Fender jménem Alexe Ballantyneho odpovídá na dotazy

Před časem ve spolupráci s kytary.cz proběhla kampaň, kde jste se mohli obrátit přímo na specialistu od Fendera a položit mu dotazy ohledně své kytary. Z komunikace s produktovým manažerem Alexem Ballantynem jsem vybral několik otázek a odpovědí, které by se mohly hodit i vám.

Proč zrovna Stratocaster je nejvhodnější a nejuniverzálnější typ elektrických kytar a čím je docíleno jeho charakteristických zvuků? A jaké jsou nejvhodnější podmínky pro výrobu této legendy? (jhuda17)

Základem Stratu je zdánlivě jednoduchá kombinace tří snímačů, dvou tónových clon a volume potenciometru. Tohle všechno v sobě ukrývá obrovskou paletu zvuků a možností. I když dříve byly Straty opatřeny pouze třípolohovým přepínačem, i tak poskytovaly úžasnou šíři zvuků. Kobylkový snímač má klasický „bark“ a sílu, prostřední snímač je charakteristicky kovový a řízný a krkový snímač zase disponuje typicky kulatým a dřevěným zvukem. Velmi zajímavé zvuky poskytují i dvě polohy přepínače, které kombinují snímače. Přidejte k tomu nějaké zkreslení a Strat vám dá vše od nakřáplých akordů po řvoucí sóla.

Jak to děláte, že právě vaše baskytary Fender mají tak dlouhý a krásný tón?! Zkusil jsem mnoho nástrojů, ale žádný nehrál jako váš. (vvvelik)

Snad neexistuje čistější a výkonnější baskytara než ta, která to všechno odstartovala: Precision bass. První baskytara Fender a zároveň první baskytara na světě. Za více než půl století zůstal Precision základním basovým kamenem snad ve všech hudebních stylech. Elegantní a jednoduchý Precision je světovým standardem spolehlivosti, excelentnosti a toho správného basového zvuku. V roce 1960 pak Fender přivítal novou dekádu deluxe baskytarou Jazz Bass. Tento nástroj se dvěma snímači doplnil obrovský zájem o Precision bass svými zpěvnými výškami a hrdelně znějícími hloubkami. Její specifický tvar těla a úzký krk udělal z Jazz Bass něco jako je závoďák mezi auty. Od té doby tento nástroj vládne basovému světu. Dlouhý sustain je dosažen dlouhou menzurou a celková konstrukce je zodpovědná za nezaměnitelný a nesmrtelný zvuk.Proč (alespoň na dražších modelech) nepoužíváte korozi odolnější a tvrdší kovy na hardware? Konkrétně já mám problém s Jaguar Kurt Cobain. Mně (a i dalším lidem, co si stěžují na webu) začal během roku reznout hardware. Na kytaře se propadly kameny tak, že je třeba je vyměnit, ale rezaví všechno. Pro porovnání, mám doma ještě asi 22 let starý Gibson Les Paul Studio a kopii Fendera, značku Cruiser (v hodnotě ani ne desetiny ceny zmíněného Fender Kurt Cobain Jaguar) a ani na jedné takové opotřebení nepozoruji, přestože mají ty dvě zmíněné kytary odehráno několikanásobně více a jsou ve stejných podmínkách. Pražce jsou také více opotřebené než na zmíněných starých kytarách co mám doma a které mají odehráno jistě o x tisíc hodin víc. Fender mi reklamaci zamítl a ani jsem nedostal informaci, jaký náhradní díl (kameny/kobylku) si mám sehnat. Kytary jsou v místnosti, kde není vlhko (cca kolem 50 %, ve futrálu je kytara minimálně a navíc s Planet Waves Humidifier). K. Cobain Jaguar je skvělá kytara, ale hardware je na úrovni kytary za sotva 100 $ . "Řešení" problému a kvalita z Fenderu mě zklamala. (j.traxmandl)

Kytara Cobain Tribute se prodává v úpravě Road Worn a má záměrně zastaralé, korodující komponenty. Pokud vám to nevyhovuje, rádi zařídíme výměnu v rámci záruky. Občas se může stát, že je hardware v rámci procesu koroze až moc „převařený“.

V roce 1981 jsem v BRD koupil Fender Stratocaster v.č. S 977982. Prosím, jaký je to rok výroby? (Terusk)

Vaše kytara byla vyrobená v továrně Fullerton Plant v USA mezi lety 1978 – 1981. Produkční číslo 77982. Fender: Fullerton. Tato fabrika byla otevřená v roce 1946 v Kalifornii, kde v roce 1950 začala první zásadní výroba elektrických kytar s masivním tělem. Tehdy šlo o model Fender Broadcaster (později známý jako Telecaster). V roce 1965 došlo k prodeji Fenderu společnosti CBSm která v roce 1985 prodala Fender skupině soukromých investorů. Tato fabrika nebyla zahrnutá do obchodní dohody, čímž zanikla.

Vlastním elektrickou mandolinu Fender. Chtěl bych se zeptat na vhodný efekt či efekty, abych mohl využít plně celý potenciál tohoto nástroje. Zatím používám pouze akustický modulátor. Hraji country, folk i bluegrass.>(wantedbill)

Pro tenhle styl si určitě pořiďte Reverb. Ten vám poslouží velmi dobře.

Kdo má odvahu na tohoto Strata?

Mnoho lidí mi říkalo, že v podstatě nelze hrát metalové subžánry na Fender Stratocaster, protože na to nebyl určen. Je to pravda? Osobně si totiž myslím, že i v metalu může znít Strat skvěle. Proto bych rád znal názor profesionálů. (Grundza T.)

Schválně vyzkoušejte American Elite Stratocaster HSS Shawbucker. Tahle kytara kombinuje moderní zvuk se spoustou inovativních prvků a tradičním vzhledem. Shawbucker neposunuje hranice. Ten si tvoří své vlastní. Je určený pro moderní hráče, kteří vyžadují zvukovou variabilitu, bezprecedentní výkon a skvělý pocit ze hry.

Před časem jsem koupil použitý US Fender JB v červené barvě, sn: Z0129936, ale originální snímače předchozí majitel bohužel nahradil snímači EMG. K nástroji jsem neobdržel ani certifikát výrobce. Dotazy mám k tomuto exempláři tedy dva: Kde a jak lze ověřit originalitu nástroje, tedy že nejde o falzifikát? A jaké originální snímače byly do tohoto nástroje výrobcem instalovány, zda je možné je někde koupit a jaká je jejich konečná cena pro uživatele? Dále vlastním JAPAN Fender Aerodyne v černé barvě, sn: T098667. Zde mě zajímá, jaké snímače byly do toho nástroje výrobcem instalovány a jak (jakožto běžný uživatel) poznám, že v nástroji jsou tyto původní snímače instalovány i dnes? Ve kterém roce byl tento nástroj vyroben? (Jelínek M)

Váš červený Jazz bass byl vyroben v roce 2000 až 2001 ve fabrice Corona Plant, USA. Produkční číslo: 129936 Fender: Corona. Továrna Corona byla otevřená v roce 1985 v Kalifornii a hlavní produkce zde začala v roce 1987. Nyní zde pracuje okolo 700 zaměstnanců. Krom Custom shop nástrojů zde vznikají také zesilovače a kytary Guild. Jako snímače bych vám doporučil tyto. Pure Vintage '64 Jazz Bass Pickup Set Model #0992242000.

Model Aerodyne byl vyroben v Japonsku v továrně Fuji-gen v letech 1994 – 95. Produkční číslo 98667. Fuji String Instrument Production Corporation. Tato fabrika byla otevřená v roce 1960, kdy začala vyrábět housle a klasické kytary. V roce 1962 zde začala výroba elektrických kytar. Tato továrna má pověst excelentních výsledků a vysoké kvality zpracování. Všechny nástroje odsud jsou velmi ceněné. Produkují se zde také nástroje pro značky Ibanez, Epiphone a Yamaha. Ohledně těch snímačů: 008-0210-000 PICKUP,PB(SPB),W/BLK COVER, 008-0211-000, PICKUP, JB-R (SJB), W/BLACK COVER.

Mohli byste mi prosím sdělit, o jaký Stratocaster jde v níže uvedeném videu? (Petr001)Určitě ´54 re-issue, velmi pravděpodobně American Vintage. Fender vytvořil tuto limitovanou edici k 60. výročí série American Vintage 1954, aby oslavil toto krásné jubileum. Vzdávajíc hold nejznámější elektrické kytaře na světě, byl tento nástroj vyroben přesně podle své originální předlohy, aby mohl zazářit její původní zvuk se všemi příchutěmi. Na první pohled je zřejmé, že při výrobě kytary bylo dbáno i na ty sebemenší detaily, aby výsledkem byl absolutně autentický nástroj s charakteristikami a kvalitami jaké měl původní model.

Jaká by měla být správná výška snímačů na Telecasterech? Zajímá mě zejména výška u éčkových strun. (Kocanda S.)

Basová část – nízké E / Výšková část – vysoké E

  • Texas Special 8/64" (3.6 mm) 6/64" (2.4 mm)
  • Vintage style 6/64" (2.4 mm) 5/64" (2 mm)
  • Noiseless™ Series 8/64" (3.6 mm) 6/64" (2.4 mm)
  • Standard Single-Coil 5/64" (2 mm) 4/64" (1.6 mm)
  • Humbuckers 4/64" (1.6 mm) 4/64" (1.6 mm)
  • Lace Sensors Tak blízko, jak je potřeba (aby mohly struny vibrovat)


Nikde nemůžu najít šroubky pro Fender Vintage Tremolo. Měly by být 4,4 cm dlouhé, ale nacházím pouze 3,4 cm. Proč jste začali v novějších kytarách používat kratší šrouby? (Janobysovsky)

Tyto šrouby používáme stále. Najdete je zde. Kontaktujte lokálního dealera Fender a on je od nás pořídí.

Plánujete nějaký Fender Squier Jaguar s humbucker snímači? Viděl jsem, že se prodávaly v Mexiku, ale potřeboval bych ho zakoupit v ČR na kytary.cz. (Pokorný9)

Šlo patrně o model Vintage Modified Jaguar HH, číslo: 030-2700, série Vintage Modified. Jeho výroba již byla bohužel přerušená. Zkuste se podívat na eBay nebo na nějaký bazar.

Tagy: