Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

In-ear monitory Fender FXA2: drží i po trojitém saltu

Patříte k muzikantům, kteří se na podiu potřebují slyšet a vyhovuje vám osobní in-ear monitoring? Nebyl by to Fender, aby i v této oblasti nepřišel s nějakou přidanou hodnotou navíc. Kromě perfektního zvuku a tlumení okolí model FXA2 přináší dokonalé zasazení v uších. Bát se pohnout nebo si sluchátka v uších jistit kobercovkou či gafou, což jsem už obojí viděl na vlastní oči, rozhodně nemusíte.

Při vymýšlení designu sluchátek se u Fendera rozhodli vsadit na nejmodernější technologie. Princip spočíval v naskenování několika tisíc lidských uší a poté pomocí 3D tisku došlo k vytvoření tvaru, který mnohem lépe kopíruje křivky ucha, a tím nejenže lépe sedí, ale zároveň tím ještě napomáhá k ještě většímu zatlumení hluku okolí (výrobce uvádí eliminaci až - 22 dB). Dle údajů samotného výrobce tyto monitory tvarově vyhovují 95 % lidských uší a svým komfortem se vyrovnají i zakázkovým in-ear monitorům.

Co se zvuku týče, tak ten také nabízí luxusní frekvenční rozsah a to 6Hz - 23kHz s citlivostí 112dB, což by mělo zaručovat skutečně brilantní zvukový přenos včetně těch nejjemnějších nuancí. O přenos samotný se starají dva 9,25mm měniče a postříbřený (odnímatelný) audio kabel, zabraňující zbytečným ztrátám signálu. Firma Fender nabízí své in-ear monitory v pěti různých variantách, lišící se zejména svým frekvenčním rozsahem. Typ FXA2 je díky svému frekvenčnímu rozsahu určen zejména pro bubeníky a baskytaristy. Vrhněme se tedy na zkoušku ohněm a vyzkoušejme sluchátka v praxi.

Není nic otravnějšího, než si během hry neustále upravovat vypadávající sluchátka z uší. A u bubeníků to myslím platí dvojnásob. Neboť nejenže mají plné ruce i nohy práce, ale jsou navíc prakticky neustále v pohybu, a tudíž šance na uvolnění sluchátek z uší se zde zvyšuje. Vyzkoušel jsem tedy sluchátka právě za bicí soupravou. Ačkoliv mé uši patří asi mezi ty spíše průměrné, trochu jsem se obával oněch hrdě proklamovaných 95 % spokojenosti. Nicméně, světe div se, sluchátka opravdu sedí v uších neskutečně pohodlně a přitom pevně a to jsem v rámci testu zkoušel dělat takřka psí kusy.

Měl jsem pocit, že sluchátka by vězela bez problému v uších i po trojitém saltu vzad. Ani po delší době mě sluchátka v uších nijak nepřekážela, netlačila a díky možnosti výměny silikonových špuntů si určitě každý najde tu ideální kombinaci. Se sluchátky se dobře manipuluje i se zpocenýma rukama, pro případ, že byste si je z nějakého důvodu potřebovali během hry přeci jen trochu upravit či přímo vyndat.


Sluchátka při hře opravdu výrazně tlumí vnější ruchy a vy víceméně slyšíte jen to co slyšet chcete a potřebujete, ať už je to klik metronomu při cvičení, hudební podklady z přehrávače, nebo přímo kapela či některý ze spoluhráčů na koncertě. Díky těmto vlastnostem není potřeba odposlechy tolik "tavit" a vy chráníte svůj sluch vlastně dvojnásobně, neboť sluchátka do jisté míry fungují i jako ochrana sluchu před hlukem z pódia.

Zvuk monitorů je frekvenčně bohatý, dynamický, čistý, bez slyšitelného zkreslení, s mírným důrazem na basové frekvence a s příjemnými výškami, které neřežou do uší. In-ear monitory Fender se tak dají bez problému využít i jako běžná sluchátka k vašemu přehrávači, ale nejvíc jejich kvalitu a spolehlivost oceníte především na pódiu.

Součástí balení je kromě monitorů samotných, trojice silikonových nástavců různých velikostí, luxusní pouzdro a nástroj na čištění. Cena in-ear monitorů Fender FXA2 Pro je cca čtyři a půl tisíce, což v tomto případě a dle mého soudu plně odpovídá kvalitě produktu.

Tagy Fender

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY