Jacksony Scott Ian King V KVT a KVXT Ivory

Scott Ian, kytarista legendárních Anthrax, jež se společně s kapelami Metallica, Slayer a Megadeth řadí do tzv. velké trashmetalové čtyřky, je dlouholetým továrním hráčem firmy Jackson. Renomovaný americký výrobce, který v osmdesátých letech stál u zrodu konceptu "Superstrat", nyní přichází na trh se dvěma novými Scottovými modely s názvy Scott Ian King V KVT a KVXT Ivory.

Oba nástroje vycházející z konceptu Gibsonu Flying V se sice vizuálně nijak zásadně neliší, největším designovým rozdílem je asi barva hlavice a velikost polohových značek, ale rodokmen těchto modelů je odlišný - King V KVT z edice Artist Signature je postaven v americkém Custom Shopu (a tomu odpovídá i cena), zatímco varianta KVXT Ivory, patřící pod sérii X, je vyráběna asijskou pobočkou Jacksonu a pořídíte ji mnohem levněji než prémiovou verzi.

Korpus signovaného Jacksonu Scott Ian King V KVT Custom Shop tvoří masivní kus výběrového mahagonu a z identického materiálu je i průchozí krk s palisandrovým hmatníkem disponujícím kompenzovaným radiusem 12 až 16 palců a 22 jumbo pražci. Menzura činí klasických "gibsonovských" 24.75 palců a nultý pražec Graph Tech TUSQ má šířku 42.8 mm.

Přenos zvuku obstarávají Scottovi oblíbené humbuckery Seymour Duncan - kobylkový SH4 a krkový SH1N, doplněné ovladači hlasitosti, tónové clony a třípolohovým přepínačem. Hardware se skládá z pevné kobylky tune-o-matic TonePros, japonského struníku Gotoh a ladicích strojků od stejné firmy.

Levnější model Scott Ian KVXT Ivory má identickou konstrukci mahagonového krku i těla, včetně proměnlivého radiusu hmatníku, výložky a polohové značky jsou oproti předchozí verzi z umělé perleti, hlavice je stříkána černým lakem, kobylka, struník i strojky pocházejí z firemní produkce a originální snímače Seymour Duncan SH4 a SH1N nahradily humbuckery HB-103 z edice Duncan Designed.

Jacksony Scott Ian King V KVT a KVXT Ivory budou dodávány výhradně v decentním odstínu slonové kosti s bílým jednovrstvým pickguardem a mezi jejich cenami je vzhledem k místě vzniku a použitým komponentám propastný rozdíl - luxusní verze z Custom Shopu vyjde na cca 5 500 dolarů, zatímco cena finančně dostupnějšího, ale ve své kategorii stále nadstandardního modelu KVXT (viz. video) byla na americkém trhu nastavena na cca 700 dolarů.

Tagy: