Guitarwrist: struny, které podporují charitu
Firmy Cleartone a D'Addario zaznamenaly před časem poměrně značný zájem o jejich speciální recyklační programy, v jejichž rámci získavali muzikanti věrnostní body za odevzdané použité struny. Podle propočtů, týkajících se území USA, se vyhodí ročně do odpadu téměř 750 tun strun, což vzhledem k ceně kovů, ze kterých se různé typy strun vyrábí, představuje také nemalou finanční částku.
Ještě dál se v tomto směru rozhodla zajít britská organizace The Guitarwrist, která se sice primárně nevěnuje ekologickým aktivitám, ale ze starších strun vyrábí šperky a nabízí je ve svém specializovaném obchodě nebo prostřednictvím internetové aukce.
The Guitarwrist přitom nefunguje na komerční bázi a 90 procent výtěžku z prodeje míří na účty charitativních organizací. Na tuto činnost zareagovala také značka Ernie Ball a na letošním letním festivalu 2000 Trees se stala patronem akce a nabídla účinkujícím, kteří se k charitativnímu projektu připojí, bezplatný kytarový a basový servis.
Ruční výrobu náramků, přívěsků, náhrdelníků a prstenů v cenách od cca 40 do 500 liber obstarávají šperkaři ze společnosti Emma HFedley Jewellery, kteří zpracují téměř všechny (asi 95 procent) součásti kytarových a basových strun, počínaje kulatým nebo hexagonálním ocelovým jádrem, přes vinutí ze směsí niklu, bronzu, kobaltu nebo oceli až po mosazné koncovky.
Určitý punc exkluzivity dodávají těmto produktům známá jména dárců použitých strun, jakými jsou například kapely Marillion, Twin Atlantic, Pendulum, Stereophonics, Young Guns, The Darkness, Black Star Riders, skotská kytaristka a zpěvačka KT Tunstall, kytaristé Steve Hackett, Devin Townsend, Steve Lukather, Paul Weller a mnoho dalších. Původ (název kapely nebo interpreta) strun je navíc vyražen na každém šperku.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.