10 kytarových a butikových výrobců: pohromadě jen na Festiwallu
Svoje výrobky na Music Festiwallu 2018 vystaví celkem 10 českých nástrojařů a výrobců aparatur. Jsou mezi nimi zavedení stavitelé kytar a baskytar, konstruktéři zesilovačů, vývojáři snímačů, renovátoři i zástupci jedné tradiční školy. Všichni z nich dávají přednost ruční práci a ve svých dílnách vytváří věci s neopakovatelným charakterem. Tolik českých „kytarářů“ na jednom místě dlouho nikdo neviděl, a tím Místem bude 7. až 9. září prostor Sound Gallery v pražských Modřanech.
Toužíte po custom kytaře, base nebo aparátu na zakázku? Zajímají vás různé přístupy ke konstrukci elektrické kytary? Chcete s odborníkem konzultovat, jak vylepšit nebo seřídit váš nástroj? Nebo se jen rádi osobně potkáte s výrobci – řemeslníky a osobitými tvůrci, na jejichž výrobky hrají přední čeští muzikanti?
To všechno, ale i možnost zažít nevšední atmosféru mezi inspirativními hudebníky, která bude podpořená spoustou dobré muziky, nabídne 3. ročník Festiwallu. Přijďte třeba jenom poklábosit, nebo se prostě pokochat. Vystavit svoje výrobky přijedou do butikové sekce veletrhu více i méně známí malovýrobci, jejichž sortiment, přístup k pečlivé ruční práci a široké znalosti v oboru určitě stojí za pozornost:
Za Honzou Vlasákem (Vivian Instruments) se zpravidla jezdí do Černošic u Prahy. Proslavil se už před několika lety, když postavil nástroje klukům z Kabátu a ti na ně hrají dodnes! Na jeho výrobky preludují také třeba Robert Kodym, Robert Balzar nebo František Černý (Čechomor). V poslední době se kromě kytar a bas věnuje i konstrukci reproboxů z masivu, které vycházející ze slavných předloh 60. let.
Jiří Mázl (M Custom Guitars) sbírá zkušenosti ve stavbě kytar už od roku 1986, „mázlovky“ jsou často poznat podle typické hlavy s logem ve tvaru písmene M. Najdete ho většinou v Praze na Smíchově zavaleného zakázkami, o to vzácnější je čas, který věnuje prezentaci svých nástrojů na Festiwallu.
Žádná elektrika nehraje bez snímače. To moc dobře ví Michal Tůma (Tůma Pickups). Za novými snímači i s opravami se k němu běžně jezdí kousek od Černé Hory. V Česku není moc odborníků a zároveň výrobců, kteří umí navinout snímače ve světové kvalitě navíc podle čím dál žádanějších vintage vzorů z 50. a 60. let. Jestli chcete potkat někoho, kdo snímačům opravdu rozumí, navštivte stánek Tůma Pickups.
Miroslav Vlček (Vlček Basses) sídlí v Nových Syrovicích, okres Třebíč, a to zvlášť pro Pražáky znamená pořádný kus cesty. Takže, Pražáci basáci, ušetřete si cestu k Mírovi do dílny, protože dříve nebo později zjistíte, že jednu basu od tohoto mága musíte mít. Basy na míru mají totiž charakter, dobře padnou do ruky a zní vždy patřičně, to i díky ručně navíjeným snímačům.
V Jabloňanech, kousek od Boskovic, vznikají originální lampové zesilovače a vskutku roztomilá komba různých povrchových provedení v režii Milana Martana (MMJUZI). Komba MMJUZI už uchvátily nejednoho bluesmana či hledače nevšedních zvukových barev.
Dílnu má Ondra Vlk (The Wolf) v Kolíně, ale můžete ho potkat i za katedrou na uměleckoprůmyslové škole hudebních nástrojů v Hradci Králové. Poradí vám rád s nastavením a rekonstrukcí vašeho nástroje, nebo vám novou kytaru dle vašich přání rovnou postaví. Má rád dobré dřevo a nebojí se sáhnout po exotických či nevšedních materiálech. A má vždy dobrou náladu.
Na drsném severu, v Povrlech u Ústí to pěkně duní. Honza Novotný (Soundelirium) tam totiž vytváří baskytarové boxy podle nejnovějších trendů – odnesete je zpravidla v jedné ruce a zároveň jsou v poměru ke své velikosti co nejvíc slyšet. Na jeho bednách je zajímavé, že se zvěsti o jejich vysoké kvalitě šíří basáckou komunitou ústním podáním.
Aleš Vychodil (AV Basses) má výrobnu přidruženou k továrně Furch na jižní Moravě. Platí za toho výrobce baskytar, který má větší jméno ve světě než u nás. Zmínit můžeme, že na jeho basy hraje například Jerry Meehan, basista od Robbieho Williamse, ale i různí lokální umělci, jako například Honza Plášil z pokleslé české show Basárny.
Petr Vančata (Vancata Guitars) přiveze na výstavu do Modřan mistrovské flamenco kytary. V čem jsou jiné od běžných španělek, jak moc je pro ně důležitý správný lak a proč si každý výrobce chrání svůj postup na konstrukci žebrování, to můžete zjistit za vůně exotického cipřiše, ze kterého se prý dělají těla těchto nástrojů.
Chebská houslařská škola (ISŠ Cheb, p.o.) z regionu se silnou nástrojařskou tradicí je jedním z mála míst v Česku, kde se dá studovat výroba kytary. A ačkoliv jde o střední školu, jde to prý i později než jen v patnácti letech. Třeba někoho z vás nadchne jejich stánek natolik, že se rozhodnete pro úplně novou profesi. Co si budeme namlouvat, my kytaristé si stavitele kytar považujeme. Během veletrhu se na stánku školy vystřídá několik studentů i učitelů u výroby nástroje, který tak vznikne přímo před zraky návštěvníků!
A to je dalších 10 důvodů, proč se vydat o druhém zářijovém víkendu do pražských Modřan, protože Music Festiwall je akcí pro všechny milovníky hudby, fanoušky vyluzování tónů všeho druhu a všech věcí s tím souvisejících.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.