Hybridní basové kombo Laney Nexus SLS-112

Po basové hlavě Nexus Studio Live představil britský Laney i kompaktní kombo Nexus SLS-112 vybavené identickým typem hybridního (lampa/tranzistor) zesilovače s výkonem 500 W, jedním dvanáctipalcovým reproduktorem a výškovou hornou. Aparáty této řady disponují skvěle vybaveným preampem, bohatou konektivitou a nechybí ani nadstandardní efektová sekce.

Skelet o rozměrech 465x435x400 mm s kovovými uchy zapuštěnými do horních bočních hran korpusu a dvojicí předních trojúhelníkových bassreflexů, posilujících projekci nízkých pásem, je vyroben z překližky a potažen speciálním nástřikem Tuff-Stuff z velmi odolné polyuretanové směsi s povrchem připomínajícím koženku.

Jednokanálový předzesilovač osazený elektronkou ECC83 nabízí dvojici nástrojových vstupů Hi/Lo pro pasivní a aktivní basy, potenciometr Gain funguje po vytažení také jako ovladač kompresoru a aktivní třípásmové korekce se semi-parametrickými středy (rozmezí 100 Hz až 5 kHz) jsou doplněny čtyřpolohovým rotačním přepínačem s přednastavenými frekvenčními voicingy. Knoflíky Space, Interval a Fokus slouží k ovládání digitální efektové jednotky skládající se z oktaveru (plus přidání kvinty), chorusu a reverbu.

Do obvodu koncového pětisetwattového zesilovače byl integrován potenciometr celkové hlasitosti Volume, funkce Tilt fungující jako sofistikovaná presence, která s přidáváním vyšších kmitočtů zároveň ořezává nejnižší basy a dodává zvuku potřebnou čitelnost a také ovladač Touch pro dosažení hutnějšího a měkčího soundu, po jehož vytažení (Pull Tight) je zvuk perkusivnější s rychlejším atakem.

Na zadní straně aparátu najdeme síťový vypínač, XLR DI výstup s vlastní hlasitostí, odepínáním zemnění a trojicí modů (Output, Post a Pre), USB rozhraní, send Re-Amp pro případný reamping, konektory sluchátek a Aux In s hlasitostmi, send/return vypínatelné efektové smyčky s citlivostmi 0 a -10 dB, výstup ladičky, 5-ti pinovou zdířku footswitche FS4-NSL volícího režimy Interval, Space, Mute (tuner) a Shape.

Reproduktorový výstup Speakon (Neutrik) pro připojení externího boxu s přepínačem int/int+ext. dovoluje paralelní zapojení dalšího 8-mi ohmového kabinetu k internímu 12-ti palcovému měniči s neodymovým magnetem a zabudovaný výškový tweeter je vybaven dvěma červenými spínači s funkcemi On/Off a Full/Half.

Basové kombo Laney Nexus SLS-112 je mimořádně flexibilní aparát, který najde své využití jak při koncertování nebo cvičení, tak při nahrávání v domácím i profesionálním studiu. Díky masivnímu výkonu 500W/4 Ohmy a možnosti připojení dalšího kabinetu jej můžete bez obav použít na jakémkoliv pódiu. Nový model už dorazil na český trh, kde se jeho cena pohybuje pod hranicí 28 500 Kč.