Přejít k hlavnímu obsahu
KORG microARRANGER, slušný workstation pro začátečníky
KORG microARRANGER, slušný workstation pro začátečníky
Adam Veselý -

Jak vybrat klávesy: keyboard, stage piano, syntezátor?

Uvažujete o koupi klávesových nástrojů a laciné nástroje na pár použití z hypermarketů vás neuspokojují? Pak by vám mohl pomoci můj článek. Ať už jste ostříleným muzikantem, nebo s hudbou začínáte, případně třeba chcete dětem pořídit nějaký aspoň trochu slušný nástroj, jeho výběr určitě nepodceňujte. Představíme si základní typy kláves, se kterými se dnes na trhu můžeme setkat.

Keyboardy – dobrá volba pro začátečníky či mírně pokročilé hráče

Nabízí „od všeho trochu”: širokou škálu zvuků, jejichž kvalita je většinou přímo úměrná ceně nástroje (nejdražší keyboardy se v tomhle ohledu již velice nápadně podobají workstations), nevyváženou klaviaturu (často až příliš měkkou) a povětšinou také tlačítka připomínající telefonní číselník, která slouží pro volbu rejstříku či doprovodu. U některých „samohrajek“ se docela často stává, že si doprovod omylem zapnete během hraní s kapelou a spoluhráči po skončení skladby slyší komickou, repetitivní muziku, zpravidla nesouvisející s vaším žánrem...

V této kategorii je dobré zvolit nástroj disponující dynamickou klaviaturou, což není úplně vždy samozřejmostí, a v rámci možností pohodlným a jednoduchým ovládáním. Pokud byste se přesto rozhodli pro nástroj bez dynamiky úhozu, dobře svůj čin zvažte, neboť by vás takové klávesy časem brzdily ve vývoji. Z keyboardů by vás mohl zaujmout třeba CASIO CT-S300 nebo YAMAHA PSR-E473. Zajímavou volbou na hranici keyboardů a workstationu je zajisté Roland GO:Keys, který nabízí intuitivní looper pro tvorbu vlastních hitů. Já osobně bych za nový nástroj tohoto typu více peněz nedával.

Stage piana – když víte, co chcete, a nebolí vás trochu investovat

Stage piana jsou nástroje disponující kladívkovou mechanikou (klávesy mají odezvu jako u klavíru) a větším rozsahem kláves. Jsou zaměřeny především na dobrý pocit ze hry jako takové; mají většinou jednoduché a přehledné ovládání. Prioritou jsou samozřejmě zvuky klavíru a elektrického piána Fender Rhodes, většina nástrojů tohoto typu však disponuje také dalšími více či méně použitelnými zvuky – zpravidla nechybí ani elektrické varhany nebo smyčce.

Jednoduchým stage pianem je třeba ROLAND FP-10 nebo YAMAHA P-45, pokročilejším nástrojem pak třeba ten od legendární firmy KURZWEIL MPS110, nebo ROLAND FP-30X, případně YAMAHA P-125b. Mezi špičkové nástroje patří NORD STAGE 3-88, ale to už je nástroj pro absolutní profíky, který nabízí neomezené možnosti tvorby zvuků s možností stahování samplů z internetu, který vás vyjde stejně draho jako koupě ojetého auta.

Syntezátory – univerzální klávesy pro mnoho stylů

Seženete je v obrovském rozpětí cen a specifikací. Syntetizér v původním smyslu slova je nástroj, který vám umožní vytvořit zvuk dle vašich představ – na rozdíl od samplerů je zvuk modelován v reálném čase; často jsou však mezi tyto nástroje řazeny právě samplery/romplery (nástroje přehrávající statický vzorek z externí/vnitřní paměti). Analogové či virtuální analogové syntezátory se vyznačují intuitivním ovládáním s možností mnoha zvukových úprav přímo během hry, zatímco digitální synťáky je většinou těžší naprogramovat, zato však umí napodobovat i jiné nástroje.

Zejména u této kategorie nástrojů je dobré osobně si vybraný model před zakoupením vyzkoušet. Dám vám tipy na pár opravdu zajímavých kousků. Za nejlevnější slušný analog považuju NOVATION Bass Station. Stále populárnějším se pak stává virtuální analog KORG microKORG nebo oldschoolový model MOOG Subsequent 25, oblíbený řadou znamenitých muzikantů starší i soudobé hudební scény.

Pokročilejším virtuálním analogem je model WALDORF Blofeld, ale klidně můžete jít i do stylových kláves ROLAND AX-EDGE à la Michal David – proti gustu žádný dišputát. Někteří z vás můžou ocenit také moderní syntetizér s lampou ROLAND Jupiter-XM nebo analog od značky MOOG – MOOG GRANDMOTHER. Za dokonalý virtuální analog pak považuji novinku značky Nord, a to NORD Wave 2. A nástrojem s patrně nejlepší emulací Vintage nástrojů do kapely, který vlastně není tak docela syntetizérem, je NORD Electro 6D. Tam už jsme opět u částky, kterou dáte třeba za slušnou novou kuchyň. Jak sami vidíte, sortiment je opravdu rozmanitý.

Workstations – v podstatě pokročilé syntezátory se sequencerem

Umožňují vytvářet kompletní skladby i s doprovodem, hodí se tedy pro různá domácí studia, producenty a tak dále. Workstation však samozřejmě můžete používat také pro živá vystoupení. Některé nástroje také disponují dotykovým displejem, který by měl usnadňovat ovládání. Otázkou je, jak vám samotným toto bude vyhovovat, mně na rovinu příliš ne.

Vhodným adeptem na workstation pro začátečníky by mohl být KORG I3 MB nebo o něco lepší a dražší model YAMAHA PSR-SX600. Novým a vysoce univerzálním nástrojem, který vás určitě nezklame, je KURZWEIL PC4. Další novinkou která se dá považovat za velmi povedený nástroj, je určitě ROLAND FANTOM 06. Nabízí se také s kladívkovou mechanikou v podobě modelu ROLAND FANTOM 8 Velmi vysoké nároky fajnšmekrů pak dozajista uspokojí KORG NAUTILUS (ten nahrazuje vyhlášený model KRONOS) nebo, pokud nevíte, do čeho investovat peníze, to nejlepší od značky YAMAHA: model YAMAHA GENOS.

Závěrem

Pokud máte opravdu hodně hluboko do kapsy nebo zkrátka chcete lepší nástroj za méně peněz, můžete se podívat i po klávesách z druhé ruky. Mnohdy může být lepší volbou koupě staršího modelu vyšší řady než novějšího nástroje z levnější produkce. Ale můžete taky narazit na nečekanou poruchu. Pakliže se odhodláte investovat do nástroje nového, nezapomeňte doslova zvážit i jeho hmotnost. Budete-li jezdit na zkoušky MHD, doporučuji brát ohled na svá záda a vyvarovat se nástrojů nad patnáct kilo.

Tak doufám, že jsem vám alespoň trochu ulehčil rozhodování...

ARTURIA MicroBrute, slušný a dostupný analog NORD LEAD A1, dokonalý virtuální analog YAMAHA PSR-E343, keyboard, který umí zaujmout
Tagy Klávesy workstation nord kurzweil Syntezátory Stage piana

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY