Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Út, 15.03.2016 - 00:01

Fender George Harrison Tribute Rosewood Telecaster

Prémiová divize Fender Custom Shop zařadila do letošní kolekce repliku palisandrového Telecasteru kytaristy Beatles George Harrisona. Unikátní nástroj byl často používán pro studiovou práci a je k vidění také ve filmu Let It Be, jehož součástí jsou i záběry z koncertu kapely na střeše londýnské pobočky firmy Apple.

Výrobu modelu George Harrison Tribute Rosewood Telecaster si vzal na starost renomovaný kytarář Fenderu Paul Waller, jenž měl díky vstřícnosti Harrisonovy rodiny možnost zapůjčit si originál z kytaristovi sbírky a do detailu prozkoumat zapojení elektroniky a rozměry prototypu pocházejícího z roku 1968.

Korpus nástroje se skládá ze čtyř kusů palisandru lepeného vertikálně i horizontálně a ze stejného dřeva je i hmatník s 21 jumbo pražci a krk se subtilnějším C profilem. Menší radius hmatníku (7.25 palce) dodržuje specifikace Fenderů ze šedesátých let, ale nultý pražec má oproti vintage sériím už modernější šířku 42 mm - větší rozteče strun Harrisonovi umožňovaly pohodlnější hru akordů.

Pro ruční navinutí cívek obou single coilů s typovým označením Abby Handwound '68 Tele byla ke spolupráci pozvána legendární zaměstnankyně Fenderu Abigail Ybarra, která u firmy pracovala už od roku 1956 a o necelé dva roky později se začala specializovat výhradně na výrobu snímačů. Jejích zkušeností využíval Custom Shop při návrzích elektroniky u speciálů pro Jeffa Becka, Erica Claptona, Jimiho Hendrixe nebo Stevie Ray Vaughana.

Snímače jsou ovládány třípolohovým přepínačem a potenciometry hlasitosti a tónové clony zapojené po vzoru Tele 68. Hardware repliky sestává z vintage kobylky se základnou ve tvaru vaničky a trojicí válečkových kamenů z nerez oceli. Ke kobylce je dodáván i chromovaný kryt. Ladění obstarávají klasické strojky Fender Vintage "F" Stamped

George Harrison Tribute Rosewood Telecaster bude dodáván v transparentním matném polyurethanovém laku a součástí je samozřejmě veškerá certifikace a luxusní pevné pouzdro v černém tolexu. Dílny Custom Shopu by mělo opustit pouze 100 exemplářů z této limitované série a pokud máte o některý z nich zájem, tak musíte sáhnout hlouběji do kapsy - pravděpodobná cena se má pohybovat okolo 12 000 dolarů.

Tagy Fender
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
TOPlist