Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Flogging Molly: cesta k radostnému životu

Energická, divoká, chytlavě melodická, ale i melancholická a poetická. Taková je hudba Flogging Molly. Kapely, která ač vznikla v Los Angeles, rozhodně nezapře silné irské a keltské hudební vlivy. V roce 2017 se po několika letech letargie přihlásila s comebackovým albem a se vší parádou se vrátila i na pódia. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní kůži na letošním ročníku festivalu Rock For People, který se koná 4. až 6. července v Hradci Králové.

Kapelu Flogging Molly založil v polovině devadesátých let irský rodák Dave King spolu s kytaristou Tedem Huttem, baskytaristou Jeffem Petersem a houslistkou Bridget Regan. Tehdy ještě jako prakticky bezejmenná kapela lokálního významu hrávali v irském baru Molly´s Malone, který později dal základ jejímu názvu. Po několika personálních rošádách zbylo z původního obsazení pouze duo Dave King a Bridget Regan, které v současnosti doplňují ještě kytarista Dennis Casey, harmonikář Matt Hensley, basový kytarista Nathen Maxwell, hráč na banjo a mandolínu Bob Schmidt a bubeník George Schwindt.

První album Alive Behind The Green Door, bylo rovnou živé a vyšlo v roce 1997. Prvním studiovým počinem Flogging Molly se stalo album s názvem Swagger, které vyšlo v roce 2000. Již na tomto studiovém debutu byl znatelný budoucí charakteristický „rukopis“ kapely. Divoké hospodské halekačky typu Salty Dog, na oblíbená témata alkohol, láska, smrt nebo víra, občas střídá melancholická nálada písní jako například Far Away Boys.

Flogging Molly se ve svých písních také často zabývají tématem Irska a jeho historie a Dave King, jako její velký znalec o ní často hovoří i v krátkých proslovech mezi písněmi během koncertů. Následující dvě alba zaznamenala poměrně velký úspěch a kapela začala být přirovnávána k The Dubliners, Horslips a hlavně k The Pogues. Což kapelu na jednu stranu těšilo, ale na stranu druhou nechtěla stát jen ve stínu těchto svých de facto vzorů a tak na desce Float, která vyšla v roce 2008 učinila lehký posun k tvrdšímu a temnějšímu soundu, který byl ještě slyšitelnější na následujícím albu Speed Of Darkness. Krátce po vydání alba kapela na čas ustala ve studiové i koncertní činnosti a z letargie (během které vyšlo v roce 2010 jen živé album Live At The Greek Theatre) se probudila až v roce 2017, kdy vydala comebackové album Life Is Good. To přineslo dvanáctku písní prosycených starým duchem kapely, která i přes personální výměnu na postu bubeníka a po dlouhé odmlce zní velmi optimisticky a svěže. A na pódiích to Flogging Molly roztáčejí také jako za mlada. Divokost a spontánnost se z jejich koncertního projevu s věkem nijak nevytratila. Naopak, je vyzrálejší, opravdovější a stále stejně nakažlivá.


Bez zajímavosti určitě není ani fakt, že počátkem osmdesátých let (tedy ještě dávno před vznikem Flogging Molly) byl zpěvák Dave King členem britské hard rockové kapely Fastway, kterou založil bývalý kytarista Motörhead Fast Eddie Clark. Natočil s ní debutové album Fastway. Kapelu ale opustil ještě před oficiálním vydáním alba.

Ještě bych se rád v krátkosti zmínil alespoň o gearu zpěváka a kytaristy Dave Kinga a sólového kytaristy Dennise Caseyho. Daveho nejoblíbenějšími nástroji (zejména ve studiu) jsou akustické kytary Gibson Advanced Jumbo, Guild Jumbo J12 (na kterém má občas nataženo pouze šest strun) a pro živá vystoupení dává přednost kytarám Alvarez JY84, Alvarez AJ60S a několika dalším modelům Guild či Alvarez. Trsátka používá nejčastěji Dunlop Tortex a to (v kontrastu k jeho často velmi silovému stylu hry) poměrně tenké – 0.50 nebo 0.60 mm. Co se týče mikrofonů, tam si oblíbil zejména Shure Beta 57A a na zpěv klasiku Shure SM58.

Dennis Casey si velmi libuje v „klasických“ nástrojích a to nejčastěji značky Fender, které má často ve svérázných úpravách, takže na jeho Telecasterech může nezřídka vidět krk např. ze Stratocasteru nebo Jazzmasteru. Co se týče efektových krabiček, tak Dennis je zejména ve znamení značky EarthQuaker a mezi jeho stěžejní efekty patří reverb Ghost Echo, delay a reverb Disaster Transport SR, overdrive Palisades a tremolo Night Wire. Zesilovače používá téměř výhradně od boutiqové značky Satellite a ve studiu s chutí využívá i nejrůznější staré zesilovače Marshall.

Tagy Flogging Molly Rock for People Dave King

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY