Gretsch Rancher Falcon Jumbo: symbióza zvuku a designu
Spojí-li se vynikající zvuk s atraktivním designem, z něhož sálá notný kus historie proslulé značky, máme zde v podstatě základní charakteristiku kytary Gretsch G5022CBFE Rancher Falcon Jumbo BK.
Jak to vypadá?
Kytara tvarově vychází z typu jumbo, ale nalezneme i pár povedených detailů, kterými se přeci jen od typického jumba trochu liší. Tou nejnápadnější odlišností je zcela určitě trojúhelníkový rezonanční otvor, který je vlastně určitým poznávacím znamením většiny akustických kytar Gretsch. Dále vás do očí určitě praští atypická, výrazně zdobená hlava nástroje i nepřehlédnutelný, robustní (šroubovaný!) pickguard v krémově bílém provedení s logem výrobce a siluetou letícího sokola (Falcon). Druhá rolna na zavěšení řemenu je netradičně umístěna přímo do lubu nástroje, tedy nikoliv do patky krku jak bývá zvykem.
Co se materiálu týče, jedná se zde o osvědčenou kombinaci polomasivní konstrukce. Tedy vrchní deska masivní smrk, zadní deska a luby laminovaný javor. Javorový je rovněž krk, nesoucí palisandrový hmatník s jedenadvaceti bezchybně zasazenými a opracovanými pražci typu Vintage. Orientační značky na hmatníku v podobě půlkruhových výsečí umístěných z horní hrany hmatníku, jsou z umělé perleti. Palisandr výrobce použil rovněž k výrobě kobylky, nultý a sedlový pražec je z umělé kosti. Hlava nástroje ve tvaru stylizovaného "V" nese kromě die-cast mechanik typu Gold Deluxe také nepřehlédnutelné, zlatě třpytivé logo Gretsch a masivní krytku výztuže krku v téže barvě.
Celá kytara včetně hlavy a hmatníku je lemována elegantní tenkou černobílou lemovkou v kombinaci se silnější, zlatě třpytivou lemovkou, která je k vidění i na patce krku a hraně rezonančního otvoru, kde tak částečně nahrazuje chybějící rozetu. I tento detail dává kytaře nádech neobyčejnosti a výjimečnosti. Kytara včetně krku je lakována lesklým černým lakem, což je sice barva elegantní a kytaře sluší, nicméně hráč si musí trochu hlídat své upocené ruce a také nezapomínat kytaru alespoň občas otřít hadříkem. Tahle kytara na vás totiž "práskne" nejen to jaký jste hráč a muzikant, ale i to jak se o ní staráte - nebo naopak nestaráte.
A protože se jedná o kytaru elektroakustickou, podívejme se nyní na elektroniku. Kytara je osazena předzesilovačem Fishman Isys III s piezosnímačem Sonicore umístěným pod sedlovým pražcem. Jednoduchý systém ovládání, které je umístěné na horním lubu kytary nám pak nabízí možnost korekcí Volume, Bass, Middle, Treble, nechybí vestavěná ladička a ukazatel stavu baterie.
Výrobce osazuje kytaru fosforbronzovými strunami D´Addario EJ16 o síle .012 – .053, stačí tedy naladit a hrát.
Identický model, jen v bílé variantě...
Jak to hraje?
Kytara je již z výroby dobře seřízená, ladí v polohách i v oktávách a alespoň mě sedla do ruky na první dobrou. Krk o profilu "U" je pohodlný, dohmat příjemně nízký – hotová pastva pro prsty a člověk se s kytarou rychle sžívá.
Čistě akusticky hraje kytara hodně středově s dlouhým sustainem a velkou dynamikou, která neztrácí na síle ani při hře prsty. Zpočátku mi sice celkový zvuk nástroje přišel trochu nevýrazný, ale to se naštěstí během několika hodin hraní změnilo a vzhledem k tomu, že se jednalo o nástroj zcela nový, bylo prostě potřeba jej trochu rozehrát. Ve zvuku se kromě výraznějších středů prosadily i vyšší frekvence, nástroj získal na konkrétnosti a čistotě a při hře trsátkem je zde přítomna rychlá odezva s výrazným atakem. Kytaře sluší i razantnější hra a nijak jí to neubírá na zřetelnosti a čitelnosti jednotlivých tónů.
Vyzkoušel jsem samozřejmě i hru přes snímač a preamp a i zde jsem byl velmi spokojený. Brilantní zvuk, který lze pomocí ekvalizéru "doladit" dle libosti a vlastního uvážení od jazzově tlumených tónů až po sytý rockově ostrý zvuk. Zvuk si ale stále zachovává svou akustickou přirozenost, čistotu a charakteristiku. Kytara netrpí náchylností ke zpětné vazbě ani při vyšších hlasitostech, což je chvályhodné už jen kvůli obtížnosti sehnat gumovou záslepku do rezonančního otvoru v požadovaném trojúhelníkovém tvaru. Potenciometry preampu chodí lehce, nechrastí a celkově je preamp tichý, bez jakéhokoliv šumu a tudíž ve zvuku "neslyšitelný".
Závěr
Řemeslně i zvukově velmi povedený nástroj, který dělá čest svému výrobci. V dané cenové kategorii pod dvacet tisíc korun nebude mít moc konkurentů, k čemuž kromě zvuku jistě přispívá i jeho výjimečný vzhled.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.