Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Jak cvičit na bicí kdykoli a kdekoli

Věčný problém bubeníků – jak pilovat svou hru a techniku v domácích podmínkách a neprudit zbytečně sousedy ani vlastní rodinu. Na tlučení do polštářů či matrací ale rovnou zapomeňte. Jsou tu naštěstí lepší možnosti.

Většina bubeníků mi jistě dá za pravdu, že ačkoliv svému nástroji věnují spoustu času na zkouškách či koncertech, stále je potřeba cvičit i mimo tuto dobu. Máte-li doma dostatečný prostor, je situace o poznání snadnější. Můžete vybírat z nepřeberné řady elektronických bicí, které kromě určité možnosti regulace hlasitosti, disponují i luxusem hry na sluchátka. Zvukový projev je pak při této variantě prakticky nulový a odrazy paliček od padů jsou slyšitelné jen minimálně. Problémem tak tedy kromě zmíněné nutnosti prostoru může být za prvé vyšší pořizovací cena, která roste úměrně se zvukovou kvalitou a za druhé trochu odlišný pocit ze hry – a to nejen co se odskoku paliček týče.

Existují rovněž i tréninkové bicí soupravy podobné těm elektronickým, ovšem bez elektroniky, které sice mohou velmi dobře posloužit např. při nácviku koordinace, ale pro praktické cvičení už nejsou příliš vhodné.

Další možností je nastěhovat si do domácnosti skutečnou bicí soupravu a pro potřeby cvičení ji co nejvíce odhlučnit. Vycpávání bubnů molitanem, dekami či přehazování ručníků přes hrací blány určitě trochu pomůže, nicméně jsou i mnohem jednodušší, elegantnější a hlavně účinnější řešení. Nejlépe lze docílit "ztišení" soupravy především pomocí tlumících podložek, prodávaných buď jednotlivě nebo rovnou v celých sadách, které se jednoduše umístí na hrací blány i činely. Zvuk se jimi sice neutlumí zcela, ale dostane se alespoň na přijatelnou úroveň.


Podstatně více tlumí síťky, které se natahují přímo na bubny místo hracích blan. Jejich předností oproti tlumícím podložkám je také přirozenější odskok paliček (samozřejmě v závislosti na kvalitě daných sítěk). Nutno ovšem dodat, že ani síťky neučiní soupravu zcela "neslyšitelnou". Ale na druhou stranu máte alespoň nějaký zvuk pro reálný pocit ze cvičení a jeho hlasitost je na více než přijatelné úrovni. Co se týče činelů, tak pokud nechcete používat tlumící podložky, máte nyní možnost vyzkoušet novinku, se kterou přišla nedávno firma Zildjian a tou jsou tzv. Low Volume činely, určené speciálně na tiché hraní nebo cvičení.

Další věcí, na kterou je potřeba myslet je, že nestačí pouze "ztlumit" zvuk soupravy, ale je potřeba zamezit i vibracím, které vaši hru nezbytně doprovází. Nožičky velkého bubnu či floor tomu, stojany na činely a virbl, to vše výborně přenáší vibrace do podlahy a ani za ty vás sousedi asi příliš nepochválí. Často sice postačí jen silný koberec či dokonce karimatka, ale nejlepším řešením jsou různé antivibrační podložky, které běžně dostanete v hobby marketech či stavebninách.


Tolik tedy ke způsobu cvičení v domácích podmínkách, máme-li k dispozici luxus prostoru a tudíž i luxus cvičení na klasickou či elektronickou bicí soupravu. Pokud tento prostor nemáme či potřebujeme mít nějakou tu cvičební pomůcku po ruce prakticky neustále, je zde řešení v podobě tréninkových padů. Tato praktická pomůcka je velice skladná a přenosná a navíc rovněž téměř bezhlučná. Tréninkový pad lze navíc zakoupit v několika velikostech a některé z nich disponují na spodní straně závitem, který umožňuje jejich připevnění na běžný činelový stojan. A v případě některých modelů je stojan pro pad přímo součástí balení. Tato cvičební pomůcka sice neumožňuje např. trénink koordinace, ale pro cvičení techniky rukou je zcela dostačující. Pad je většinou vyroben z velmi odolného materiálu, který navíc věrně simuluje odskok blány.

A komu by i tréninkový pad přišel přeci jen velký a nepřenosný, určitě si vystačí i s tréninkovým minipadem, který lze pomocí popruhu jednoduše připevnit na nohu a můžete cvičit klidně i na cestách. Ještě menší a skladnější variantou je pak tréninková hmota podobná plastelíně, kterou jednoduše vyklopite z kelímku, na nějaké pevné ploše vytvarujete např. pomocí paličky na placku a už cvičíte. Hmota disponuje odskokovými vlastnostmi podobnými bláně, po odstranění nenechává na povrchu prakticky žádné stopy a lze použít samozřejmě opakovaně.

Takže než začnete doma otloukat nejrůznější polštáře, polštářky, matrace či dokonce vlastní stehna, porozhlédněte se, co v současnosti nabízí trh s hudebními nástroji. Nabídka je myslím dostatečně pestrá a uspokojí prakticky každého cvičení chtivého bubeníka.

Tagy bicí cvičení na bicí

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY