Firma Tronical žaluje Gibson o 50 milionů dolarů
Zdá se, že letošní finanční problémy koncernu Gibson, který by měl do konce června splatit svým věřitelům cca půl miliardy dolarů, jen tak neskončí. Důvodem je oficiální vyjádření německé firmy Tronical, požadující právní cestou po americkém výrobci nástrojů částku 50 milionů dolarů.
Podle slov ředitele Tronicalu Chrise Adamse jsou předmětem žaloby nesplněné pohledávky a nedodržení dohod ze strany Gibsonu, jemuž německá firma už několik let dodává automatické ladicí systémy, které Gibson nyní montuje na své kytary pod označením G-Force (dříve známý jako Min-ETune).
Prvním sériově vyráběným modelem robotického tuneru z produkce Tronicalu byla verze Powertune z roku 2005, následovaná o dva roky později vylepšenou variantou, kterou firma nabídla tradičním značkám. Eminentní zájem o tuto technologii projevil Gibson, jenž s Tronicalem podepsal výhradní smlouvu a novinku poté testoval na modelu Robot Guitar se speciálním push/pull potenciometrem.
Inovovaný samoladicí systém G-Force, uchycený na zadní straně hlavice kytary a napojený přímo na speciální strojky, Gibson poprvé masově využil u poměrně kontroverzní edice 2015, v dalších dvou letech byly tunery součástí luxusněji pojatých řad High Performance a můžeme je najít i u několika nejnovějších sérií. Nicméně novinka se u velké části fanoušků nesetkala s kladným ohlasem, což mělo podle šéfa Gibsonu Henryho Juszkiewicze pravděpodobně částečný dopad na současný neutěšený stav společnosti.
Jádrem sporu, jenž od prosince 2017 řeší Hamburský státní soud, jsou z pohledu Tronicalu neuhrazené licenční poplatky ve výši 23 milionu dolarů, zakotvené v dohodě o podílu na zisku a dalších 27 milionů dolarů firma od Gibsonu požaduje za porušení exkluzivní smlouvy o výzkumu a vývoji, kterou měl Gibson plnit do roku 2026.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.