Fender Squier Affinity Telecaster MN BB: ferrari za cenu trabanta

Splašit super kytaru za dvacet tisíc nebo třeba jen osmičku není žádný kumšt. Expert level začíná na pěti litrech. A právě tam vládne Squier Affinity Telecaster MN BB.

Jediný akord, kytara se zachvěla jak při zemětřesení a mně se podlomila kolena. Takhle hovadský sustain jsem zažil naposled, když jsem na klíně choval o tisícovku dražší Cortku M520. Přitom se řezalo z docela obyčejných surovin. Tělo z olše, krk z javoru a čtyři šrouby. Výrobce očividně nevěří v existenci odpadního dřeva a než by ho utopil v kýblu barvy, raději ho nechal natřít jenom polyuretanovým lakem. Za mě správná volba!

Krk má obligátní fenderovskou menzuru 648 milimetrů, rádius 9,5 palce a céčkový profil. Nicméně jsem z něj byl u vytržení jako z Ibanezova Wizarda III. Je velmi rychlý a příjemný i pro naprostého začátečníka, který ještě neumí domačkávat struny. Tohle tele bych se nebál svěřit žáčkovi v přípravce. I tělo má hrany zaoblenější o trochu víc, než je u běžných telat zvykem. Znepokojuje mě jen nultý pražec ze syntetické kosti. Je sice vegan, ale tuk prostě pouštět nebude.

Tradičně spartánská mechanika působí bytelně, a i kdyby nebyla, výměna bude snadná a levná. Od běžných telecasterů se liší jen v detailech. Třístupňová šaltrpáka má trochu jinou hlavu a výrobce vyměnil i signature „plechovku od sardinek“ za kobylku ze stratocastera. Druhá výměna byla rozhodně ku prospěchu věci jak s ohledem na seřizování oktáv a dohmatu, tak pohodlí při hraní. Jen tu hlavu nepobírám. Co bylo špatně na jednoduchém černém kuželu?

Ptát se u snímačů z kytar za pětku, jestli je vyměnit, je čirý nonsens. Správná otázka zní: kdy? Výjimkou z pravidla budiž snad jedině tovární Tele Single-Coil a Vintage Style Single-Coil z tohohle telete. Znějí pěkně ostře a sprostě.

Zkrátka jestli pro sebe nebo svého raubíře hledáte ferrari mezi Telaty za cenu trabanta, poohlédněte se po Squier Affinity Telecaster MN BB. Za ty prachy je to hotový poklad.