Fender Brad Paisley Road Worn Telecaster: tohle je Nashville!
Může kytara jako je Fender Telecaster ještě něčím překvapit? V případě modelu Fender Brad Paisley Road Worn Telecaster MN SLV může být překvapením originální design a netradiční výběr dřevin, ale především zvuk, který by se dal asi nejlépe vystihnout jedním slovem: Nashville.
Jak to vypadá?
Kdo zná amerického country kytaristu Brada Paisleyho, tomu bude grafický design téhle kytary určitě povědomý. Ostatně oficiální název kytary nikterak nezapírá, kdo má v tomto modelu prsty – a to vlastně doslova. Jinak se tvarově jedná o klasický Telecaster, tak jak jej známe již více jak šedesát let.
Tělo této kytary tvoří ale trochu netradiční „sendvič“ složený ze dvou smrkových desek, mezi nimiž je jádro z pavlovnie, což je exotická dřevina pocházející převážně z jihovýchodní Číny. Jedná se o rychlerostoucí, lehké a bezsukové dřevo s malým obsahem pryskyřice, které díky tomu nemusí dlouho vysychat a je velmi odolné. Pro své rezonanční vlastnosti se v Asii používá k výrobě tradičních hudebních nástrojů již řadu let. Nyní máme možnost seznámit se s touto dřevinou i u elektrických kytar. Krk o příjemném profilu Enhanced V a hmatník nesoucí 21 medium jumbo pražců je shodně z javoru. Nultý pražec je ze syntetické kosti.
Povrchová úprava je ve stříbrném lesku s lehce psychedelickými květinovými motivy pod průhledným pickguardem. Orientační značky na hmatníku jsou ve formě klasických černých teček. Vintage ladicí mechaniky jsou uzavřené a struny prochází přes pevnou tříkamenovou kobylku American Vintage Style skrze tělo kytary. Kytara je osazena dvěma single-coil snímači (u kobylky se jedná o Custom Brad Paisley Spec Vintage – Style Telecaster, u krku pak nalezneme snímač Twisted Tele) a k jejich ovládání slouží potenciometry Volume, Tone a třípolohový přepínač.
Co se zpracování týče, nenašel jsem cokoliv k vytknutí, vše pečlivě opracované, jednadvacet pražců dokonale začištěných, mechaniky i elektronika šlapou bez chybičky a v laku také nenajdete žádné nedostatky. Tedy vyjma těch chtěných, neboť, jak název Road Worn napovídá, kytara má působit dojmem řádně opotřebovaného a ohraného nástroje.
Výsledek je celkem povedený, ale dojem trochu kazí hmatník, který sice také není jak ze škatulky, nicméně na první pohled to není příliš patrné, což někomu může narušovat zmíněný ohraný dojem nástroje. No, alespoň bude mít takový majitel kytary nutkání neustále hrát a dostat hmatník do stejně ohrané podoby jakou má zbytek kytary. Z továrny je kytara vybavena firemními strunami Fender 250L NPS o síle .009... jde se hrát.
Jak to hraje?
Nedá mi to a nejprve prohrábnu struny jen tak „na suchu“, ať dřevo samo ukáže co v něm je a neschovává se za snímače. A dřevo se předvádí v nejlepším světle – pevný, vyrovnaný zvuk s hezkou barvou v basech a zvonivostí ve výškách. Tělo příjemně rezonuje a já se začínám těšit, co s tím provedou snímače. A snímače se v tomto případě skutečně předvádějí. Skvěle totiž korespondují se snahou výrobce nabídnout skvělý zvuk nejen fanouškům Brada Paisleyho, ale i všem ostatním. Nabízí přiměřeně ostrý, méně hutný sound, jako stvořený pro country.
Čistý či mírně nakreslený zvuk „twanguje“ až hrůza, což určitě potěší nejen zmíněné hráče country, ten zvuk si prostě zamilujete. Snímače dle mého ucha skvěle „ladí“ jak mezi sebou, tak celkově s nástrojem a nelze k nim mít výtku. Silnější zkreslení snášejí také stále ještě s grácií a při sólech dokáží hezky zpívat a táhnout tón. Krkový snímač je sice při ještě větším zkreslení na můj vkus už trochu moc přidušený, ale vyložená „deka“ to také není a stále je slyšet cinkání výšek pro Telecaster typické.
S přibývajícím gainem samozřejmě roste úměrně i brum, ale to se dá očekávat. V mezipoloze – tedy při zapojení obou snímačů – se brum výrazně eliminuje a mezipoloha zároveň nabízí velmi hezkou barvu na doprovod. Potenciometry fungují plynule a příjemně ztuha, takže si nerozhodíte zvuk pouhým škrtnutím o ně, ale zároveň s nimi lze pohotově a snadno pracovat v případě potřeby.
Kytaru jsem testoval na lampový zesilovač Fender Bassbreaker 15 a byl to skutečně parádní (byť bohužel krátký) výlet do Nashvillu. Stačí pár hrábnutí do strun a tahle kytara vás tam kdykoliv spolehlivě přenese. Setsakramentsky povedená záležitost, Mr. Paisley!
Závěr
Pokud máte rádi osvědčené a klasické modely kytar a zároveň chcete něco, co se bude od běžné produkce přeci jen maličko odlišovat, mohl by být tenhle Paisleyho Telecaster tím pravým pro vás. Kytara je vyrobená v Mexiku, což příjemně snižuje její cenu na něco málo přes sedmadvacet tisíc, což je za ne úplně tradiční, navíc perfektně zpracovaný a znějící nástroj cena určitě akceptovatelná. Dalším příjemným bonusem může být i luxusní gig-bag v ceně a Paisleyho typický stetson graficky ztvárněný na hlavě kytary, který na vás okamžitě prozradí, jakýže styl je ten váš srdcový.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.