Přejít k hlavnímu obsahu
Killer Mike: „Není vaše povinnost spálit si vlastní barák, protože máte vztek na svého nepřítele...“ | Foto: Toro y Moi y Moi, CC BY-ND 2.0
Killer Mike: „Není vaše povinnost spálit si vlastní barák, protože máte vztek na svého nepřítele...“ | Foto: Toro y Moi y Moi, CC BY-ND 2.0
Jan Hamerský -

Hejty HH: Když na černých nesejde, nezáleží na nikom

Spojené státy po pandemií zachvátily nebývale silné rasové nepokoje. Vyvolala je násilná smrt George Floyda, a umocnil následný bezohledný postup policie i prezidenta Trumpa, který se z nich před volbami snaží vytlouct politický kapitál. A právě proto jim oběma vzdorují všichni svobodomyslně smýšlející lidé – a tedy i hudebníci.

Je nešťastný už to, že musíme říkat, že na černých životech záleží. Chci říct, že když se podíváte do historie, každýmu jsou šumák. Můžete černý střílet na ulici, nikdo za to nepůjde sedět. Když řeknu „na černých životech záleží“ a ty, že na všech, je to jako kdybych řekl, že záleží na životech gayů a ty, že na všech. Kdybych řekl, že záleží na ženských životech a ty, že na všech. Shazuješ, co říkám. Shazuješ téma. Téma není o všech, ale teď zrovna o černoších. Pravdou ale je, že jim je každej u prdele a tam jedině se u týhle sračky dobereme pravdy. (úvod No Lives Matter od Body Count)

Spojené státy takový volební rok asi ještě nezažily. Za pandemie, se kterou si tamní podvyživené veřejné zdravotnictví hraje na slepou bábu, protože mu chybí testy, se rozhořely nepokoje. Vyvolaly je záběry šestačtyřicetiletého Afroameričana George Floyda. Nedlouho před smrtí mu přes osm minut klečel na krku strážník Derek Chauvin.

Je vedlejší, jestli policejní zásah uspíšil konec nemocného a na drogách závislého Floyda, jak stojí v oficiální pitevní zprávě, nebo ji přímo způsobil, jak naopak tvrdí šetření, které si zaplatili pozůstalí. Liknavost, s jakou byl Chauvin obviněn, budí obavy, že odpovědné úřady by rády záležitost zametly pod koberec. Generální prokurátor totiž Chauvinovo obvinění zmírnil z úmyslného neplánovaného zabití na nedbalost.

Olej do ohně přilila také policie. Zpočátku vesměs pokojné protesty za rovnost před zákonem a televizní štáby rozehnala o dost tvrději než „bílé vidláky“ pár týdnů předtím. Ty naopak nechala protestovat proti nařízené karanténě se samopaly a útočnými puškami v rukách. Dějí se i jiné excesy, policejní auta najíždějí do davu. Pak se nelze divit erupcím pouličního násilí, žhářství a rabování, když se „pomáhat a chránit“ podle potřeby mění na „dohlížet a trestat“.

Na druhou stranu, z téhož důvodu se ne všichni poldové chovají jako bastardi. Mnozí napříč zemí podpořila Black Lives Matter a jeden z nich je dokonce lidový hrdina. Poté, co už tak výbušnou atmosféru zahustily chaotické tweety Donalda Trumpa, šéf policie v texaském Houstonu Art Acevedo mu přes CNN vzkázal: „Prosím, jestli nemáte nic konstruktivního, držte hubu.“

Tím se dostávám k prezidentovi ne nepodobnému „Tugu“ Bensonovi z dvojky Žhavých výstřelů. Než by jako jeho rival Biden předstíral, že mu záleží na nezávislém vyšetření případu, nejdřív pózoval s biblí v ruce u kostela, před nímž policie před chvílí rozprášila pokojnou demonstraci. Pak voličům letmo načrtl obraz viníka, vskutku zákeřného a nepolapitelného nepřítele.

Což o to, z perspektivy politického marketingu je obvinit Antifašistickou akci a prohlásit ji za teroristickou organizaci velmi dobrý nápad. Má jen dvě drobné vady. Za prvé je americká Antifa víceméně nahodilý shluk lidí, který s neonacisty bojuje. Za druhé americké právo zná pojem domácí terorismus, ale už ne, jak domácí skupinu prohlásit za teroristickou. Druhý nápad, vyslat armádu do stovky měst, kde se teď policie a národní garda marně snaží situaci uklidnit, možná má oporu v legislativě – z roku 1807. Takový krok by však zemi mohl vrátit v čase ještě o dalších dvacet let, tj. před vydání ústavy.

„Jsem tu, abych řekl, že není vaše povinnost spálit si vlastní barák, protože máte vztek na svého nepřítele. Vaše povinnost je ho opevnit, aby mohl být útočištěm, kde byste se mohli zorganizovat. Je čas osnovat, plánovat, taktizovat, organizovat se a mobilizovat. (…) Jsem fakt nasranej. Včera jsem se vzbudil a chtěl vidět svět shořet, protože už mě unavuje vidět černé umírat. On klidně devět minut klečel na lidské bytosti, až zahynula jako zebra ve lví tlamě, a vy se na to díváte zas a znova jako na vražedné porno. Proto děcka pálí. Nevědí, co si jiného počít. Je naše povinnost tohle hned teď zlepšit. Nechceme obvinit jednoho strážníka. Chceme vidět čtyři z nich před soudem a odsouzené. Chceme vidět shořet celý systém, který stvořil institucionalizovaný rasismus, ne jen bránit pár Targetů (narážka na incident v Brooklynu, kde demonstranti bránili rabování jedné pobočky obchodního řetězce Target).“ (z proslovu Killera Mika na tiskové konferenci starostky Atlanty)

Chtělo by se říct, že tomu brání pouze to, že jedinou zbraň hromadného ničení, kterou Trump používá, je jeho účet na twitteru, není to však tak docela pravda. Killer Mike z Run the Jewels dlouhodobě brojí proti policejní brutalitě a spatra vystřihl citovaný státnický projev. Živelně vznikla též kolekce TALK – ACTION = ZERO, kterou 5. června zveřejní Bandcamp. Celý výtěžek z prodeje devadesáti(!) tracků – dosud nevydaný materiál dají k dobru například dreampopoví Phantogram – půjde na konto Black Vision Collective a dalších hnutí za rovnoprávnost. K podpoře hnutí aspoň na sociálkách přitom vyzývá i vyložený mainstream, Corey Taylor, Enter Shikari, Green Day, Harley Williams z Paramore nebo Simple plan. Stojí za ním i Cory Brandan z hardcoremetalových Norma Jean, který jinak na twitteru zkusil hodně, když sdílel vůči hnutí BLM necitlivý post, BLAH BLAH BLAH BLAH v podobném fontu.

Sociální sítě určitě umí zploštit ledacos, aby to smartphone zobrazil, i téma rovnosti před zákonem. Nijak to však neumenšuje ve vzduchu visící hrozbu, kvůli které se i Frontman na den začernil a nevydal jediný text. Ať už je Trump ještě tupější perlík na liberály, než jak konzervativci doufali, nebo je skutečně tak strašlivě hloupý, Spojeným státům hrozí totéž. Že se světový hegemon stane svou fašistickou karikaturou z filmů Johna Carpentera, což ve výsledku prospěje málokomu bez ohledu na to, jestli mu záleží na černých životech, nebo na všech.

Tagy Hejty Honzy Hamerského Black Lives Matter Body Count Run The Jewels

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY