Přejít k hlavnímu obsahu
Jak v případě obalů na kytaru, tak i v případě kytarových stojanů se nevyplatí příliš šetřit. Investice do něčeho kvalitnějšího jsou tady rozhodně namístě.
Jak v případě obalů na kytaru, tak i v případě kytarových stojanů se nevyplatí příliš šetřit. Investice do něčeho kvalitnějšího jsou tady rozhodně namístě.
Stanley -

Jak si vybrat pouzdro na kytaru

Patříte mezi hazardéry, kteří nosí svou kytaru jen tak přes rameno nebo v laciném futrálku a doma či na pódiu ji volně opírají, o co se dá? Nebo si svůj nástroj hýčkáte a snažíte se, aby byl doma i na cestách jako v bavlnce?

Ani proti jednomu způsobu nelze mít moc námitek. Každý si se svým nástrojem může dělat, co chce a co mu vyhovuje. Jinak se o svůj nástroj bude starat profesionální hudebník, kterého tento nástroj živí a dal za něj leckdy i velmi tučný obnos, a jinak amatérský hudebník hrající párkrát do roka na sousedských oslavách. Jistě, nic se nemá přehánět – kdo ze strachu a kvůli péči o svou kytaru ani nespí, ten by si měl uvědomit, že nástroj je v konečném důsledku stále jen „věc“. Kdo zase kytaru bere jen jako kus dřeva, na který kromě samotného hraní zvysoka kašle, bude mít sice klidné spaní, nicméně kytara mu nemusí díky jeho „péči“ sloužit dlouho. Podívejme se, jaké jsou rozumné možnosti, jak nástroj uchovávat doma a jak jej bezpečně přepravovat na koncerty a zkoušky.

K tomuto účelu samozřejmě nejlépe poslouží obal na kytaru. V současnosti je jich na trhu široké spektrum, od těch nejlacinějších „pytlů“, prostých jakéhokoliv polstrování a tudíž nenabízejících vůbec žádnou ochranu před poškozením úderem či pádem, až po luxusně polstrovaná pouzdra či rovnou tvrdé casy a kufry.

Domácí péče: Protiprachové obaly a kryty

U nejlacinějších kytarových pouzder a obalů jde jen o nejzákladnější ochranu proti prachu, slunci a do určité míry i proti vlhkosti (nepočítejte ovšem s tím, že vám takové pouzdro kytaru ochrání i při průtrži). Taková pouzdra doporučuji spíše jako kryt pro domácí ochranu nástrojů, které nechcete mít ve stojanu či na věšáku na zdi. Použitím těchto pouzder pro cesty s nástrojem si jeho majitel koleduje v lepším případě o nějaký ten šrám či ťukanec na kytaře, v horším případě pak o její nevratné poškození.

Na co je dobré nezapomenout, když si pořídíte kytaru?

Sbaleno na cesty: Polstrované gigbagy

Mnohem lepší variantou je tzv. gigbag, který většinou disponuje alespoň minimálním polstrováním. V luxusnějších variantách se již gigbagy mohou směle měřit i s pevnými casy. Jejich silné polstrování, masivní zipy a podlepené švy váš nástroj ochrání před ledasjakou pohromou. V případě, že se rozhodnete pro gigbag, je dobré dát přednost zavedeným značkám – např. Hérgét, Mono či Bespeco patří k osvědčeným výrobcům spolehlivých a kvalitních pouzder s nejrůznějším stupněm ochrany, od čehož se následně odvíjí i jejich cena. Jedná se o gigbagy z velice odolných umělých tkanin, která se vyrábí v nekonečném množství variant, co se týče síly polstrování, vybavenosti nejrůznějšími kapsami na kabely, noty, náhradní struny, náhradní ponožky, trenky...

Gigbagy bývají rovněž vybaveny pohodlnými nastavitelnými popruhy pro snadné přenášení na zádech jako batoh. S polstrováním od cca 5-7 mm už nemusíte mít o svůj nástroj nijak veliký strach. Pouzdra jsou povětšinou voděodolná a snesou i nějakou tu prudší spršku. Jsou takřka univerzální, takže pokud nevlastníte atypický model kytary (jako např. Explorer, Flying V či Firebird), nemusíte mít obavy, že pouzdro nebude vašemu nástroji sedět. Kytara je v pouzdře fixována už samotným jeho zapnutím, v některých případech je krk přichycen ještě pevným páskem na suchý zip, tudíž se kytara v pouzdře ani nehne a nemlátí vás při každém kroku do zad. Má-li pouzdro na sobě několikero kapes, je to jistě ku prospěchu. Kapsy ale plňte s rozvahou, neboť pouzdro nacpané vším možným se více pronese a ostřejší předměty napasované do kapes mohou při přenášení poškodit váš nástroj či pouzdro samotné.

Luxus a maximální bezpečí: Soft casy a pevné kufry

A konečně je tu i možnost uložit svůj nástroj do luxusních hard casů nebo pevných kufrů, kde je kytara skutečně jak v pokojíčku. Nevýhodou tohoto luxusu je ovšem jeho větší váha (zejména u klasických dřevěných kufrů – plastové casy z moderních materiálů jsou pak o poznání lehčí). Tuto variantu bych ale volil u nástrojů dražších nebo historicky cenných. Pro běžné užívání plně postačí i soft case, který je velmi lehký a z hlediska ochrany je někde na půli cesty mezi pevnými kufry a gigbagy. Zde můžete svůj nástroj bez obav svěřit výrobkům od firem jako např. Razzor, Guardian, Rockcase. Často pro své nástroje nabízí kvalitní a bezpečné obaly i samotný jejich výrobce.

Není obal jako obal aneb netradiční test obalů MONO

Bez obalu a přesto bez obav: Kytarové stojany

Ve chvílích, kdy kytaru nemáte v pouzdře, doporučuji pořízení kvalitního stojanu, nejlépe se zabezpečením nástroje proti pádu. A to nejen v případě, že máte doma nezvedená dítka nebo nezvedené spoluhráče na pódiu či ve zkušebně. Stabilnější stojan se zabezpečením kytary a oporou pro krk sice zabere o maličko více místa, ale z vlastní neblahé zkušenosti vím, že se vyplatí. Máte-li nástrojů více, nabízí se stojany, které bez problémů pojmou od tří do osmi kytar. Na zakázku si pak samozřejmě můžete nechat vyrobit stojan i pro více kytar.

Co v žádném případě není vhodné, je nechávat kytaru jen tak někde opřenou či položenou. Dříve nebo později takto zaručeně přijde k úrazu. Bohužel jsem tento nešvar viděl i párkrát přímo na pódiu – a to už je opravdu hazard. Před koncertem nebo po něm se obvykle na pódiu vyskytuje poměrně dost lidí, panuje tam čilý ruch a ne všichni mohou při tom mravenčení ještě koukat kolem sebe nebo pod nohy. Riziko panuje i při produkci samotné, máte-li na pódiu své další kytary jen tak někde opřené.

Závěrem bych rád znovu zdůraznil, že jak v případě obalů na kytaru, tak i v případě kytarových stojanů se nevyplatí příliš šetřit. Investice do něčeho kvalitnějšího jsou tady rozhodně namístě.

Tagy Mono bespeco Guardian Razzor

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY