Hrajeme (si) s telefonem #3: zapojení kytary
Vítám vás u seriálu zaměřeného na hudební využití mobilních telefonů a tabletů. Možná totiž máte v kapse nebo na nočním stolku svůj příští oblíbený nástroj a ani o tom nevíte. Projdeme základy i šikovné tipy a ukážeme si, že telefon nebo tablet lze použít jako hudební nástroj, aparaturu, mobilní studio nebo třeba sekvencér a jak ho spárovat s vašimi dalšími nástroji. Uživatelům Androidu a dalších operačních systémů se dopředu omlouvám, tohle bude pouze o iOS.
Doteď jsme se zabývali tím, jak ovládat virtuální nástroje, ale víte, co dělat, když si chcete s telefonem nebo tabletem propojit nějaký skutečný nástroj? A k čemu je dobré si do telefonu zapojovat třeba elektrickou kytaru? Hodí se to třeba na tiché domácí cvičení, na cesty nebo pro zaznamenávání nápadů.
Kde je jack?
K tomu, abyste si k telefonu připojili kytaru budete opět potřebovat speciální rozhraní. Těch je na trhu celá řada, záleží tak především na tom, kolik do této kratochvíle chcete investovat a jaké máte s mobilní aparaturou záměry.
Pokud vám jde jenom o občasné cvičení se sluchátky, bude vám stačit něco jednoduššího ve stylu iRig2 nebo BandLab Link Analog Mini Audio Interface. Tato rozhraní připojíte k telefonu nebo tabletu pomocí 3,5 mm jacku, kam běžně zapojujete sluchátka. Samotné rozhraní pak nabízí 6,3 mm jack pro připojení kytary a sluchátkový výstup. Máte-li v plánu zvuk nějakým způsobem dále amplifikovat, podívejte se také, jestli má převodník další výstup, kterým signál pošlete rovnou do mixážního pultu nebo komba.
Chcete-li kromě cvičení třeba také nahrávat, streamovat nebo získat větší flexibilitu vstupů a výstupů, popřemýšlejte nad sofistikovanějším rozhraním typu Line6 Sonic Port VX, iRig Pro, Roland GO: Mixer Pro nebo přímo zvukovou kartou (například Presonus AudioBox iOne). Tato zařízení nabízejí profesionální předzesilovače pro vyšší kvalitu zvuku a především na nich většinou najdete také XLR vstup s fantomovým napájením, takže k mobilu nebo tabletu snadno připojíte i profesionální mikrofon.
Virtuální aparát
Jakmile máte rozhraní a zapojený nástroj, můžete se pustit do hraní. Ke zdárnému výsledku budete potřebovat nějakou aplikaci se simulacemi aparátů, případně efektů, která suchý zvuk vaší kytary v digitálním světě prožene virtuální simulací aparátu.
Začít můžete třeba přímo u GarageBand, nativní aplikace od Apple, která nabízí nejen spoustu zvuků aparátů a efektů, ale také do ní přímo můžete nahrávat. Oblíbenou aplikací s kytarovými simulacemi je také například Amplitube od IK Multimedia nebo třeba Bias Amp 2 od firmy Positive Grid.
Dobrou zprávou je, že aplikace jsou většinou zdarma. Jak už to tak ale bývá, chcete-li širší možnosti nastavení nebo bohatší paletu digitálních zvuků a efektů, případně signature zvuky, musíte si v aplikaci připlatit.
To je pro dnešek vše a příště si povíme něco o tom, jak ze zapojení kytary do mobilního zařízení vytěžíte maximum pomocí různých efektů, jak se dá v mobilu nahrávat nebo ho třeba použít jako looper.
Tip nakonec
Jestli jste si už sehnali Camera Connection Kit, zkuste pomocí něj k mobilu nebo tabletu připojit USB zvukovou kartu, kterou už máte třeba doma. Obejde-li se karta bez driverů, pravděpodobně jí k mobilnímu zařízení připojíte a můžete využívat její vstupy. Bude to pravděpodobně náročné na baterii, proto doporučuji Camera Connection Kit s dalším USB konektorem pro napájení nebo USB switch s napájením.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.