Jak vybrat bubenické paličky nejen pro zelenáče
Na našem trhu se v současné době nachází nepřeberné množství bubenických paliček nejrůznějších značek a typů a bubeník bez zkušeností se v té záplavě lehce ztratí. Pojďme do tohoto velkého paličkového chaosu vnést alespoň trochu řádu.
Materiály
Prvně bychom si měli říct alespoň pár slov o materiálech, používaných na výrobu paliček na bicí. A protože článek bude hlavně pro začátečníky, vynecháme z našeho povídání specialitky, jakými jsou paličky z materiálů typu hliník (ten se stejně odstěhoval do Humpolce), dural či uhlíková vlákna. Zůstává nám tedy jen staré, dobré dřevo.
Omezíme se na dvě nejpoužívanější, tj. habr a hickor. Co je a jak vypadá habr, ví asi každý, ale hickor? To je, řečeno hezky česky, ořešák. Konkrétněji ořešák pekanový, hojně se vyskytující zejména v Severní Americe. Ale garantuji vám, že nikdy neuslyšíte žádného bubeníka říct, že hraje s paličkami z ořešáku. Zřejmě proto, že slovo hickor zní mnohem lépe a exotičtěji.
Není to ale jen zvukomalebnost slova, proč mají bubeníci hickorové bicí paličky ve větší oblibě. Je to bezesporu i vysoká tvrdost této dřeviny, s níž přirozeně souvisí i delší životnost paliček a také vyšší absorbce vibrací a otřesů během hry, které díky tomu tolik nenamáhají bubeníkovy ruce. Za tento luxus je ovšem potřeba si něco připlatit, a to zhruba dvojnásobek ceny paliček habrových. Ty jsou oproti hickorovým nejen levnější, ale hlavně o něco lehčí a dávají tak trochu odlišný pocit ze hry.
Mezi další častěji používané materiály na výrobu paliček pak patří javor (méně tvrdý než hikor, ale stejně příjemný do ruky) a dub, s výraznou kresbou dřeva a velkou odolností vůči štípání.
Značení paliček
Značení paliček 5A, 5B, 2B, 3S, 7A, Jazz, Rock atd. je sice hezké a zní učeně, ale jak se v tom má začátečník vyznat? Úplně nejjednodušší způsob je zpočátku nepřemýšlet nad tím, jaký model mám právě v ruce a soustředit se spíše na pocit, jaký z paliček mám. Palička by totiž měla s vaší rukou spolupracovat a dělat přesně to, co chcete vy – tedy ruka by se neměla přizpůsobovat paličce. Chce to tedy experimentovat, zkoušet a hledat.
Je to sice zdlouhavý proces, ale časem určitě objevíte model, který vám bude plně vyhovovat. Tento proces nedoporučuji urychlovat, neboť souběžně s tím, jak se bude vyvíjet vaše hra, se budou vyvíjet i vaše potřeby na vlastnosti paliček. Je tudíž možné, že než se z vás stane zkušený, či dokonce profesionální bubeník, vystřídáte mnoho typů. Ale pro úplnost a jistý obrázek si uvedeme alespoň ve stručnosti charakteristiku základních typů paliček.
Pětice základních typů paliček:
- 7A – lehké paličky (obvykle o průměru 13 mm), vhodné zejména pro jazz či swing. Díky své váze mají snadnou kontrolu nad razancí hry i odskokem.
- 5A – středně těžké paličky (průměr 14 mm). Jejich využití je opět vhodné pro jazz či taneční hudbu, zejména při potřebě razantnějšího zvuku v těchto stylech.
- 5B – těžší paličky (průměr 15 mm), jsou vhodné pro většinu stylů jako je rock, pop nebo funk.
- 2B – těžké paličky (průměr 16 mm) naleznou své uplatnění zejména v razantních stylech jako je heavy metal či punk. 3S – velmi těžké paličky (průměr 17 mm) jsou zase používané zejména k pochodovým bubnům. Typové označení a jejich průměrná tloušťka se ovšem může u jednotlivých firem mírně lišit, a tak je potřeba si paličky před koupí vždy řádně "osahat".
Dalším kritériem pro výběr paliček je, zda mají mít dřevěnou či nylonovou hlavičku. Začátečníkům doporučuji hlavičku dřevěnou. Nylonová hlavička je sice prakticky nezničitelná a dává jasnější a konkrétnější zvuk na činelech, ale zároveň vyžaduje jisté zkušenosti a plně zvládnutou kontrolu nad paličkou. Zvuk dřevěných hlaviček je naopak jemnější a lépe se kontroluje.
Na co si dát pozor při koupi
Jako první si zkontrolujte, zda nemají paličky nějakou viditelnou mechanickou vadu (stopy po suku, vyštípané dřevo apod.). Ohlídejte si rovněž, zda jsou uříznuté rovně po letech – křivě uříznuté paličky se mohou kroutit a také se snadno zlomí. Poté je poválejte po pultu, stole či jiné rovné ploše. Pokud se při koulení hlavička paličky odchyluje o více jak o 3 mm od osy rotace, rozhodně je neberte!!!
Pokud máte tu možnost, zkontrolujte si, zda mají paličky stejnou váhu. Jedna od druhé by se neměla lišit o více jak 2-3g. Dále byste si měli vyzkoušet, jestli mají obě paličky stejný zvuk. Toho docílíte poklepáním – opět na pult či dřevěnou desku.
Protože pro začátečníka může být takovéto vybírání a párování paliček složité, je nejlépe požádat zkušenějšího kolegu o pomoc při nákupu. Dražší paličky renomovaných výrobců pak již bývají spárované přímo z výroby, ale jen málokterý začínající bubeník si může dovolit cvičit s paličkami za několik set korun. Avšak i pro potřeby cvičení je dobré si i levnější paličky spárovat. Ušetříte si tím spoustu nepříjemností při cvičení a bude se vám hrát mnohem snadněji.
Na závěr
Při výběru paliček se vždy řiďte svými potřebami a pocity z konkrétního modelu. Nedejte příliš na reklamu ani na fakt, jaké paličky používá váš idol. To, že vyhovují jemu, neznamená, že musí vyhovovat vám. A že jen díky nim budete hrát jako on už vůbec neodpovídá realitě.
Zrovna tak nemusí být pravda, že s drahými paličkami se lépe hraje. Vše závisí na tom, co od paliček čekáte a zda všechny ty jemné nuance, kterými třeba onen drahý pár disponuje, vůbec využijete. Pokud ano, jsou to pro vás ty pravé, stejně jako pro jiného mohou být ty pravé třeba no name paličky Made In China...
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.