Přejít k hlavnímu obsahu
Malý zpěvák, Zdroj: Pixabay
Malý zpěvák, Zdroj: Pixabay
Honza Hrbek -

Hlavní je oboustranné porozumění: jak na učitele zpěvu

Ten mýtus, že největší starost zpěváka je, kterou slečnu nebo chlapce z první řady si po koncertě vezme do šatny, je třeba vymýtit. Pokud to totiž myslíte se zpěvem vážně, musíte pracovat stejně (ne-li více) jako ostatní. Ne nutně ve fitku nebo na tanečním parketu, i když to nemůže uškodit, ale, moudří již vědí, hlavně s učitelem zpěvu. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak takového učitele správně vybrat.

Jak na výběr učitele jsem se ptal zpěvačky a učitelky Báry Dvořákové, která mi popsala praxi z hudební školy: „Žákovi doporučujeme učitele na míru. Nejdřív se snažíme poznat osobnost žáka. Někdy vycházíme z toho, co nám o sobě řeknou, někdy z toho, jestli chtějí zpívat jazz nebo rock. Musí si ale s učitelem sednout nejen po hudební, ale i po lidské stránce. Pak jsou třeba lidi, kteří chtějí spíš pomoci rozvinout vlastní projev, než že by měli přímo vzor.“ U zpěváků prý není výjimka, že učitelů vyzkouší několik.

Nedávno jsem hrál s Radkem, zpěvákem, vystupujícím jako XSTAR. Věděl jsem, že i on učitelů vystřídal několik a zajímalo mě, ke komu chodí teď. Řekl mi jméno vyhlášené pražské profesorky zpěvu, Hanky Peckové. Když jsem se divil, že k Hance snad chodí nebo chodili všichni zpěváci (včetně Báry Dvořákové, zmíněné výše), odvětil lakonicky „protože je nejlepší“. Jeho odpověď mi však byla málo, ptal jsem se dál. Protože když je někdo učitel na basu, předepíše cvičení, ukáže jak držet nástroj a pak navrhuje zlepšení a trestá chyby. To je samozřejmě hodně zjednodušený pohled, ale v kostce to tak je. Jenže zpěv? Jak vám může někdo ukázat „držení hlasivek“? Cvičení jsou jasná, ale jak správně pracovat s hlasem, jak ovládat barvu a intenzitu, to jsou veskrze abstraktní věci. Aspoň pro nezpěváka.

Tady mi Radek tak trochu otevřel oči. „Ono je hodně učitelů, kteří sami skvěle zpívají, ale mnozí z nich nejsou schopni říct proč,“ povídá. „Hanka je z těch, kteří to dokážou i vysvětlit. Dokáže ti přiblížit to, co máš dělat, tak, že chápeš proč. To je to to důležitý,“ uzavřel. A možná v tom tkví hlavní sdělení obou dotazovaných. Zlepšovat se můžete pouze tehdy, pokud rozumíte tomu, co vám učitel říká. A protože u zpěvu to není tak snadné jako u dalších nástrojů, kde je velká část práce viditelná a tudíž se dá ukázat, není žádná hanba učitele zpěvu střídat, dokud nenajdete toho, kdo porozumí vám, ale hlavně, komu porozumíte vy. A nebo dokud nedojdete k Hance Peckové.

 

Tagy Virtuoz v zácviku

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Hrbek
Vždycky jsem miloval muziku. A živý nástroje.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY