Ian Robinson (Blackstar): Silverline má vřelost analogu i digitální flexibilitu
Přes aparát se simulací „amerického“ a „britského“ zvuku hrál kde kdo, když začínal. Blackstar Silverline však od fádních digitálů dělí světelné roky. Jak jeho vývojáři do deset let vypiplávané digitální převedli zvuk lamp a proč míří rovnou do butiku, vysvětlil Ian Robinson, který je za vývoj Blackstar Silverline zodpovědný.
Jak dlouho jste dělali na nové sérii Silverline?
Digitální platforma, na které je Silverline založená, jsme vyvíjeli v kuse něco přes deset let. V mnoha ohledech je to životní výkon našeho zakladatele a konstruktéra Bruce Keira. Jinak samotnou řadu jsme vyvíjeli asi rok.
Jak moc lampa ovlivňuje zvuk aparátu?
Všechny přípravné digitální rešerše se točily kolem našich vlastních lampových aparátů Artisan a Series One. Jednotlivé okruhy jsme důkladně rozebrali až na součástky, včetně nelineárních zařízení jako lampy, koncový zesilovač atd. Spoustu času jsme strávili studiem interakcí mezi lampami, koncovým zesilovačem a reproduktorem. Tahle kombinace dává zvuk a dojem lampového aparátu. Ovládání je výsledkem tohoto a naší patentní TVP technologie. Přesně reprodukuje rozdílné výkony na jiných frekvencích, kvůli kterým mimo jiné u lampových aparátů basy znějí tak vřele a výšky zvoní.
Spousta kytaristů na digitálních aparátech začne, vy teď jeden nabízíte v butiku. Proč?
Vždycky jsme byli přesvědčení, že digitální produkt se hodí profesionálům i začátečníkům a skvělý zvuk může vydávat lampa, digitální nebo tranzistorový aparát. Co jsme vypustili původní ID:Series, zjistili jsme, že trh je přístupnější dražším digitálním produktům. Jsme rádi, že můžeme umělce ve studiu i na turné vybavovat výrobky, které z digitálních mají flexibilitu a z lampových zvuk a jednoduchost.
Komu přesně jsou tyhle aparáty určené?
Upřímně, tyto produkty jsou tak tvárné, že se dají uplatnit v jakémkoliv stylu. Nebudou je mít rádi jedině hráči, kteří milují příšerný šum a přepálené vyšší středy digitálních a tranzistorových aparátů. Blackstar Silverline napodobuje zvuk základních lamp.
Jak jste je zdigitalizovali? Jako Kemper?
Určitě ne. DSP algoritmus (digitální okruh) každého předzesilovače a koncového zesilovače je od základu nový design, který jsme postavili součástku po součástce z toho nejmodernějšího, co máme. Uvnitř jakože lampového aparátu jdeme občas za hranu toho, co je možné u tradičního analogu. Výkonný SHARP DSP procesor umožňuje soustředit se na každý zvukový detail.
Na rozdíl od ostatních aparátů ze série, dvacetiwattové kombo Silverline Standard má desetipalcový reproduktor. Proč?
Chtěli jsme opravdu flexibilní a přenosné kombo. Jak jsme Celestion V-Type Junior vyzkoušeli, věděli jsme že ho tam musíme dát. Proto také zní tak přirozeně a skvěle. Kdo z endorserů bude sérii Silverline používat? Je to pořád docela novinka, ale už se o něj pár umělců zajímá, třeba britská rocková legenda Thunder. Taky ho zkouší Phil Collen z Def Leppart, který už hraje na ID:Series a myslíme si, že si ho zamiluje.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.