Přejít k hlavnímu obsahu
Anna Mašátová -

Do dětských uší jen to nejkvalitnější

Kdesi na pomezí Jizerek a Krkonoš, pár hodin do konce roku 2016, chata naplněná po půdu třicátníky s dětmi. Pacholata a předškoláci si dělají karneval, jeden z aktivních tatínků se s nadšením ujímá role DJ. Počátečního Kašpárka v rohlíku zvládnete poměrně bez problémů, s pokročilou hodinou se nicméně přitvrzuje a vzniká bizarní mišmaš vzpomínek na dětská léta a pubertu přítomných.

Goťáka, Vondráčkovou a Hložka s Kotvaldem protíná Znouzectnost i Promovaní inženýři, ani Maxim Turbulenc a Děda Mládek Ilegal Band nejsou vynecháni. Probůh, za co.

Loni 2016 zemřelo hned několik hudebních velikánů, na sociálních sítích se to jen hemžilo dojemnými vzpomínkami a poplakáváním nad jejich skonem, když ale dojde na věc, servírujete svým potomkům na skotačení sračky (ZNC vyjímaje). Ani mé generaci se nevyhli Šmoulové, dnešní doba ovšem skýtá nepřeberné množství kvalitní muziky s inteligentními texty určené právě nejmenším a to ve všech jazycích světa. Proč se tedy neustále nostalgicky ráchat v socialismu? Opravdu chceme, aby děti vyrůstaly na přiblblých popěvcích o Majdalence s Apolenkou, případně si s gustem zapěly nějakou tu sprostonárodní?

Pojďme se podívat alespoň na několik věcí, co stojí za koupi, neboť se nebudou nudit děti ani rodiče.

Koho by zajímalo, co tak může slyšet dítě v děloze, jistě ho zaujme kompilace Insider. Osm producentů, Martin Přikryl, Haager, Dubort, Moimir Papalescu, Lenka Kočišová aka Akkamiau, Kittchen, SSS, Ondřej Švandrlík a časopis VICE vám přichystali unikátní poslech.

Roku 2015 vyšly Pišlické příběhy, audiokniha, namluvená Ivanem Trojanem s písněmi Beaty Hlavenkové. Příběhy dřevěných panáčků vytvořil Filip Rychlebský, na desce zpívají Lenka Dusilová, Milan Cais nebo Petr Ostrouchov. Komu se deska zalíbí, může domácí sbírku hraček rozšířit o další pišlický merchandise, stačí se podívat na www.pislik.cz


Před čtyřmi lety vytvořily herečky Daniela Zbytovská, Barbora Seidlová a Nikola Zbytovská z Divadla MALÉhRY pohádkovou knihu Jak na příšery. Pohádky načetly a spolu s brněnskou kapelou Čankišou je opatřily také písněmi. Setkáte se s čerty, vodníky, čarodějnicemi a jinými strašidly, bát se ale nemusíte. A dokonce na vás čeká ukolébavka.

Buchty a Loutky, Popeláři jedou. Plyšová, Lenošivá, Trpaslíci...netřeba více dodávat.

Nejeden student díky Hm… odmaturoval, poezie se totiž díky jejim úpravám vstřebává snadno a rychle. Na jejich albu Klukoviny, určené dětem, naleznete zhudebněné texty Vítězslava Nezvala, Františka Hrubína, Pavla Šruta, Jiřího Ortena, Josefa Hiršala, Josefa Kainara, Ivana Blatného a mnohých dalších.



Český label Indies Scope má v nabídce téměř nepřeberné množství titulů kategorie "pro děti". Na doporučení jsem se tudíž obrátila i na Přemysla Štěpánka z Indies. "Bombarďák je vtipný jak na koncertech tak deskách. Extrémně úspěšnou deskou byl Zvěřinec Yellow Sisters. Velmi citlivě a krásně natočil alba Hrajeme si u maminky a Studánko Rubínko Hradišťan. Stále velmi populární je letitá nahrávka Zuby nehty s názvem Dítkám+4 pohádky. A jedním z nejprodávanějších alb posledních let je Nešišlej Amálky K. Třebické."



Osvědčené a vynikající výběry má vydavatelství Putumayo. Asian Playground, Cowboy Playground, Reggae Playground, Celtic Dreamland aj. Na výběr máte téměř ze všech zemí a žánrů.



Hudbu pro děti vytváří i jazzmani. Medeski, Martin & Wood vydali na počátku roku 2008 album Let’s Go Everywhere. V patnácti skladbách jsou slyšet také jejich potomci.



Pozoruhodnou výukovou metodu vyvinul americký klarinetista Oran Etkin. Jeho workshopy pod názvem Timbalooloo naučí vaše děti rozpoznat tvorbu Herbieho Hancocka nebo Tita Puente. Mezi jeho fanoušky patří Sting, Harvey Keitel a další. A samozřejmě jejich nadšené děti.


Další tipy můžete získat nebo sdílet také na facebooku Hudba dětem.

Tagy Glosa

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

anna
Hudební publicistka, manažerka a historička umění. Je editorkou pořadu ArtCafé Českého rozhlasu Vltava a zástupkyní šéfredaktora kulturního magazínu Uni, její články kromě Frontmana naleznete také v Harmonii, Full Moonu, Sparku, Lidových novinách aj. Působila na pozici Head of…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY