Přejít k hlavnímu obsahu
Vize internetu v roce 1986 od Davida Grubera, zdroj: YouTube
Vize internetu v roce 1986 od Davida Grubera, zdroj: YouTube
Jan Hamerský -

8 hudebních průšvihů roku 2018

Virtualita klíčovaná každému na míru pokřivila naše vnímání reality i muziky. Za laptopem nebo se smartphonem se samovolně měníme v nesoudné narcisy. Vybírám osm z nich za rok 2018, abych je vytrhl z jejich Matrixu a vystavil jim účet.

1. Hvězda xenofobního popu, Tomáš Ortel, se o Führerových narozkách oženil na zámku (a bývalém štábu SS) Zbiroh. Už to mu bude dostatečným trestem.

„Pane Brůžek, slyšel jste někdy něco o božích mlejnech?“
„Slyšel.“
„Slyšel, ale neviděl.“
(Partie krásného dragouna)

2. Na Ortelovu úroveň spadlo několik dalších lidových bardů. Kdysi strašně very zlej agent sí aj ej Pepa Nos, který si vylepšuje karmu jako instruktor jógy, neúspěšně kandidoval do senátu za Sektu Přímé Diktatury. Smetla ho modrá tsunami. Ta druhá, která se považuje za lepší primárně proto, že je světlejší.


3. Jiný písničkář namočený do spolupráce s tajnými službami Jarek Nohavica se neštítil rasistických popěvků ani problematické medaile od Vladimíra Putina. Jestli někdo potom demonstrativně spálil výlisek Mikymauzolea nebo Divného století ale není autorovi známo. Jednou hvězda, navždy hvězda.


4. Nevyznamenali se ani opoziční trubadúři. Jarda Hutka, autor pamfletu na Nohavicu spadl mezi lokální MC‘s. Po zvolení Miloše Zemana se uchýlil k tupému a bezkrevnému slovnímu násilí. Vůbec si neuvědomil, že právě šíření morální paniky Zeman potřebuje, aby na něj navázané mocenské struktury mohly v klidu kšeftovat.


5. Naivně si počínal i Tomáš Klus při vyhlašování Babišova bojkotu. Přišel s ním příliš pozdě – Babiš se stal premiérem – a navíc v souvislosti s Colours. Festival má totiž ještě vypečenější sponzory, ČEZ a Lakšmí Mittal. Jejich emise z Ostravy vypudily i písmeno S.


6. Jiný slezský umělec, kytarista Evžen Hofmann z kapely Kryštof, který v jiným vesmíru žije naopak v holdingu, vydal tak otřesnou sólovku, až jsme se mu rozhodli složit na ladičku.


7. Ne každý se však nechal chytit do pasti vyhledávacích algoritmů. Dalibor Janda, hvězda éry, v níž se o facebooku nesnilo ani Davidu Gruberovi, si dál žil, jak byl zvyklý. Pětašedesáté narozeniny oslavil ve velkém stylu. Na charitativní večírek v Lucerně se Jandovi složil houf sponzorů včetně dvou krajů. Díky dotaci Středočeského kraje z fondu pro zmírnění následků přírodních pohrom hurikán Janda řádil dál.


8. Nesrovnatelně větší pohroma ale přišla až v závěru roku. Rada Českého rozhlasu s nadstandardně dobrými vztahy s jeho ředitelem na základě zástupných důvodů neprodloužila smlouvu řediteli ČRo Vltava Petru Fischerovi. Nestrannost jednoho z hlavních médií veřejné služby, které funguje už 95 let, se tudíž octla v přímém a velmi vážném ohrožení.

Bonus: Ať hned zkraje nového roku nekončíme pesimisticky, dávám k dobru opravdu povedený průšvih. Mucha završila svou cestu na vrchol trapnosti. Pozvali si ji do DVTV, kde během pár minut rozhovoru s Martinem Veselovským pohřbila poslední zbytky své hrdosti.

A protože platí, že...

Zdroj: twitter

Vůbec se mi nestyďte připomenout v diskuzi pod článkem, co podle vás byl největší loňský průšvih.

Tagy Hejty Honzy Hamerského žebříček Ortel Pepa Nos Jaromír Nohavica Jaroslav Hutka mucha Evžen Hofmann Dalibor Janda Petr Fischer

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY