Přejít k hlavnímu obsahu
Tomáš Růžička - Út, 29.07.2014 - 08:01

Jak natočit hudební video bez nákladů

Nedávno jsme vydali náš druhý song s názvem Unwanted Friend. Nahrávali jsme ho podobně jako naši prvotinu Pirate City (o tom pojednává náš článek Jak nahrát studiovou nahrávku bez studia). Oba songy měly premiéru na YouTube, jeden jako normální videoklip a druhý ve formě lyric videa. Stejně jako v případě audio stránky věci, i video jsme si u obou songů dělali sami – a s nulovými náklady. Jak? O tom pojednává tento článek.

Jak jsme natáčeli Pirate City

Už od pohledu je zřejmé, že jsme se nevydali typickou profesionální cestou v podobě 1080p HD videa, uměleckými kamerovými přelety či obrovským pronajatým skladištěm. Důvod je nasnadě – jelikož jsme se rozhodli, že si klip uděláme sami, věděli jsme, co si můžeme dovolit. A rádoby profesionalismus by nevypadal dobře. Nikdo z nás totiž nestuduje na FAMU ani nedisponuje potřebnou filmovou technikou či zkušenostmi.

Jak tedy zajistit, aby výsledek nevypadal trapně? V Pirate City jsme na to šli odlehčenou cestou; od Bee jsme si půjčili foťák a natáčeli blbosti ve zkušebně a hospodách. Snažili jsme se na nic si nehrát a prostě zachytit náladu songu.

Já si pak vzal na starost konečnou podobu videa. Jeho důležitým elementem je rychlý střih (zde podle mě většina amatérských klipařů dělá tu chybu, že jednotlivé záběry jsou příliš dlouhé a začnou nudit), který jsem se snažil napasovat taky do rytmu. Z hodin a hodin materiálu jsem se snažil vybrat to nejlepší. V zásadě jsem záběry rozdělil na dva typy – vtipné a klidné ze zkušebny jsou ve slokách a refrény jsou tvořeny dynamickými záběry z koncertů. Jinak řečeno, audio by mělo určovat video.

Jelikož jsem pro záběry z koncertů využíval nahrávky z více zdrojů (nejen ze zrcadlovky od Bee, ale i mobilní nahrávky kamarádů), použil jsem výrazný filtr, aby se jednotlivé střihy příliš netloukly.

Upozorňuji, že jsem nikdy předtím žádné video needitoval. S trochou píle a čtením tutoriálů se však (alespoň pro tento účel) nejednalo o žádný extra složitý úkol. Sony Vegas Pro se na tohle hodí skvěle nejen pro rozšířenost mezi uživateli, ale i pro svou nenáročnost na hardware. Open source alternativ zdarma však existuje spousta, stačí si vybrat.

Jak vypadá Pirate City v Sony Vegas Pro

Zkuste přemýšlet o nějaké přidané hodnotě videa, která nemusí být vůbec nákladná nebo složitá k provedení. Jde jen o dobrý nápad, který zvýší vaše šance na zmínku o vás na nějakých hudebních serverech nebo zapříčiní lepší sdílení mezi fanoušky. V případě Pirate City jde o to, že se odehrává v našem rodném Hodoníně se záběry na jeho ulice a budovy. Díky tomu nám tiskovou zprávu o Pirate City otiskli například v Hodonínském deníku nebo v regionální sekci Novinek.cz.

Takovou přidanou hodnotou může být cokoli, nejlépe samozřejmě s potenciálem virálního šíření. V případě britských Moones se jejich pokus o hraní před a po 80 pivech dostal dokonce na české zpravodajské servery.

Ultimátní jsou také videa na jeden záběr. Jestli máte nějaký tip na zajímavý nenákladný videoklip, podělte se o něj v komentářích.


U naší novinky Unwanted Friend by postup jako u Pirate City nefungoval. Není to tak rozverný song; vyjadřuje jiné emoce, smutek, nasranost. Pro takový klip si dovedu představit dlouhé, zpomalené záběry, popřípadě nějaký příběhový přesah. A to už chceme nechat na profesionálnější péči, na které už pomalu pracujeme – ale pořád bez zbytečných nákladů. O tom zas bude pojednávat článek někdy v budoucnu.

Unwanted Friend však ponechává prostor pro zamyšlení nad textem; je to tak ideální volba pro lyric video. Jako super služba se mi jevila Lyric.tv, jenže jedno nekomerční video stojí 15 dolarů. To sice není vůbec hodně, ale v podstatě vám to text k písničce jenom načasuje a všechny efekty si musíte sami vytvořit v programu Adobe Flash, ve kterém jsem si naposled zkoušel něco tvořit na základní škole.

Po čerstvých zkušenostech s Pirate City v Sony Vegas Pro jsem tak během jednoho dne udělal lyric video pro Unwanted Friend opět v tomto programu. Původní verze zahrnovala spoustu s textem souvisejících fotek a víc efektů, ale byla to strašná piplačka. Tak jsem dal přednost nakonec střídmější, ale díky těmto světelným záběrům zdarma pořád dynamické a efektní podívané.

Výhodou této formy je také její šablonovitost – toto lyric video se dá použít na jakýkoli další song, který v budoucnu vydáme. Sledujte nás na Facebooku, aby vám další (brzká!) premiéra neunikla.

Proč to vůbec děláme

Stejně jako v případě nahrávání audia, i natáčení videa jsme se rozhodli řešit tak, že skutečnou profesionální práci necháme až profesionálům. My sami však nemůžeme nečinně sedět a čekat, až si pro tyto profesionály nashromáždíme dostatečný kapitál nebo budeme "objeveni" vysoce postavenými producenty. To se totiž bez toho, aniž bychom se sami nekompromisně drali nahoru, zlepšovali se, hledali lidi, kterým se naše tvorba líbí, a po celou dobu měli jasně vytyčený cíl, za kterým si jdeme, nikdy nestane. Bez vaší podpory už vůbec. Pokud se vám naše songy líbí, neváhejte nás jednoduše lajknout na Facebooku nebo poslat je známým. Stahovat mp3 zdarma můžete zde. Díky všem!

Tagy jak na to
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY