Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Jackson JS Series RR Minion: co děti, mají na co hrát?

Dětskou kytaru jsme tuším ještě na stránkách Frontmana netestovali. Ovšem termín „dětská“ je poněkud zavádějící. Nejedná se o žádnou hračku, nýbrž o plnohodnotnou kytaru, pouze se zmenšeným tělem a kratší menzurou. Což může vyhovovat nejen dětem, ale leckdy i dospělému muzikantovi.

Jak to vypadá?

Kytara s předlouhým označením Jackson JS Series RR Minion JS1X AR SBK je určena malým i velkým vyznavačům tvrdších stylů a (jak písmena RR napovídají) také obdivovatelům kytaristy Randyho Rhoadse. I přes kratší menzuru 572 mm kytara disponuje dvouoktávovým krkem, a tudíž nic nebrání se pěkně rozběhnout po hmatníku.

Co se materiálů a hardwaru týče, tělo je vyrobeno z topolu, šroubovaný krk z javoru a hmatník je z amaranthu (dle svého typického zbarvení občas nazývaného též purple heart). Orientační značky ve formě žraločích ploutví dávají již tak řádně nabroušeným tvarům nástroje ještě nebezpečnější vzezření. Ladicí mechaniky jsou firemní a moc bych nedal za to, že se celkem rychle odporoučí, ale zdání třeba klame. Nicméně výměna mechanik je „dětská hra“ (ať se držíme dětského tématu) a zvládne ji bez problémů i méně technicky nadaný jedinec.

Kobylka je pevná, což považuji za velmi šťastné řešení, neboť nebude dítka svádět k lomcování pákou na všechny strany a zbude víc prostoru na smysluplnější hraní. Dvojice firemních humbuckerů Jackson High-Output poskytuje celkem slušný zvuk a i když nepatří mezi kdovíjaký zázrak, hrát se na ně určitě dá. K jejich ovládání slouží potencimetry Volume a Tone a třípolohový přepínač, fungující v klasickém režimu kobylkový snímač – oba dohromady – krkový snímač. Díky zmenšenému tělu jsou snímače a jejich ovládání dost natěsno u sebe, ale rychle si zvyknete a ve hře to nijak nepřekáží.


Jak to hraje?

Díky strunám taženým skrze tělo jsem čekal trochu delší sustain a lepší zvuk „na sucho“, nicméně kytara zní celkem tence. To je samozřejmě možno připsat na vrub skutečně malému tělu nástroje, šroubovanému krku a také použitému topolu. Po zapojení do zesilovače ale kytara přeci jen „ožila“ – čistý zvuk mě celkem příjemně překvapil. Je příjemně barevný, s pevnými, i když nepříliš výraznými basy, slyšitelnými středy a zvonivými výškami. V dané cenové kategorii lepší průměr.

Zkreslený zvuk, který bude pro tuto kytaru od pohledu stěžejní, je sice možná o trochu agresivnější než je zdrávo a kobylkový snímač je při skutečně velkém zkreslení hodně „ubzučený“, ale na basech mu nechybí hutnost a dobře reaguje na práci s tónovou clonou. Krkový snímač hraje naopak hezky kulatě a o poznání tepleji. Současné zapojení obou snímačů je využitelné na rytmické doprovody i na sóla – a často jsem se přistihl, že tuto variantu využívám na riffovou hru vlastně víc než samostatný kobylkový snímač, který mě zvukově neuchvátil.

Na kytaru se jinak hraje vcelku pohodlně a ač nejsem velkým vyznavačem kytar typu Flying V, tak zejména hra vsedě je hodně příjemná. Ve stoje kytara trochu přepadává na hlavu, ale dá se to ukočírovat. S tím se vzhledem k velikosti těla ovšem asi dá počítat.

Závěr

Tak si to shrňme. Máte-li doma dítko, které se chce věnovat elektrické kytaře a standardní nástroj je na něj přeci jen ještě trochu velký, nebo dokonce vy sami pošilháváte po nějaké té skladnější kytaře např. na cesty (a všelijaké ty traveler kytary jsou vám z nějakého důvodu proti srsti), může pro vás být tenhle Minion učiněnou spásou. Za cenu jen lehce převyšující 4 tisíce korun to nehraje nikterak špatně, rychlý dvouoktávový krk je luxus a vše ostatní, je vzhledem k účelu, pro jaký byla tahle kytara stvořena, dostačující.

Tagy Jackson Jackson JS Series RR Minion kytara pro děti

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY