Zvuk leze z kytary snadno, žádné dolování tónů není nutné a ve zvuku se hodně ozývá dřevo. Komu by zvuk přeci jen připadal málo tlustý nebo hutný, ke kýženému efektu se může dopracovat velmi snadno, pouhým zvednutím snímačů blíže ke strunám. Čistý zvuk tedy jednoznačně za jedna, pojďme na zkreslený. Při použití lehkého crunche kytara pěkně zjedovatí a zvláště kobylkový snímač parádně "kouše", ale vy si u toho přesto budete chrochtat blahem. Průrazný, silný zvuk s příjemnou kompresí danou olšovým tělem. Tohle je doslova ztělesnění výrazu crunch... víc netřeba slov. Tohle je prostě Amerika, přátelé!

Ač nerad, neboť crunch mě naprosto dostal, přidávám na gainu a překvapení nekončí! Kytara se pěkně rozezpívá, tón se táhne za rukou jak těsto (v tom nejlepším slova smyslu), vytahované tóny znějí jistě a zbytečně rychle "neumírají". Při doprovodné akordové hře je zvuk hezky semknutý, vyrovnaný a netřepí se. Hráči, kteří rádi využívají potenciometr Volume právě k určité změně barvy zvuku, budou mít z počátku asi trochu problém zvyknout si na obvod Treble Bleed, díky kterému se Volume chová přeci jen trochu jinak než je u běžného Strata zvykem. Ale dá se na to lehce zvyknout a nakonec této vychytávce i přijít na chuť. Snímače ani při větším zkreslení a vysoké hlasitosti zdaleka nepřekračují únosnou míru brumu, spíše jsou v tomto směru až překvapivě tiché. Zkreslený zvuk tedy rovněž za jedna.

Skvěle seřízená kytara ladí ve všech polohách a nějaké "vlky" či jiné pazvuky zde také budete hledat marně. Dřevo příjemně rezonuje, nejen co se těla kytary týče, ale i krku, který na mě chvílemi působil, jako by snad nebyl ani šroubovaný, ale spíše lepený. Pokud rádi při své hře využíváte tremolo, můžete být v tomto případě rovněž bez obav. Ačkoliv kytara nedisponuje žádným systémem zamykání strun, není nutné se bát i trochu více "zapáčit" a ladění se nehne. Na nějaké "bombování" alá Floyd Rose samozřejmě zapomeňte, ale to asi nikdo od klasického Strata ani nečeká. Při běžném použití se ale na tremolo i ladění můžete plně spolehnout.

Závěr

Tahle kytara žádnou reklamu nepotřebuje. Vynikající a špičkově zpracovaný nástroj od legendárního výrobce, který v sobě kombinuje to nejlepší z minulosti a přidává to nejlepší ze současnosti. Nástroj, který zcela jistě uspokojí každého, kdo ví, co od kytary chce a jaký zvuk hledá. Zemité blues, country, rock, hard rock ale i funky nebo fusion... to vše dává tahle kytara s přehledem. Milovníci tvrdších žánrů ale nemusí věšet hlavu, neboť série American Pro nabízí i Stratocastery osazené kombinací H-S-S či dvěma humbuckery.

Vezmeme-li v potaz, že tahle kytara je vyrobena v USA, navíc s velkým podílem ruční práce, a tudíž v podstatě co kus to originál, může se nám jevit i pohled na cenovku s třiačtyřiceti tisíci korunami českými hned o něco snesitelnější. V ceně je navíc luxusní kufr na míru.

Tagy Fender American Professional 2017 Fender American Pro Stratocaster Stratocaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY