Přejít k hlavnímu obsahu
Úkol: naučit se texty
Úkol: naučit se texty
Vít Vojík - Po, 11.06.2018 - 09:30

Jak si rychle a spolehlivě zapamatovat text songu?

Neustálý poslech originálu? Nebo snad zpěv karaoke verze? Oboje dost zdlouhavé a nespolehlivé řešení, druhá možnost alespoň nechává volný průchod tvojí kreativitě z hlediska frázování. Však i cover verze do jisté míry nabízí prostor pro vyjádření osobnosti zpěváka právě skrz styl přístupu k frázím. Jaký je ale ten rychlejší alternativní způsob?

Na stagi chceš působit spontánně, ale když přijde do tuhýho, chceš se mít o co opřít. To prostě chceš. A tahle metoda tě podrží. Paměťové techniky nejsou pro svět žádnou novinkou, ale pro tebe by jí být mohly. Jedná se o přístup k zapamatovávání věcí mimo jiné pomocí příběhů, mnemotechnických pomůcek a asociací. Díky nim si člověk fakt může zapamatovat daleko víc věcí a to relativně rychle. Chytlo tě to? Další informace najdeš třeba tady, ale teď už přímo k jádru pudla.

Hledej v songu příběh
První poslech originálu je samozřejmá věc, pochytíš „feeling“, můžeš zkusit pochopit smysl (pokud song nějaký má) a odhalit příběh. Všechno má svůj příběh. Díky němu může jít zapamatování textu snadněji. Popisují-li slova určitou scénu, je dobré si ji ke slovům vizualizovat, představovat, jak kdybys četl knížku. Když zpíváš, zkus v dané situaci být v představách, zkus se vžít do role.

Paměťové techniky

Nadhled a podobnosti
Zkoukni schéma. Mainstream většinou střídá sloku, refrén a někde to proloží bridgem. Nic složitýho, tak ale koukej, ať víš, kde ten bridge přesně je. Pokud se nějaká část textu ve skladbě opakuje s mírnou obměnou, máš o práci méně. Stačí si jen zafixovat pořadí změn a případně změny propojit s příběhem, který v průběhu songu sleduješ. Na férovku si ale musíš ujasnit, kde se co jak mění a proč. Jinak se to prostě bude plíst, ať chceš nebo ne.

Přistupuj k textu jako autor
Pokoušíš-li se o nějakou autorskou tvorbu, bude to pro tebe lehčí. Častokrát autor dojde ke slovům díky asociacím. Třetí sloka v songu Cudzinka v tvojej zemi obsahuje slova jako „nebezpečí“, „zákeřná“, „had“. To se dá krásně všechno schovat pod jednu představu a zapamatovat si pocit, téma třetí sloky a to „nebezpečí“.

Fotografická paměť
Máš ji? Tak máš i půlku hotovou. Zvlášť pokud nejsi línej nebo líná si text skladby opsat. Ručně. Na papír. Fakt se to nedá srovnat s datlování do „kompjůtru“. A je to perfektní i pro vlastní tvorbu. Co je víc trapný než zapomenout vlastní myšlenky? A že to po sobě pak nebudeš moct přečíst se přičte k tvému dobru. Hůře čitelný text dává mozku víc zabrat, a tím spíš se zamyslíš nad jeho významem.

Opakovat, opakovat, opakovat
A výsledek? V klidu se můžeš naučit několik songů za den. Pokud po tom teda toužíš nebo máš druhý den záskok. Jen je podstatné si daný song zopakovat ještě ten den a určitě den následující, za týden a furt dál. Jinak se zvyšuje riziko, že zapomeneš nejen text, ale hlavně pomůcky, které se ti podařilo se skladbou spojit.

Hodně štěstí s aplikací tipů a dej vědět do komentářů, jak to šlo.

Tagy jak na to zpěv texty
Stage je lajf. Není místo, kde bych se cítil víc na svém místě. Na Frontman píšu pátým rokem a od roku 2018 spravuju sociální sítě.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY