Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Kejmar -

Fender Bronco 40: výzva k hledání a nalézání vlastního zvuku

Když se poprvé zadíváte na Fender Bronco, řeknete si: Aha, další basové kombíčko s pár zvuky navíc. Ale až když zaostříte zrak na panel zesilovače, poznáte, že se v něm skrývá o mnoho víc, než jste si mysleli. Výkon 40W sice předurčuje toto kombo na domácí cvičení nebo do zkušebny s komornější kapelou, ale co se týče výbavy, je daleko sofistikovanější než jeho konkurenti v téže třídě – jde totiž o modelingový aparát se vším všudy.

Konstrukce komba s dřevěnou ozvučnicí o rozměrech 46x39x29 cm je potažena černou koženkou s oplastovanými rohy. V přední části pod masivní kovovou mřížkou je umístěn 10ti palcový tovární reproduktor Fender Special Design, v obou spodních rozích vedle něj jsou pak dva basreflexové otvory o průměru 5 cm.

Srdce přístroje je digitální zesilovač Bronco 40, zasazený do zadní části ozvučnice. Na jeho ovládacím panelu najdeme odleva: jackový vstup pro nástroj, nad ním LED kontrolka footswitche, jehož vstup je umístěný na zadní stěně pod kontrolkou. Vedle vstupu nástroje najdeme pětici otočných potenciometrů – prvním je klasický ziskový Gain, následuje "svatá" ekvalizační trojice Bass-Mid-Treble (s nastavením -15 až +15), a posledním je celková hlasitost Master.

Nyní se dostáváme k té podstatné a zajímavé části ovladačů, která dokáže pracovat se zvuky a také aktivně spolupracuje s počítačem, pomocí aplikace Fender Fuse (ta je samozřejmě volně ke stažení ze stránek fender.com). Otočný knoflík Preset má nalevo od sebe osm LED kontrolek (označených A až H), zastupujících osm simulovaných aparátů. Otáčením knoflíku volíme tyto libovolné presety, přičemž kontrolky svítí oranžovou barvou. Pokud je u daného presetu možnost použití footswitche, rozsvítí se jeho kontrolka nad nástrojovým vstupem.

Pootočíme-li knoflíkem dále, přeskočí nám opět na preset A, ovšem kontrolka se rozsvítí zeleně, což znamená, že jsme v nové řadě presetů, které se dají nastavovat pomocí počítače. Tato řada je zde ještě jedna, přičemž kontrolky tentokrát svítí červeně. Nahrávání presetů funguje jednoduše – pomocí softwaru Fender Fuse vytvoříme daný zvuk, nastavíme knoflíkem Preset pozici, kde ho chceme mít a stiskneme tlačítko Save nad Presetem. Spojení se software ukončíme tlačítkem Exit hned vedle. Jednoduché a účinné.


K další nadstandardní výbavě patří otočný ovladač komprese Comp, na kterém můžeme navolit celkovou kompresi od nuly, přes Low-Medium-High až po Ultra. Nad ovladačem Comp se nachází jednoduchá tříledková ladička pro průběžné dolaďování nástroje.

Pokud vám to ještě nestačí, vedle ovladače Comp máte další ovladač FX, pomocí kterého můžete dodat vašemu zvuku až 12 přednastavených basových efektů, jako chorus, phaser, flanger, overdrive, různé syntezátorové filtrované zvuky a octaver s delayem /reverbem pro prostorově široký, otevřený zvuk. Efekty jsou uspořádány po čtyřech oddílech (A,B,C,D), na každém jsou uloženy tři efekty, jejichž výběr označují tři LED kontrolky ladičky.

Úplně vpravo pak najdeme USB vstup pro propojení s počítačem(kabel je přiložen), AUX vstup na malý jack pro připojení externího zdroje nebo MP3 a konečně výstup na sluchátka pro tiché cvičení.

Zadní stěna zesilovače obsahuje kromě již zmíněného vstupu na footswitch ještě XLR line-out výstup do mixu či PA, a dále síťový konektor a hlavní vypínač.

Bronco je ideálním spojením čistého basového zvuku s digitálními efekty. Lze ho použít například ve studiu – USB výstup je plně digitální, a poskytuje extrémně čistý stereo výstup do nahrávacího softwaru (mono basový sound a stereo efekty). Fender Bronco je zkrátka kombo, s kterým si vyhrajete. Je přizpůsobeno pro hledání a nacházení toho správného soundu basové kytary. Ať už jste technický antitalent, nebo naopak hračička s hudebními softwary, tohle kombo by nemělo chybět ve vaší sbírce.

Tagy Fender fender bronco

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Tomáš Kejmar
Absolvent Střední průmyslové školy Strojnické v Praze, už od mládí tíhl k muzice. Hraje na kytaru, baskytaru a tenorové banjo. Od školní kapely se dostal až k tvorbě písňových textů (Denisa Kubová, Miluška Voborníková, David Král, Sunny..). Hrál v několika rokenrolových kapelá…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY