Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 22.10.2015 - 00:01

Gibson BGSG: ultimátní esgéčko Billyho Gibbonse

Jedním z mála muzikantů, kterým firma Gibson vychází téměř bezmezně vstříc je vousatá ikona texaského blues, kytarista a frontman rockových matadorů ZZ Top Billy Gibbons. Nejnovějším důkazem tohoto nadstandardního partnerství je luxusní model esgéčka nesoucí označení Gibson SG Billy Gibbons Ultimate, jenž byl navržen v dílnách Custom Shopu.

Nástroj vychází z modelu SG 61, ale na rozdíl od originálu jsou do designu této kytary zakomponovány také prvky typické pro jiné modelové řady Gibsonu. Krk z výběrového mahagonu nese palisandrový hmatník s 22 pražci a jednoduchými perleťovými značkami poloh. Kónická hlava kytary je převzata z modelu Gibson Flying V včetně stylu loga značky a jeho umístění.

Přední strana mahagonového korpusu má výrazné frézování, které snižuje masiv těla v prostoru elektroniky a struníku a vystupující reliéf je zvýrazněn matným odstínem laku nanášeným technologií PVD (povlakování pomocí odpařování kovů ve vakuu) zajišťující větší odolnost povrchu proti poškrábání, jenž se elegantně pojí se zlatým provedením zbylé části korpusu.

Hardware je tvořen klasickou kobylkou tune-o-matic doplněnou vintage vibratem Gibson Vibrola s odnímatelným pochromovaným krytem a ladicími strojky s perleťovými rondely. V prostoru mezi koncem hmatníku a rámečkem krokového snímače najdeme pozlacenou destičku s označením modelu.

Kytara je vybavena Gibbonsovými oblíbenými humbuckery Seymour Duncan Pearly Gates, jenž nejsou přepínány switchem, ale disponují samostatnými potenciometry hlasitosti a společnou tónovou clonou. Trojice ovladačů je stejně jako u Gibsonu Explorer uložena v řadě. Gibbonsovi texaské kořeny připomíná také zadní kryt elektroniky ve tvaru tohoto amerického státu. Většina kovových součástí má zlatou úpravu.

Gibson SG Billy Gibbons Ultimate se vzhledem k minimální výrobní sérii stane především předmětem zájmu sběratelů, kteří jsou za artefakty tohoto druhu ochotni zaplatit nemalé částky. Exempláře z Custom Shopu s ručně malovanými koženými pouzdry totiž vyjdou na 30 000 dolarů a budou společně s akustickými speciály kytarářů Johna Bolina a Billa Collingse exkluzivně nabízeny pouze prostřednictvím katalogu společnosti Neiman Marcus.

Tagy Gibson
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY