Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Furch Blue D-CM 12: dvanáctka se silnými argumenty

Historie tuzemské firmy Furch by klidně mohla být námětem na slušný hollywoodský trhák. Začala v garáži a teď na její nástroje hrají špičky naší i světové hudební scény. Pojďme se podívat na kytaru z její cenově dostupnější modelové řady: Furch Blue D-CM 12.

Jak to vypadá?

Máme před sebou dvanáctistrunnou kytaru ve tvaru klasického dreadnoughtu. Jedná se o kytaru čistě akustickou, ale na přání ji lze výrobcem osadit elektronikou L.R.Baggs. Kvalita zpracování i perfektní zvukové vlastnosti i u tohoto celomasivního nástroje zůstávají zachovány, cenu prakticky snižuje jen minimalistický design a zdobení.

Vrchní deska kytary je vyrobena z masivního červeného cedru, luby a zadní deska pak z masivního afrického mahagonu. Krk je rovněž mahagonový a ukrývá v sobě dvoucestnou výztuž Furch CNR System. Ebenový hmatník nesoucí 20 pražců má orientační značky v podobě miniaturních teček, které nalezneme i na jeho vrchní hraně. Nultý pražec je z materiálu TusQ, který poskytuje stejně čistý zvuk a přenos vibrací jako slonovina nebo kost, ale s mnohem delší životností, odolností a samozřejmě i větší šetrností k životnímu prostředí. Ze stejného materiálu je pak i kompenzovaný sedlový pražec, zasazený do ebenové kobylky. Ebenový je i plátek na hlavě nástroje nesoucí klasické logo "F" z umělé perleti.

Povrchová úprava Open Pore poskytuje nástroji dostatečnou ochranu, ale díky otevřeným pórům zůstává zachován i přirozený zvuk nástroje. Nástroj zdobí tenká lemovka z umělé želvoviny, ze které je vyroben i pickguard, který je směrem k rezonančnímu otvoru transparentní, čímž nedochází k narušení celistvosti rozety (kterou tvoří jemné, elegantní černobílé linky) a zároveň je přední deska maximálně chráněna před údery trsátka. Ladící mechaniky jsou firemní Furch Machine a fungují bezproblémově. Kytara je od výrobce osazena strunami Elixir, o špičkové seřízenosti nástroje netřeba vůbec mluvit, ta je v případě kytar Furch samozřejmostí. Stačí naladit a hrát.


Jak to hraje?

Již po prvním prohrábnutí strun je jasno. Barevný, sytý zvuk, cinkavé výšky, bohaté basy, přirozený chorus, prostě „dvanáctka“, jak má být. Díky cedrové vrchní desce se basy ozývají malinko pomaleji, než středy a výšky, ale jedná se o nový, nevyhraný nástroj, což zvláště u celomasivní kytary hraje podstatnou roli. Časem se zvuk bude ještě měnit a v případě tohoto nástroje to bude určitě jen k lepšímu.

Důsledkem výše zmíněné povrchové úpravy Open Pore je ve zvuku velmi dobře slyšitelné dřevo a díky speciálnímu žebrování, které zlepšuje akustické vlastnosti a dynamiku nástroje, získává zvuk úplně jiný rozměr. Zvuk je bohatý při plné akordové hře i při hře rozložených akordů – a jestliže se o kytaře říká, že je to malý orchestr, tak v tomto případě je to do puntíku pravda.

Častým problémem dvanáctistrunných kytar bývá ladění ve vyšších polohách. Zde se nic takového nekoná a i když „dvanáctka“ většinou moc o sólování není, máte-li sklony k prstové akrobacii za všech okolností, tahle kytara vás podrží a bude ladit i v těch nejvyšších polohách. K tomu samozřejmě určitým dílem přispívají i kvalitní struny, a tak na nich moc nešetřete. Tahle kytara si je prostě zaslouží.

Závěr

Pokud patříte k těm, komu učaroval nezaměnitelný zvuk dvanáctistrunných kytar nebo prostě jen potřebujete bohatší doprovod a neodradí vás ani tortura v podobě výměny strun, tahle kytara může splnit vaše očekávání v mnoha ohledech. Špičkové zpracování, vynikající zvuk, příjemné detaily v podobě částečně transparentního pickguardu, unikátního systému žebrování a výztuže krku, to vše za necelých 21 tisíc korun. Přidejme si k tomu ještě více než dobrou pověst, která nástroje Furch provází, a máme zde opravdu hodně silné argumenty.

Tagy Furch Furch Blue D-CM 12

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY