Fender Treat-Light Wah Pedal: žabí sněm v luxusním balení
Wah pedál, neboli „kvákadlo“, je jedním z nejpoužívanějších efektů mezi kytaristy vůbec. Někdo v jeho případě sází na jednoduchost a funkčnost, další si potrpí na rozšířené možnosti úpravy zvuku. A právě pro ty druhé je tu Fender Treat-Light. Luxusní provedení, analogové obvody a široké možnosti nastavení, dělají z tohoto pedálu významnou konkurenci i těm nejslavnějším wah pedálům.
Jak to vypadá?
Od pohledu robustní a bytelná konstrukce pedálu dává tušit, že pedál snese i nějaký ten větší zápal hry, ovšem tomuto je potřeba přizpůsobit zejména odpor pedálu, neboť od výrobce je nastaven na ultralehký chod. Navíc dráha pedálu je poměrně krátká, a tudíž při těžké noze „kváknutím“ spíš jen tak proletíte. Ale naštěstí i v tomto směru je pedál ke svým uživatelům vstřícný a každý si najde to své, optimální nastavení.
Co se mi osobně moc líbí, je dřevěná nášlapná plocha pedálu, což působí nejen odolně, ale i elegantně, ba přímo luxusně. Kromě toho najdeme na těle pedálu i trojici miniswitchů, z nichž dva slouží k úpravě zvuku a jeden k červenému podsvícení pedálu, což je praktické zejména na tmavém pódiu, kde díky tomuto už nikdy nešlápnete vedle. Podsvícení není nijak intenzivní, spíše decentní a příjemné. Kromě miniswitchů je zde ještě potencimetr Range k úpravě vyšších frekvencí. Pedál lze napájet adaptérem (není v ceně) nebo 9V baterií.
Vstup a výstup je na horní hraně pedálu, což nemusí každému vyhovovat zejména kvůli prostoru v pedalboardu, ale lomené jacky tuto nevýhodu částečně eliminují. Jinak zmíněné miniswitche a potenciometr jsou skutečně miniaturní a tudíž panuje jistá obava o jejich životnost, zvláště v případě, že bude v jejich blízkosti umístěna v pedalboardu kupříkladu spínač nějaké další krabičky. Ale i tento problém se dá obvykle poměrně snadno vyřešit. Pojďme se podívat na zvuk.
Jak to hraje?
Díky analogovým obvodům je zvuk stručně řečeno „klasický“. Ovšem tam, kde možnosti jiných kvákadel končí, tam možnosti Fender Treat-Light začínají. O možnosti podsvícení celého pedálu jsem se již zmínil a klasická červená dioda pak signalizuje že je pedál aktivní. Miniswitch MID FREQ nám dává možnost výběru preferovaných středových frekvencí (Hi, Mid, Low) a potenciometr RANGE nabízí úpravu výškových frekvencí. Miniswitch BUFFER nám pak nabízí možnost volby mezi dynamičtějším, výraznějším průběhem kváknutí a klasickým, nebo chcete-li, vyrovnanějším průběhem.
Po stránce zpracování, vybavení a co do zvuku a jeho možností, není pedálu co vytknout. Jediná moje výtka tak může směřovat k poměrně hlasitému lupnutí při aktivaci pedálu, slyšitelnému zejména při velkém zkreslení. A taková spíš osobní výtka pak směřuje k umístění konektorů na horní hranu, což by mně osobně trochu zkomplikovalo umístění do pedalboardu.
Závěr
Pokud si rádi hrajete se zvukem i u kvákadla, je Fender Treat-Light wah pedál přesně pro vás. Jen stěží budete hledat pedál s většími možnostmi nastavení, navíc v povedeném designu i míře odolnosti a v neposlední řadě i s příznivou cenou, činící necelých 2400 korun. Což je při jeho možnostech a poctivém analogovém propojení cena více než přívětivá.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.