Hrajeme (si) s telefonem #2: jak na MIDI
Vítám vás u seriálu zaměřeného na hudební využití mobilních telefonů a tabletů. Možná totiž máte v kapse nebo na nočním stolku svůj příští oblíbený nástroj a ani o tom nevíte. Projdeme základy i šikovné tipy a ukážeme si, že telefon nebo tablet lze použít jako hudební nástroj, aparaturu, mobilní studio nebo třeba sekvencér a jak ho spárovat s vašimi dalšími nástroji. Uživatelům Androidu a dalších operačních systémů se dopředu omlouvám, tohle bude pouze o iOS.
V minulém díle jsme si ukázali, jak propojit mobilní telefon nebo tablet s MIDI kontroléry a dalšími periferiemi a dnes si povíme něco o tom, jakým způsobem můžeme z tohoto propojení pomocí MIDI dostat co nejvíce. Kromě vkládání not totiž můžeme MIDI používat i k ovládání různých parametrů a telefon díky němu může komunikovat také směrem ven – například s dalšími syntezátory a grooveboxy.
MIDI mapování
Asi jste si všimli, že na některých MIDI kontrolérech se kromě kláves nachází například táhla, tzv. fadery nebo otočné ovladače. A právě ty můžete používat k ovládání různých parametrů vašich virtuálních nástrojů a efektů (třeba k nastavování ořezu filtru nebo mačkání virtuálních tlačítek na efektech). A jak na to?
Pokud už máte nějaké aplikace nainstalované, podívejte se do menu a hledejte záložku s nastavením MIDI. V případě, že takové nastavení aplikace umožňuje, zkuste se podívat po nabídce „MIDI Mapping”, „Map CCs”, „MIDI Learn” nebo něčem, co se tváří podobně.
Aplikace by vám následně měla nabídnout podhled do svého rozhraní se zobrazením „mapovatelných” parametrů (třeba virtuálním ovladačem pro ořez filtru). Vyberte parametr, který chcete pomocí kontroléru ovládat, na samotném kontroléru pak stačí zatočit jedním z otočných ovladačů, táhel nebo tlačítek a ovládací prvek by se měl přiřadit. Proceduru zopakujte pro všechny parametry, které chcete pomocí kontroléru ovládat.
Pozor, možnost ovládat aplikace pomocí MIDI není samozřejmost a záleží na konkrétní aplikaci. Některé umožňují sofistikovanou MIDI kontrolu (třeba Moog Model D, Pure Acid), jiné částečnou (např. Groovebox) a některé vůbec žádnou. Proto je před nákupem aplikace dobré prostudovat i tyto její možnosti.
MIDI filtry
Jestliže se ve své tvorbě věnujete také skládání nebo hraní melodií a nejste ti nejlepší instrumentalisté na světě, tak pro vás mám dobrou zprávu. Pomocí MIDI filtrů si můžete klaviaturu nastavit i v mobilu tak, že ať sáhnete kamkoliv, nikdy nevypadnete ze zvolené stupnice. A nejen to. Klaviaturu si můžete také rozdělit na různé zóny a ovládat jimi různé virtuální nástroje nebo si také třeba nastavit přesnou výchozí dynamiku a další.
Abyste mohli používat MIDI filtry, budete potřebovat příslušné aplikace (já používám Midiflow for Audiobus 3; stojí něco přes 200 Kč) a aplikaci, ve které MIDI vstup propojíte s nástrojem a do této cesty vložíte příslušný MIDI filtr (např. Audiobus 3, psali jsme zde).
V Audiobus 3 nejprve zvolte kartu MIDI, klikněte na první okno a dole v nabídce System vyberte svůj MIDI kontrolér. Do okna pro MIDI výstup následně dosaďte aplikaci, kterou budete chtít kontrolérem ovládat (nebo opět v kartě System zvolte příslušné MIDI rozhraní v případě, že signál posíláte ven). Do prostředního okna můžete následně umístit MIDI filtr. Od této chvíle budou všechny vstupní noty „filtrovány” pomocí zadání, které zvolíte v příslušné aplikaci MIDI filtru.
MIDI sekvencer
Mobil nebo tablet také najde uplatnění jako přenosný a, díky velkému displeji, snadno ovladatelný sekvencer. A sekvencovat můžete jak aplikace přímo v mobilu (opět například pomocí Audiobus 3), tak třeba nástroje, které máte doma.
Pokud chcete z mobilu ovládat externí syntezátor nebo groovebox, budete k tomu potřebovat dvě věci - sekvenční aplikaci (např. Xynthesizr, Fugue Machine, Steps a další) a MIDI rozhraní s 5-pin DIN konektorem, pomocí nějž pošlete MIDI noty a informace z mobilního zařízení ven (více o připojení v prvním dílu našeho seriálu).
V aplikaci si posléze „naklikáte” požadovanou sekvenci, MIDI konektor zapojíte do MIDI In na syntezátoru. V tomto případě je důležité, aby syntezátor i sekvencer v mobilu komunikovali na stejném MIDI kanálu (např. na kanálu 1). Volbu kanálu najdete v aplikaci v záložce MIDI nastavení, s navolením MIDI kanálu na syntezátoru vám pomůže manuál nebo YouTube. Dopadlo-li vše dobře, měli byste po propojení a navolení MIDI kanálu slyšet ze sluchátek nebo reproduktoru zvuk.
Tip nakonec
MIDI filtry můžete použít i kreativně. V sekvenceru zadejte třeba jen jednu jedinou notu. Potom budete potřebovat filtr pro náhodné přiřazování not (např. Midi Flow Randomizer) a následně filtr pro zadávání stupnic (např. Midi Flow Scales). První filtr z jednoho tónu vytvoří náhodnou melodii a druhý filtr jí usměrní tak, aby zněly jen tóny ze stupnice a nevznikla kakofonie. Výsledkem bude neustále se proměňující melodie a snadno tak můžete vytvářet třeba neustále se proměňující ambientní plochy.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.