Fender Mustang GT 100: digitální hřebec třetí generace
Modelingové zesilovače Fender Mustang se dočkaly třetí generace a přináší nejedno vylepšení. Z trojice nových modelů jsem si na test vybral zlatou střední cestu – 100W kombo Fender Mustang GT 100.
Jak to vypadá?
Třetí generace Mustangů nabízí zase trochu odlišný design – a z mého pohledu je tento nejpovedenější. Kombo má elegantně zaoblené rohy a vše je sladěné do černého odstínu. Nechybí klasické logo Fender, umístěné typicky do levého horního rohu. Ovládací panel zapuštěný shora působí jednoduše a přehledně, což od počátku vzbuzuje důvěru, že k ovládání aparátu nebudeme potřebovat třísetstránkový manuál, ale vystačíme si s tenkou brožurou či dokonce pouze vlastní intuicí.
Co tedy na horním panelu nalezneme? Zleva doprava je to: nástrojový vstup, potenciometry Gain, Volume, Treble, Middle, Bass, Reverb a trochu vetší potenciometr Master. Dále zde máme modelingovou sekci s poměrně velkým displejem a příslušným ovládáním, které si rozebereme dále a úplně vpravo vstup Aux In a výstup pro sluchátka. Kombo je otevřené konstrukce a kromě pohledu na 12" reproduktor Celestion Custom se můžeme kochat i tím co nám nabízí zadní panel - a není toho málo. Kromě zdířky pro síťové napájení tu máme ovladač On/Off, vstup pro footswitch, USB vstup pro přímé nahrávání, symetrické XLR linkové výstupy a stereo efektovou smyčku.
Teď trochu blíže k efektové a modelingové sekci. Ta nám nabízí výběr z 21 simulací zesilovačů a ze 47 efektů. Nezbytnou součástí je dnes už vestavěná chromatická ladička a naopak příjemným nadstandardem je poměrně vychytaný looper. Nadstandardů ale nabízí nová generace "mustangů" mnohem více. Je jím například funkce Bluetooth, jejíž pomocí lze k zesilovači připojit nejrůznější multimediální zařízení a zejména pak možnost WiFi připojení, pomocí kterého lze stahovat nejnovější aktualizace či presety vytvořené nejen předními světovými hráči, ale prostřednictvím komunity i uživateli samotnými.
Další rozměr dává kombu aplikace Fender Tone, která je bezplatně ke stažení pro iOS i Android. Umožňuje velice jednoduše ovládat a upravovat nastavení simulovaných aparátů a efektů. Veškeré parametry si tak nastavíte pohodlně na velkém displeji svého smartphonu či tabletu a to navíc bez nutnosti propojování kabelem. Je vidět, že Fender jde s dobou a nebrání se ani nejmodernějším digitálním technologiím a jejich využití ve prospěch muzikantů. V aplikaci naleznete také sekci Tone Tips, která nabízí praktické a podrobné návody k signálovým řetězcům, efektům i aparátům.
K ovládání komba v reálném čase pak skvěle poslouží čtyřtlačítkový footswitch MGT-4 (není v ceně), pomocí kterého se lze pohybovat mezi jednotlivými presety a ovládat looper. No, není toho věru málo, co tenhle aparát nabízí, je tedy na čase prověřit to všechno v praxi.
Jak to hraje?
Co se týče modelingových aparátů, nejsem příliš příznivcem nějakého extrémního zkoumání nakolik se ten či onen model zesilovače či efektu blíží či dokonce vyrovná originálu a spíše posuzuji jeho zvuk a použitelnost v praxi obecně. Navíc ve většině případů člověk nemá po ruce originál, aby provedl nějaké objektivnější porovnání. Tolik tedy jen na úvod k mému hodnocení zvuku.
V nabídce simulovaných zesilovačů nechybí legendární modely Fender – Bassman 59', 65'Twin, 57'Bandmaster, 65'Princeton či 57'Deluxe ani řada zesilovačů s moderním hi-gainovým zvukem (např. '90s American simulující Mesa Dual Rectifier či Metal 2000 postavený na bázi Peavey EVH 5150) pro vyznavače tvrdších žánrů. Není zde samozřejmě prostor vyjmenovávat a popisovat všechny, ale jedno mají společné – Fender si dal skutečně záležet a simulaci aparátů vyvedl do nejmenších detailů, což v praxi znamená, že ač se jedná o digitální simulace, ve zvuku nechybí charakteristická dynamika, jiskrnost a teplo.
U hi-gainových simulací aparát sice tolik netlačí a nebasuje, jak by si možná mnozí těžkotonážní riffmistři představovali, ale to přičítám na vrub otevřené konstrukci komba – a zavření skříně je pro průměrně šikovného hudebního kutila dílem okamžiku. Mně osobně ale stejně nejvíc seděla simulace čistých či jen lehce nakreslených zvuků. Zejména 65'Twin je skutečná lahůdka a ve spojení s pololubovou či lubovou kytarou je to doslova pastva pro jazzmanovi uši.
Úprava parametrů pomocí aplikace Fender Tone je geniálně jednoduchá, přehledná a poskytuje skutečně široké možnosti nastavení pro každý simulovaný aparát. Pro ovládání v reálném čase je asi rychlejší použít korekce přímo na zesilovači, ale v praxi jsem si vyzkoušel, že není takový problém ani rychlá úprava korekcí pomocí smartphonu i během koncertu mezi skladbami - a to nemusíte mít ani moc ukecaného zpěváka.
Co se efektů týče, vybere si každý. Jak modulační, tak kreslící efekty jsou vesměs na vynikající zvukové úrovni a prakticky použitelné. Opět nechybí snadná možnost úpravy parametrů buď přímo na panelu zesilovače nebo pomocí aplikace Fender Tone. Některé z efektů byly vyvinuty speciálně pro Fender Mustang GT, jiné si za svůj předobraz vybraly některý ze slavných efektů napříč časem. Nechybí tu tedy efekty na bázi Ibanez TS-808, MXR Distortion, Boss DS-1 či Electro-Harmonix Big Muff. Dále zde máme několik druhů kvákadel (které lze ovládat pomocí expression pedálu EXP-1), reverbů, phaserů a pestrou škálu delayů.
Vše lze samozřejmě editovat a ukládat do uživatelských presetů. Tyto presety lze dále ukládat do tzv. Setlistů, které vám umožní uspořádat a vyvolávat si vaše nastavení tak jak jej budete potřebovat např. při živé produkci či ve studiu. Samotná editace a ukládání (včetně možnosti přejmenování) je velice intuitivní a jednoduché, což vám umožní rychle se s aparátem sžít a snadno se pohybovat v jeho modelingové sekci.
Se 100W kombem už uhrajete nejeden větší prostor a pokud chcete podobného "mazlíčka" i na doma, do malé zkušebny či do studia, je zde k dispozici i 40W varianta komba. A kdo má rád, když mu zvuk zesilovače na pódiu roluje ponožky, ten určitě sáhne po 200W variantě se dvěma reproduktory.
Závěr
Možnosti nové generace Mustanga jsou skutečně široké a od běžné produkce modelingových aparátů se liší nejen použitím nejmodernějších technologií, ale především zvukovou kvalitou komba samotného i kvalitou modelací. Přidejme k tomu ještě nízkou váhu pouhých 10 kg a také nízkou pořizovací cenu přesahující lehounce hranici deseti tisíc korun. A netřeba se bát, tohoto mustanga si ochočíte a zkrotíte snadno a jízda na něm je skutečným požitkem.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.