Hrajeme (si) s telefonem #5: synchronizace
Vítám vás u seriálu zaměřeného na hudební využití mobilních telefonů a tabletů. Možná totiž máte v kapse nebo na nočním stolku svůj příští oblíbený nástroj a ani o tom nevíte. Projdeme základy i šikovné tipy a ukážeme si, že telefon nebo tablet lze použít jako hudební nástroj, aparaturu, mobilní studio nebo třeba sekvencér a jak ho spárovat s vašimi dalšími nástroji. Uživatelům Androidu a dalších operačních systémů se dopředu omlouvám, tohle bude pouze o iOS.
Poslední díl našeho seriálu bude věnovaný synchronizaci. Pokud totiž chcete telefon nebo tablet integrovat do zbytku vašeho studia a používat ho jako plnohodnotný hudební nástroj, pravděpodobně se bez ní neobejdete. Milovníci Steva Reicha mohou přeskočit, majitelé Korg Volca, Pocket Operatorů od Teenage Engineering a dalších grooveboxů nebo hardwarových syntezátorů naopak mohou číst dále.
Co je to synchronizace? Slouží k tomu, aby spolu hudební nástroje hrály ve stejném tempu nebo začaly třeba hrát ve stejný okamžik. Jeden nástroj tak může například hrát akordy a druhý basovou linku. K tomu je třeba, aby spolu jednotlivé komponenty vašeho elektronického orchestru dobře komunikovaly.
Takovéto souhry se dá docílit několika způsoby. Pro příklad budu opět používat aplikaci Audiobus 3.
MIDI: Telefon + klasický synth/groovebox
Audiobus 3 a některé další hudební aplikace jsou schopny vysílat a přijímat informace o MIDI notách a v tomto případě často zvládnou přes MIDI synchronizovat i tempo nebo třeba informace o spuštění/zastavení sekvence. Tuto synchronizaci oceníte především v případě, že máte doma například nějaké hardwarové syntezátory, grooveboxy nebo sekvencery s pětipinovým MIDI konektorem. Abyste je propojili s telefonem, budete potřebovat, čtenářům tohoto seriálu dobře známé, MIDI rozhraní.
V aplikaci Audiobus 3 pak ještě zbývá v nastavení synchronizace (Sync Settings) zvolit, zda chcete informace o tempu (tzv. MIDI Clock) přijímat nebo vysílat - tedy, zda bude váš telefon nebo tablet řídit tempo nebo bude tempem řízen. Aplikace Audiobus 3 rovněž umožňuje nastavení Start/Stop, tedy synchronního spuštění/zastavení sekvence na všech synchronizovaných nástrojích.
USB: Telefon + moderní synth/groovebox
Moderní syntezátory a grooveboxy umožňují přenos MIDI informací přes USB a pokud ke svému provozu nepotřebují žádné drivery (jsou tzv. Class Compliant), měli byste je být schopni synchronizovat pomocí Camera Connection Kitu jednoduše přes USB. V takovém případě bude však potřeba podívat se i do nastavení MIDI na konkrétním syntezátoru/grooveboxu a umožnit vysílání/přijímání MIDI clocku (tempa).
Ableton Link: Telefon + počítač
Chcete-li si sesynchronizovat mobil nebo tablet s počítačem, existuje elegantní řešení pomocí Ableton Link. Velkou výhodou Ableton Linku je, že funguje bezdrátově. Stačí mít všechna synchronizovaná zařízení připojená k jedné lokální bezdrátové síti – například wi-fi – a vše se automaticky sesynchronizuje do příslušného tempa. Aplikace musí pochopitelně tuto technologii podporovat, což se však v drtivé většině případů děje. Špatnou zprávou je, že pokud nepoužíváte program Ableton Live, budete o tuto možnost ochuzeni, protože většina ostatních DAW touto technologií nedisponuje. Ableton Live se však nabízí i v Intro verzi, která je ke stažení zdarma.
Analogový clock: Telefon + Volca, PO, modulár a další
Poslední možností synchronizace je tzv. analogový clock, což je pulsní signál, k jehož přenosu stačí audio kabel a k synchronizaci ho využívají například oblíbené grooveboxy Korg Volca, Pocket Operatory od Teenage Engineering nebo třeba modulární syntezátory.
Abychom však z mobilu mohli poslat analogový clock i audio zároveň, budeme si muset vypomoci malým trikem. Puls analogového clocku dostaneme do mobilu například pomocí aplikací Korg SyncControl nebo třeba sekvencérem Steps. Obě se s ostatními aplikacemi synchronizují přes Ableton Link.
A teď to hlavní. Důležité je, aby signál clocku z aplikace šel vždy buď pouze do pravého nebo do levého kanálu. Do toho druhého pak pošlete audio signál z dalších hudebních aplikací, s nimiž chcete externí nástroj synchronizovat. Sice tím přijdete o stereo na výstupu, ale zase si užijete spoustu nevšedních kombinací.
K “fyzickému” rozdělení signálu budete potřebovat kabel, který má na jednom konci stereo jack 3,5 mm a na druhém konci dva mono jacky (malé nebo velké, případně použijte redukci). Jeden jack použijete k synchronizaci, druhý pro přenos audia. A neobejdete se ani bez nějakého zařízení (mixu nebo zvukové karty) pro smíchání výstupu z telefonu a druhého nástroje.
V tomto videu vidíte, jak to funguje, když chcete sesynchronizovat například aplikaci Xynthesizr v mobilu a Pocket Operator: Zapojte do mobilu stereo jack a zapněte Audiobus 3. Na kartě Audio vyberte aplikaci Xynthesizr a na výstupu zvolte místo nabídky Sluchátka vlevo a vpravo pouze možnost Sluchátka vpravo. V druhém audio slotu spusťte aplikaci Steps a pro výstup naopak použijte pouze levý kanál (v samotné aplikaci musíte mít zapnutou externí synchronizaci).
Nyní máte na konci kabelu v jednom jacku clock a v druhém jacku monofonní audio signál z aplikace Xynthesizr. Jack s clockem zapojte do vstupu Sync In na Pocket Operatoru, druhý jack a výstup z Volcy zapojte do mixu nebo zvukové karty a když vše spustíte, měly by oba nástroje hrát ve stejném tempu.
A tím se loučím. Doufám, že jste si seriál a experimentování užili stejně jako já. Jeho cílem nebylo poskytnout přesný návod, ale spíš ukázat, jaké možnosti hudebníkům jejich telefon nebo tablet nabízí. Takže zkoušejte, experimentujte, googlujte a hlavně hrajte.
Tip nakonec
Mobil s aplikací Korg SyncControl (nebo třeba Steps) můžete použít také jen bezdrátově jako synchronizační zařízení pro propojení počítače a třeba Pocket Operatoru od Teenage Engineering nebo modulárního syntezátoru.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.