Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna -

Full Moon slaví jubileum důstojnou kompilací plnou skvělých jmen

Hudební magazín Full Moon vznikl před deseti lety a své výročí slaví vskutku netradičně. Oslovil dvacet kapel, které se uvolily podílet se na narozeninové vinylové oslavě. Výsledkem je dvojalbum, na němž můžete melancholicky rozjímat na vlnách indie rocku, syrové elektroniky s prvky darkwave, oduševnělého písničkářství, western bluesu, ale i emo hc.

„O podobném výběru uvažujeme vlastně už několik let, nakonec jsme počkali na desáté výročí. Možná nejtěžší bylo vybrat kapely, od začátku nám totiž bylo jasné, že se všichni naši oblíbenci na 2LP nevejdou. S těžkým srdcem jsme proto některé skupiny, interpretky a interprety oželeli, ale potvrzením toho, že jsme vybrali dobře, byla skutečnost, že žádná z dvaceti oslovených účast neodmítla, včetně těch zahraničních, a co víc – všichni nakonec skladbu opravdu dodali. Což považuji za neuvěřitelné,“ vysvětluje šéfredaktor Full Moonu Michal Pařízek.

Dvojalbum je skutečně pestré na poslech. Otvírák pojali legendární Please the Trees jako vždy po svém: neurotická kytara drnčí pod nánosy zvukové stěny a pulsující rytmiky, aby nakonec dojela svou jízdu v grandiózním melancholickém finále, které připravilo půdu pro jednoduchou leitmotivovou skladbičku Mauglí od kvarteta Tomáš Palucha. S rockovou přímočarostí a s temně bublajícími kytarami se skvěle poprali i Houpací koně, kteří po skoro dvaceti letech nahráli svoji stejnojmennou písničku, po níž se kapela nakonec celá jmenuje.

Konají se i další zajímavá překvapení. O slovo se přihlásili po letech Kill The Dandies! se skladbou I May Even Dance. Pohrobci kultovních The Nihilists sice neservírují svůj typický tarantinovský western rock, stále ale umí uhranout loureedovskou naléhavostí. Není nouze ani o zahraniční hosty. Pochroumanou beatovou niternost předvádí slovenská písničkářka Katarzia spolu s Pjonim. Algiers přispěli punkovou gospelovkou Born on the Floor, polští Trupa Trupa se svým minimalismem představili jako Pink Floyd 21. století, Australani The Kill Devil Hills rozjeli stoner blues bez vší pokory.

Co na kompilaci oceníte jako hudebníci?

Kompilace se pyšní nejen skvělými jmény, ale i slušnou produkcí. Skladby pro Full Moon 10 vznikaly zčásti v pražském Golden Hive Studio, kde byla celá kompilace také masterována, případně v domovských studiích zúčastněných kapel. K dostání v nádherném vinylovém balení, které stojí rozhodně za pozornost.

full

Full Moon 10

vlastní náklad, cca 78 min.

85 %

Tagy Recenze alb Full Moon

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY