Přejít k hlavnímu obsahu
Synapse Knowledge: hledání inspirace u těch, kteří ve světě hudby už nějakou cestu ušli | Foto: Mária Karľaková
Synapse Knowledge: hledání inspirace u těch, kteří ve světě hudby už nějakou cestu ušli | Foto: Mária Karľaková
redakce -

Hudbu můžete dělat i v době zavřených klubů, inspirujte se u zkušenějších

Na konci září proběhla v pražské MeetFactory už popáté Synapse Knowledge – dvoudenní setkání hudebních tvůrců plné poslechovek, workshopů a přednášek. Své zkušenosti s procesem tvoření a fungováním na hudební scéně s účastníky sdíleli jak čeští tak zahraniční profesionálové. Vrcholem byly přednášky Holly Herndon a Matta Dryhursta, které nakonec ale v rámci zhoršující se pandemické situace proběhly online. Vybrané výstupy budou zveřejňovány online, první masterclass s Ventolinem o jeho živém setupu a hraní je už online.

Podobně jako v loňských letech i letos se Synapse Knowledge rozhodla dát prostor všem zájemcům a zájemkyním o hudbu nehledě na to, jak dlouho se hudbou zabývají a jak velkými profesionály jsou. „Brand-building pro muzikanty, hudební PR, booking, looping, umělá inteligence v hudbě, studio workflow nebo budoucnost hudebních vydavatelství. To jsou jen některé z témat, kterými se účastníci programu Synapse Knowledge v MeetFactory zabývali,” vyjmenovává dramaturg akce Michal Brenner.

Synapse Knowledge byla ale především o setkávání se, poznávání nových lidí, hledání inspirace u těch, kteří ve světě hudby už nějakou cestu ušli. Největšími jmény byla bezesporu Holly Herndon a Mat Dryhurst, jehož přednáška Interdependence a jak může Covid změnit scénu byla poměrně aktuální – ani Matt ani Holly do Prahy nakonec kvůli pandemické situaci nepřijeli a přednášky vedli online.

Program Synapse letos poprvé obohatili i lokální tvůrci jako Ventolin, Never Sol, Lenka Dusilová nebo Floex. „Absolutně jsem pro lokální umělce, ti přece tvoří naši kulturu,“ napsal jeden z účastníků a v podstatě tak shrnul názory ostatních. Zajímavé ale bylo i porovnání lokální a zahraničních scén, které se v lecčems liší. Důležité je pochopit tuto diverzitu, i když se nemusí dát nutně aplikovat na českou scénu. Jedním z nejzajímavějších workshopů byl pro mnohé masterclass Floexe nazvaný Můj přístup k tvorbě elektronické hudby. Jeho praktické rady a tipy, konkrétní postupy jak tvořit, zaujaly nejvíce účastníků. „Co by mě určitě zajímalo do budoucna je deep-dive a technický rozbor nějaké skladby, podobně jako měl tento rok Floex. Je to hodně užitečné vidět, jaké kreativní postupy kdo využívá při tvorbě,“ zaznělo z řad účastníků.

Vybraná videa budou postupně zveřejněna na youtube kanálu MeetFactory.

Tagy Synapse Knowledge Ventolin Lenka Dusilová

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY