Fender omezí výrobu nástrojů s jasanovými korpusy
Prodejce Guitar Station, australský dealer produktů Fender, oznámil, že kalifornská značka plánuje postupně ukončit používání jasanu u většiny svých nástrojů. Výrobce o tomto kroku nejprve informoval své obchodní zástupce a nyní vydal i oficiální prohlášení, které změnu potvrzuje. Důvody jsou podle něj čistě environmentální a souvisí s klimatickými změnami a také masivním rozšířením škůdce krasce jasanového.
Krasec jasanový (Agrilus planipennis), invazivní druh původně asijského hmyzu, zničil za posledních dvacet let na území Severní Ameriky už miliony jasanových stromů. Snahy o omezení šíření tohoto druhu jsou zatím marné a podle prognóz by měly USA v budoucnu přijít o další desítky milionů jasanů.
K rozhodnutí Fenderu přispělo i globální oteplování a záplavy způsobené změnou klimatu. Většina jasanového dřeva, používaného Fenderem na výrobu korpusů, pochází z říčních ostrovů v deltě řeky Mississippi, kde jsou povodně relativně běžné, ale nový stav způsobuje, že tyto oblasti jsou v posledních obdobích dvě třetiny roku pod vodou, což má negativní vliv na strukturu, mechanickou odolnost a rezonanční kvalitu dřeva.
Podle Maxe Gutnika, vice prezidenta divize Fender Electric Guitars, Basses & Amplifiers FMCI (Fender Musical Instruments Corporation) má firma ještě dostatečné skladové zásoby jasanu, které by měly být využity pro stavbu speciálních sérií nebo historických replik nástrojů, jejichž výrobu bude s největší pravděpodobností zajišťovat především Custom Shop.
Prohlášení manažera FMCI je možná i nepřímou odpovědí na to, proč byly nedávno představené jasanové verze American Performer Raw Ash Stratocaster a Telecaster zařazeny do limitované edice, podobně jako další nástroje z bahenního jasanu včetně výročního 70th Anniversary Broadcasteru v laku Blackguard Blonde, nabízeného v sérii čítající pouhých 250 kusů.
Zatím není zřejmé, zda se ceny jasanových Fenderů plošně zvýší, a otázkou také zůstává, jestli značka pro stavbu svých standardních modelů v budoucnu nezvolí některý z evropských, severoafrických či asijských druhů tohoto dřeva.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.