Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 08.04.2015 - 00:01

Ibanez Talman TMB 100 a TMB 300: basy s nádechem retra

První sérii kytar Talman začal Ibanez vyrábět už v polovině devadesátých let. V současné době najdeme v portfoliu firmy ještě signaturu kytaristy Noodlese z post-punkových Offspring, která z konceptu Talmana přímo vychází. Nyní se retro tvary Talmanu vrací v podobě dvou typů baskytar Ibanez Talman TMB 100 a TMB 300.

Obě čtyřstrunné varianty mají mahagonový korpus, pohodlný javorový krk TMB 4 s palisandrovým hmatníkem o radiusu 240 mm nesoucím 20 středně silných pražců a menzuru 34 palců. Společná je i mechanika sestávající z jednoduché Standard kobylky a čtveřice ladicích strojků s rondely inspirovanými Fenderem. Americká legenda stála zřejmě i u zrodu designu výstupu nástrojového jacku, který svým řešením připomíná misku typickou pro Stratocaster.

Levnější Ibanez Talman TMB 100 je osazen půleným single coil snímačem Dynamix P a kobylkovým singlem Dynamix J, které se ovládají dvojicí souosých duálních potenciometrů - bližším ke snímačům nastavujeme hlasitost a balanci a potenciometrem zapuštěným do plátu výstupního jacku ovlivňujeme basy a výšky aktivního IBZ CE equalizeru, jehož baterie je umístěna v šachtě na zadní straně těla.

Luxusnější verze Talman TMB 300 je kromě středního snímače vybavena rovnou dvěma kobylkovými singly Dynamix J, které jsou zapojeny v sérii jako humbucker, což nástroji dodá další zvukové možnosti vhodné zejména do modernějších stylů. Pro větší flexibilitu je elektronika "třístovky" vybavena také mini přepínačem, který humbucker rozepne a deaktivuje cívku, která je blíže ke kobylce.

Ibanez TMB 100 bude dodáván v barevných odstínech Black, Tri Fade Burst, Ivory, Mint Green a Transparent Red, sofistikovanější TBM 300 můžete pořídit v lacích Candy Apple, Metallic Forest a Tri Fade Burst. Velmi příjemně vypadají ceny, které se pro trh USA pohybují okolo 200 (TMB 100) respektive 300 dolarů v případě vyšší verze TMB 300. Pro ty z vás, kteří uvažujete o pořízení finančně nenáročného nástroje v retro designu, by nové basy Talman mohly být kandidáty k případné koupi. Vyzkoušejte - uvidíte, uslyšíte.

Tagy Ibanez
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY