Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský -

Fender vs. Squier: Stratocastery


Tvrdili to kámoši, potvrdil mně to kytarář. Málokdo v Číně vyrábí lepší nástroje než Squier. Setkal jsem se dokonce s názorem, že jeho nejvyšší řady v lecčem překonávají dokonce i mexické Fendery. Podrobil jsem proto značku Squier menšímu dvoukolovému testu.

Po minulém prvním testu proti sobě nyní stanou Stratocastery. Vybral jsem běžný model Fender Squier Classic Vibe Stratocaster '50s MN 2TS a v pravé poledne ho postavil proti banditovi z Ensenady jménem Fender Standard Stratocaster MN BSB. Stejně jako předchozí duel skončil i tento příznačně mexickým patem.


Ve zpracování jsem si nevšiml výraznějších rozdílů. Fender i Squier velmi věrně opisují desetiletí zažité tvarosloví. Elegantní obliny a výřez pro pupek. Oceníte zvláště poté, co jste odložili Telátko. Samozřejmě s výjimkou poťáků. Mít volume těsně u kobylky s jednozvratným tremolem se šikne při opisování od Gilmoura. Jinak ale rozcapenci, už dřív rozmazlení Godinem s Ibanezem, alespoň zpočátku hodně zkusí.

Konstruktéři z volšovýho dřeva v obou případech vytáhli maximum. Oba nástroje znějí výborně i v továrním provedení. Za patentní skleněný zvuk si však připlatíte. Zvuk Squieru s AlNico singly je ve srovnání s autentičtějšími Mexikánovými singly s keramickým magnetem přeci jen robustnější a ne tak jiskrný. Nad Fenderem nevyzrajete, ani když si místo Vintage klasiky koupíte u Squiera o litr dražší signature model Simona Neila z Biffy Clyro. Hraje sice překrásně, ale i ten se originálu pouze přibližuje.


Závěr tohoto tedy potvrzuje výsledek toho předchozího. Fender je stejně jako pan Lau z Hongkongu velmi dobrý v kalkulacích. Kytary z Mexika neprodražuje ani tak brand jako spíš značkový zvuk. Nicméně jdete-li víc po výborném než povědomém zvuku, příznivém poměru ceny a výkonu a máte napjatý rozpočet, Squier Classic Vibe Stratocaster '50s 2TS je správná volba, které se nemusíte štítit.

Tagy Fender Squier Stratocaster

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY