Přejít k hlavnímu obsahu
Banner
Banner
Leon - Čt, 20.03.2014 - 09:43

Mesa Boogie: Flux Five, Throttle Box EQ a Five-Band Graphic

Firma Mesa Engineering vystavovala na letošním frankfurtském hudebním veletrhu Musikmesse novou řadu efektů, jejichž společným jmenovatelem je 5-ti pásmový grafický equalizer, známý například z dnes už klasických modelů Mesa Boogie Mark. Já jsem měl náhodou tu možnost si krabičky ještě před jejich distribucí na evropský trh vyzkoušet.

Efekty s označením Flux Five, Throttle Box EQ a Boogie® Five-Band Graphic mají shodné rozměry šasi (146.8mm x 121mm x 58.4mm), k přepínání slouží masivní footswitche True Bypass a napájení obstarává 9V adapter nebo baterie (v případě Throttle Boxu je možno použít dvě 9V baterie pro delší výdrž). Kromě grafického 5-ti pásmového equalizeru (pásma 80, 240, 750, 2200 a 6600 Hz) a několika potenciometrů jsou efekty osazeny také mini přepínači, posouvající zvukové možnosti těchto pedálů do další dimenze.

Mesa Boogie Flux Five je přepracovaný overdrive Flux Drive, který v původní verzi disponoval ovladači Level, Gain, Bass a Treble. Stejně je tomu sice i u novinky, ta má ale navíc zmíněný grafický EQ a dva miniswitche HI EQ a LO EQ, mezi kterými lze přepínat levým footswitchem. Equalizer je možno nastavit jak pro práci v obou režimech, tak i pro vybraný mod. Pravým nožním přepínačem aktivujeme efekt.

V pozici LO EQ je gain pedálu identický s původním Flux Drivem, mod HI EQ zvyšuje zkreslení, pozici modů signalizuje dvoubarevná LED dioda (LO-žlutá, HI-červená). K režimu HI EQ se vztahuje malý potenciometr HI Trim, kterým můžeme upravovat hlasitost zkreslenějšího kanálu, což je výborná vychytávka např. na zvýraznění sóla.

Flux Five je excelentní overdrive s výbornou dynamikou a plným tónem. Ve spojení s dobrým lampovým čistým kanálem je možno dosáhnout široké palety zvuků od temnějšího, jemně nakresleného jazzového soundu, přes ostřejší bluesový rejstřík až po rockový nášup v modu HI EQ.


Mesa Throttle Box EQ je pokračovatelem populárního high gain distortionu, jenž díky chytře propracované koncepci nabízí skutečně flexibilní zkreslení vhodné do moderních, razantnějších odnoží muziky s podladěnými nástroji. Horní část efektu je osazena potenciometry HI Level, LO Level, Tone a Gain, nechybí ovladač Mid Cut ořezávající středové frekvence a tlačítko Boost, které mění frekvenční průběh grafického equalizeru.

Pro gain režimy HI a LO jsou zde opět minipřepínače umožňující zařazení grafického EQ do signálové cesty, každý kanál disponuje vlastním potenciometrem hlasitosti (zdvih až + 20 dB) a footswitche mají identické rozložení funkcí jako u modelu Flux Five.

Zvukově mi Throttle Box EQ z počátku evokoval především zkreslení hlav Rectifier (samozřejmě záleží na použitém aparátu), ale po stažení potenciometru Mid Cut a lehké úpravě equalizeru a ovladače Tone se zvuk začne nápadně blížit k sérii Mesa Mark.

Při nastavování korekcí to chce trochu trpělivosti, zvukové možnosti efektu jsou skutečně široké. Distortion má dostatek gainu i v režimo LO, tóny jdou dobře za rukou a sustain je výborný. Rozhodně doporučuji k vyzkoušení všem kytaristům, kterým není cizí high gain zkreslení.


U poslední z trojice novinek si asi mnozí uživatelé aparátů Mesa Boogie řeknou "tak konečně je to tady". Mesa se po dlouhé době rozhodla vyrábět v podlahové verzi equalizer, jenž byl doposud pouze součástí lépe vybavených variant aparátů řady Mark, Caliber Plus, Studio Plus, Dual Caliber, preampů Studio, Quad, Formula atd.

Nejen pro ty muzikanty, kteří vlastní některý ze zesilovačů MB bez graf. EQ se tak naskýtá možnost poměrně zásadního upgradu svého miláčka a to bez jakýchkoliv zásahů do aparátu.

Boogie® Five-Band Graphic EQ je založen na stejném obvodu jako původní equalizery montované do zesilovačů a komb této značky. Pět tahových potenciometrů s osvědčenými pásmy 80Hz, 240Hz, 750Hz, 2.2Khz a 6.6Khz má zdvih +/- 12 dB a v kombinaci s korekcemi aparátu nabízí plně dostačující frekvenční pokrytí pro většinu zvuků. Efekt navíc disponuje vypínačem True Bypass a potenciometry vstupní citlivosti a výstupní hlasitosti (+6/-40 dB), takže jej můžeme bez obav použít v sériové i paralelní efektové smyčce nebo také před vstupem do zesilovače. Krabička netrpí nadměrným šumem, ovládání je intuitivní a pokud se použije před preampem, tak může být ideálním clean boosterem s rozsáhlými korekčními schopnostmi.

Equalizer Mesa Boogie samozřejmě není určen pouze kytaristům - vzhledem k hodnotám frekvenčních pásem a knobům Level In/Out lze efekt účinně využít i pro jiné nástroje.

Efekty Mesa Boogie Flux Five, Throttle Box EQ a Boogie® Five-Band Graphic by se na evropském trhu měly začít prodávat už během příštího měsíce. Ceny zřejmě nebudou nejnižší, což u značky Mesa Boogie není žádnou novinkou, ale za kvalitní zvuk a špičkové zpracování se prostě platí.

Tagy mesa boogie Flux Five Throttle Box EQ Five-Band Graphic
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY