Jak si vybrat kytarovou kosmetiku
Nedbáte o sebe? Pak musíte být připravení na to, že nejen v dopravních prostředcích se od vás lidé budou spíše odtahovat. Navíc kytara, ta je rodu ženského – tedy jako každá dáma si zaslouží dobře vypadat a být v kondici co nejdéle. Co pro ni v rámci kytarové kosmetiky můžeme udělat?
Pohled na otřískané a letitým harcováním po pódiích notně omšelé kytary velkých hráčů může sice někdy působit dojmem, že se o své nástroje příliš nestarají, ale až na výjimky tomu tak rozhodně není. Právě o ony letité a pro muzikanty tak důležité a nepostradatelné nástroje je potřeba alespoň minimálně pečovat, aby ještě dlouho sloužily svému účelu. A stejnou péči si samozřejmě zaslouží jakýkoliv nástroj, ať již stál pár tisíc a nebo jste za něj vysázeli jako za nový auťák. Pojďme si to tedy trochu podrobněji rozebrat.
Je nasnadě, že největším nepřítelem kytary je váš vlastní pot, kterému víceméně nelze zabránit, aby se dostal nejen na hmatník, krk, struny a tělo kytary, ale i na veškerý hardware. Pravda, pot sice může dodat vaší kytaře patřičnou patinu, ale minimálně na hmatníku, strunách a pražcích není taková patina ani hezká, ani žádoucí. A protože čistý a udržovaný hmatník i pražce mohou výrazně přispět k pohodlné hře a snadnému vytahování strun, budeme se mu v tomto článku věnovat ponejvíc.
Začněme ale zeširoka a tím nejjednodušším co můžete pro svou kytaru udělat. Běžné otření suchým hadříkem by mělo být samozřejmostí (klidně i během koncertu), ale i zde doporučuji použít hadříky k tomuto účelu určené – dostatečně jemné, savé a antistatické. V nabídce je má prakticky každá významnější kytarová značka jako např. Ibanez, Fender, Framus či Boss. Velkou pomocí v této oblasti jsou i univerzální utěrky, kterými můžete po skončení koncertu vyčistit prakticky celý nástroj včetně hardwaru a strun. Tyto utěrky nabízí třeba firma Big Bends a jistě ne náhodou výrobky této značky používají i hráči jako je Joe Satriani, Eric Clapton či členové kapel AC/DC nebo The Rolling Stones.
A teď trochu podrobněji k péči o hmatník a pražce. I zde si můžeme vystačit s jednorázovými utěrkami, které nabízí např. firma Ernie Ball. Tyto utěrky lze zakoupit buď samostatně nebo jako pack, který se postará nejen o zmíněný hmatník a pražce, ale i o struny a tělo kytary. Pokud by vám ale utěrky z nějakého důvodu nevyhovovaly, nebo přišly málo účinné, můžete vyzkoušet některý z čistících přípravků od firmy Dunlop. Ta nabízí hned několik variant těchto čistících přípravků. Buď samostatně pro hmatník a pražce, struny nebo tělo kytary, ale rovněž i speciální packy, kde najdete kombinaci těchto přípravků.
Výběr čističů (nejen od firmy Dunlop) je skutečně velký, ale při výběru toho pravého je potřeba vzít v úvahu některé faktory, např. čím je lakováno tělo a krk vaší kytary, zda máte hmatník lakovaný či ne. Na odstranění hrubých nečistot na hmatníku (zejména v okolí pražců), je dobré použít i jemný kartáček – může být i zubní, nebo speciální, který např. firma Ibanez nabízí v sadě i s brusnými kameny. Dále je nutno věnovat pozornost tomu, aby se čisticí prostředek dostal pouze tam, kam má, neboť například čistič strun na lihové bázi by se neměl dostat na hmatník ani na jiné části kytary.
Na nelakovaný hmatník je nejlépe používat čističe a konzervanty na olejové bázi, na ty lakované pak nejlépe na bázi vosku či ve formě pasty. V nouzi udělá dobrou službu i hadřík navlhčený v roztoku vody se saponátem (nejlépe Jar). Pozor – saponátu stačí opravdu minimum i na větší objem vody! V praxi jsem se setkal i s dobrodruhy, kteří k leštění a čištění kytar používali i běžné politury k leštění nábytku. Někdy to kytara, resp. její povrchová úprava přežila, jindy musela být svěřena do odborné péče kytaráře – tudíž tuto metodu rozhodně NEDOPORUČUJI!!! Rovněž je nutno podotknout, že i zde platí ono okřídlené 'všeho s mírou', neboť pokud hmatník napustíte olejem či voskem přespříliš, může dojít i k uvolnění pražců, zvláště je-li hmatník dlouho neudržovaný a vysušený.
V ideálním případě sám výrobce u svých nástrojů uvádí čím o ně pečovat, nebo alespoň čím jsou lakovány a máte se čeho chytit. Pokud tomu tak není a nejste si stoprocentně jisti co je pro váš nástroj to pravé, neváhejte se poradit s kytarářem či prodejcem. Následky špatně zvoleného leštidla či čističe se těžko odstraňují a jedná se často o nákladný proces.
Ať už se tedy rozhodnete věnovat své kytaře komfortní údržbu od A až do Z, nebo jen elementární a po každém hraní ji pouze otřete hadříkem, vždy sázejte spíše na výrobky k tomuto účelu speciálně určené a moc nedejte na "babské" rady některých samozvaných odborníků. Oceníte to nejen vy, ale především vaše kytara.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.