Přejít k hlavnímu obsahu
Honza Hrbek -

Godin Shifter 5 Classic: kde soudruzi z Kanady neudělali chybu

První Godin Shifter, se kterým jste se mohli setkat, měl tři snímače ve tvaru, který sice vypadal tradičně, ale k vidění byl spíše na kytarách – tlustý single coil se širokými magnety, podobný kytarovému P90, nebo snímačům z Jazzmastera. Řada Classic nabízí na první pohled tradičnější koncepci Precision a Jazz Bass snímačů – nejde však o bezduché kopírování amerických kolegů.

Testovaný model je pětistrunná verze. Tělo této baskytary je běžné, precisionovské, v transparentní černé s černým pickguardem. Je vyrobeno ze dřeva americké lípy z oblasti Laurentid. Když se řekne lípa, basákům možná „naskočí“ produkce japonské divize Fender a pak se dle svých preferencí nadchnou nebo zhrozí. U Godina si tuto dřevinu zřejmě vybrali kvůli lokálnímu zdroji a udržitelnosti těžby, ale určitě k rozhodnutí přispěly i specifické vlastnosti jejich lípy – basa nemá projevem moc blízko k výše zmiňovaným japoncům a spíše zvukem připomíná olšové nebo jasanové nástroje (k tomu se ještě dostaneme).

Šesti šrouby kotvený krk je javorový s palisandrovým hmatníkem a nese 20 pražců. Profil krku je velice mělké „D“, velmi pohodlný a hratelný ve vyšších polohách. Uspořádání ladících mechanik je 4+1. Struny se na Godinu kotví skrz tělo nebo skrz kobylku, podle toho, co preferujete – nástroj měl při testu struny vedené skrz tělo. Na zádech nástroje je měděná destička, která prostým a efektivním způsobem kotví struny.

Snímače jsou dva pasivní Godin single coily, které lze ovládat pomocí potenciometru hlasitosti, potenciometru tónové clony a hlavně toho nejdůležitějšího – čtyřpolohového přepínače. Ten umožňuje tradiční použití každého snímače zvlášť, kde zvuk více-méně odpovídá dobře známým jazz bassům od konkurenčních značek, a jejich kombinaci nejen v sériovém, ale i v paralelním zapojení. To je jeden ze skrytých triků této baskytary – sériové zapojení vytahuje ze snímačů zvuk, který se lehce blíží humbuckeru – tlustý a s výraznými basy, ale zachovává si konkrétnost, a paralelní je jako kobylkový snímač na steroidech – s průraznými výškami a zvukem bohatým ve středech je toto nastavení určeno zejména těm, kteří se potřebují v kapele výrazněji prosadit.


Celkově zvuk baskytary nezapře jazzbassovské single coily, ale překvapivě zapírá pro někoho až příliš „hodný“ charakter lipového těla – basa umí pořádně zavrčet, jako to umí olšové nebo i jasanové nástroje, a v sériovém zapojení snímačů umí i pořádně zadunět, aby se dostatečně prosadila i velmi znělá struha H, která občas na jazz bassech trápí.

Ruční výroba v Kanadě, kterou se nástroje Godin honosí, nechává tušit, že kvalita je něco, na čem si firma zakládá a právem, po straně kvality zpracování není nástroji co vytknout. Godin Shifter 5 Classic je krásná baskytara – pololesklý transparentní lak sám si zaslouží vaši návštěvu obchodu, protože fotky ho prostě správně nezachytí.

Kromě svého vzhledu má baskytara několik dalších inovací: dvojitá funkce kobylky pro natahování strun skrze tělo, nebo skrze kobylku, čtyřpolohový přepínač, který uživateli dává širší zvukové možnosti díky paralelnímu zapojení snímačů, i precizní a pohodlný krk s mělkým profilem. I když zůstává platné, že všem se nikdy nezavděčíte a většinou je lepší dělat jednu věc skvěle, než víc věcí mizerně, tvůrci této baskytary vsadili na variabilitu a trefili jackpot. Godin Shifter 5 Classic je basa, která šla štěstíčku naproti, teď už je to na nás – basácích.

Tagy Godin Shifter 5

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Hrbek
Vždycky jsem miloval muziku. A živý nástroje.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY