Přejít k hlavnímu obsahu
Alex Švamberk -

Futrál Protection Racket 3007: potěšení pro hakima

Nejrůznější obaly, futrály či kejsy, jak se jim hezky česky říká, jsou důležitou součástí vybavení každého muzikanta, který koncertuje, ať už hraje pro tisíce lidí v halách nebo pro pár desítek fanoušků v kavárně či klubu. Nástroj doma nechat nemůže, jenomže jeho přeprava je spojena s nejrůznějšími riziky bez ohledu na to, zda volíme městský autobus nebo dodávku. Kytaru může přejet řidič, který při couvání nevidí, že za autem, nebo může vypadnout z futrálu, protože nebyl zavřen, či ji někdo špatně postaví a spadne. To nejsou reklamní varování pojišťoven snažících se získat zákazníky, ale mé vlastní zážitky.

Stejné je to s dalšími nástroji. Taková blána u bubnu se dá prorazit či propíchnout mnohem snáze, než by se zdálo, stačí ho nevhodně uložit do auta, nemluvě o tom, že pečlivě opečovávaný korpus se snadno poškrábe. Když jsem před dvěma lety konečně vyměnil svůj mosazný snare peace, neoblíbený všemi, kdož slyšeli jeho specifický zvuk, i mnou, jenž strávil hodiny laděním, aby se dal aspoň trochu poslouchat, za lepší, uvědomil jsem si, že bych měl mít adekvátní futrál.

Vozit v papírové krabici jako peace se mi ho nechtělo. Nákup futrálu se ale ukázal být problémem. Dávám přednost menšímu třináctipalcovému průměru, takže jsem si vybral Pearl Omar Hakim signature, protože nechci, aby virbl při akustickém hraní přehlušil cello, a vzhledem k mé zálibě v hlubších tónech taky potřebuji, aby jeho zvuk byl vyšší.

Rozměr se ale ukázal být problémem. Obaly v této velikosti už nejsou standardní a běžně na skladech prodejen bicích nástrojů nebývají. Po zkušenostech s nákupem futrálu na malý tom tama (8x7) jsem si chtěl být jist, že futrál bude více jen než lepší uzavíratelnou taškou, která ochrání nástroj nanejvýš před prachem.

Jasně, že tvrdé pouzdro by buben ochránilo nejlépe, jenomže nejezdím šňůry, kde by nástroje vykládali z auta bedňáci. A při sólových vystoupeních si kolikrát ani neberu auto, protože ne vždy je ho kde zaparkovat, pokud se dá do daného místa vůbec vjet, a všechno - počínaje malým samplerem a analogovým syntezátorem Mopho přes kytarové efekty (vyžívám delaj, phaser/flanger a octaver) až po malý tom nebo virbl, nosím sám v ruce nebo na hřbetě, takže jsem potřeboval něco lehčího, co se snáze nosí.

Dlouho jsem však nemohl uspět, když už jsem si v katalogu našel něco, co by mohlo vyhovovat, nejenže to nebylo na skladě, ale ani to nešlo objednat. I u futrálu Protection Racket 3007 jsem si napřed nebyl jist, zda si ho mám objednat. Popis příliš podrobný nebyl, hlavně se v něm neuvádělo, jak silné je polstrování. Nakonec jsem to však zkusil, když je tu možnost futrál vrátit. A byl jsem příjemně překvapen, což se mi tak často nestává. Zipy byly skoro po celém obvodu, takže se virbl nemusel do obalu strkat, ale pěkně vložit, sedl tam jak prdel do gatí.

Hlavní však bylo patrné, že tenhle futrál není jen na ozdobu, ale skutečně nástroj ochrání. Zvenku je použit odolný nepromokavý polyester Racketex. Pod ním je alespoň podle tvrzení výrobce, protože jsem futrál nepáral, dvouvrstvá pěna Propadd, která utlumí většinu nárazu. A vevnitř je silný bílý fleese Propile, lepší než mám já na své outdoorové mikině s kapucí, který nebude odírat ani pískové blány, které používám.

Samozřejmostí jsou tlusté švy a pevné zipy, které navíc lze zaklesnout do sebe a uzamknout. Docela chytré, kdybych nebyl člověkem, který veškeré malé klíče hned poztrácí. Samozřejmostí je rukojeť, která padne dobře do ruky a bonusem ještě kapsa, kam lze umístit na sebe kontakt pro případ, že buben někde zapomenete a nálezce si jej nenechá.

Nemám pocit, že jsem vyhodil peníze, i když se mi kvůli větší tloušťce futrálu už do skříně vedle virblu nevejdou činely. Silnější materiál lépe chrání. Jednu výtku však přece jen mám. Neuškodil by popruh přes rameno, nebo alespoň poutka, za která by šel uchytit. Ty se ale nabízejí jen u lehčí řady nutcases a u pouzder na kytary. To je asi jediná výtka. Zvažuju, že bych futrály stejného výrobce koupil i pro své tomy, mají mojí velikost a ještě nabízejí zvětšená pouzdra pro nástroje s nezávislým zavěšením.

Tady o malinko větší Protection Racket Snare Drum Case - 14" x 5"

Tagy jak na to Protection Racket 3007

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Alex Švamberk
O hudební scénu a techniku se zajímám už desítky let, jako publicista i jako aktivní muzikant.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY