Přejít k hlavnímu obsahu
Luxusnější značkou je Protection Racket
Luxusnější značkou je Protection Racket
Stanley -

Jak si vybrat obaly na bicí

Nejen kytaristé či baskytaristé potřebují bezpečně přepravovat své nástroje na zkoušky a koncerty. Stejnou potřebu mají i bubeníci, kteří to mají ještě podstatně komplikovanější, vzhledem k velikosti a početnosti bubnů, o nemalém množství hardwaru nemluvě. Jaké jsou tedy možnosti?

Asi jen málokterý bubeník v našich končinách má kolem sebe armádu techniků, kteří mu soupravu nejen postaví a zbourají, ale i bezpečně uloží a odvezou kam je třeba. Většina bubeníků se tedy musí spoléhat sama na sebe a o své "škopky" se postarat od A do Z. Bezpečná přeprava by měla být jednou z priorit, neboť bicí soupravy nebývají zpravidla levnou záležitostí a jen málokdo je chce vystavit nebezpečí poškození.

Možností jak své bubny i hardware ochránit je povícero a záleží nejen na četnosti vašich vystoupení a tím i nutnosti přepravy, ale také v neposlední řadě i na obsahu vaší peněženky. Zabalit totiž celou soupravu do luxusních pevných caseů může vyjít na pěkný balík. Leč vyplatí se...

Ale pokud hledáte nějakou přeci jen levnější a přitom stále bezpečnou variantu, můžete sáhnout sice po měkkých, ale většinou bohatě polstrovaných obalech, které vám nezaberou 90 % nákladového prostoru vaší dodávky a přesto dokáží bubny slušně ochránit. Tradičně spolehlivým výrobcem těchto měkkých obalů je např. firma Bespeco, která nabízí buď jednotlivé kusy dle vašeho výběru, nebo lze jejich obaly koupit rovnou v celých sadách. V nabídce této značky nechybí ani obaly na činely, hardware a dokonce ani pouzdra na paličky.

Dalším solidním výrobcem, který vás navíc finančně nezruinuje, je i Rockbag. Ten nabízí zhruba stejný rozsah sortimentu jako Bespeco a rovněž v dostatečné kvalitě. O něco dražší, ale také luxusnější značkou je Protection Racket, která nabízí měkké obaly, které se svou bezpečností ovšem mohou směle měřit i s pevnými casey a na rozdíl od nich zabírají o něco méně místa.

Pokud ale patříte mezi bubeníky, kteří svou drahocennou soupravu stěhují velmi často a navíc vlastníte dostatečně velkou dodávku či rovnou malý náklaďák, klidně si pořiďte pevné kufry. Ty poskytnou vašim bubnům skutečně luxusní ochranu a většinou i vydrží o mnoho déle, než obaly měkké, které ač vyrobené z odolných materiálů a tkanin, častou přepravou dříve či později nějakou tu újmu prostě utrpí. Jedním z největších výrobců pevných kufrů na bicí, činely a hardware je firma Hardcase, která nabízí své výrobky v několika třídách odolnosti. Ty nejkvalitnější (a přirozeně i nejdražší) pak spolehlivě poslouží i při letecké přepravě vaší soupravy. Zde už je ovšem potřeba počítat nejen se zmíněnou vysokou cenou, ale i se ztíženou manipulací (bez bedňáků se nejspíš neobejdete) a hlavně s nutností větších prostor nejen při přepravě, ale při uskladnění samotných caseů.

Obaly na bicí a příslušný hardware nabízejí nezřídka i samotní výrobci bicích souprav a činelů. Jejich kvalita bývá různá, většinou adekvátní ke kvalitě samotných souprav, ale vedle určitě nešlápnete s firmou Pearl, Mapex či Zildjian. Můžete se samozřejmě také obrátit na některého z tuzemských výrobců, či malovýrobců (v našich končinách je jich sice jen pár, ale jejich výrobky rozhodně za těmi zahraničními nezaostávají). Tato varianta může být nejvhodnější v případě, pokud máte nějaké specifické požadavky na obaly nebo vlastníte soupravu atypických tvarů či rozměrů.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z výše uvedených variant, vždy dávejte přednost ověřeným výrobcům a značkám, neboť těch pár korun ušetřených na nejrůznějších "no name" obalech se vám může snadno vymstít a prodražit při opravě, nebo rovnou koupi celé nové soupravy. Nejhorší varianta je pak přeprava bicí soupravy v papírových krabicích, "vyztužených" tunami lepicí pásky. Nejen že to nevypadá moc profesionálně, ale když se vám těsně před kšeftem vykutálí buben z protržené krabice a uvede se do nehratelného stavu, máte smůlu a zaděláno na problém.

Šetřete tedy nejen svou soupravu, ale i své nervy (potažmo i peněženku) a i když sami třeba nepatříte mezi profesionální bubeníky, svým bubnům věnujte profesionální péči. Jak už jsem psal v úvodu – vyplatí se to.

Tagy bicí obaly na bicí bespeco Hardcase Protection Racket

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY