Přejít k hlavnímu obsahu
Fender Stratocaster je jeden ze standardů světa elektrických kytar
Fender Stratocaster je jeden ze standardů světa elektrických kytar
Honza Kučerňák -

Jak vybrat první kytaru?

Kytara se během 20. století stala snad nejpopulárnějším hudebním nástrojem vůbec. Není proto divu, že vzniklo mnoho různých druhů. Díky tomu může být začátečník při výběru své první kytary přehlcen informacemi. Tento článek vám pomůže se v problematice zorientovat.

Kytara pro začátečníky a první otázky

Elektrická, nebo akustická kytara? A struny kovové, nebo nylonové? To jsou první otázky, které si musíte při výběru nástroje zodpovědět. Vše záleží na tom, co kdo chce hrát za hudební žánr. Ačkoli pořád lze najít zastánce názoru, že „každý by měl začínat na klasické kytaře“, nenapadá mě jediný racionální důvod, který by to podporoval. Naopak, vzhledem k rozdílům v technice hry na jednotlivé druhy kytar se člověk nejrychleji naučí hrát hudbu, která ho zajímá, na nástroj k tomu určený.

Doporučuji tedy vybrat druh kytary podle toho, jakou hudbu posloucháte a chtěli byste v ideálním případě hrát. Vhodný nástroj je obrovskou motivací ke cvičení. Máte-li nějaké oblíbené kytaristy, není vůbec špatný nápad přihlédnout při výběru k tomu, na co hrají. Patrně budete mít podobný vkus.

Klasická kytara

Klasické kytary určené pro využití s nylonovými strunami (lidově „španělky“) jsou historicky nejstarší. Jsou uzpůsobené specifickému stylu hraní, mají širší krk a struny dál od sebe. To proto, že se na ně v drtivě většině případů hraje prsty, nikoli trsátkem. Díky tomu (a specifickému zvuku nylonových strun) si klasická kytara najde uplatnění především ve vážné hudbě, flamencu a občas v popu. S klasickou kytarou v kombinaci s trsátkovou hrou se výjimečně setkáme v jazzu.

Při koupi klasické kytary je potřeba počítat s několika zásadními odlištnostmi. Jsou konstruovány na nylonové struny, které mají mnohem menší tah, a natažením kovových strun byste mohli nástroj poškodit nebo dokonce i zničit. Na druhou stranu jsou struny z uměliny mnohem snažší na domáčknutí, a hrát na ně je tedy snadnější i pro ty nejmenší. Zvuk ale není tak průrazný a zvonivý a např. k táboráku se více hodí akustické kytary s kovovými strunami.

Akustická kytara

Akustická kytara určená pro využití s kovovými strunami (westernová kytara dreadnought, jumbo a další) je už nástrojem v soudobé hudbě používaný výrazně častěji. Díky svému ostrému a zvonivému zvuku si našla mnoho zastánců mezi hráči folku (u táboráku naprosto nepostradatelná záležitost), country a blues. Navíc má i široké využití v popu a klasickém rocku. V současnosti se navíc prosazuje i relativně nový styl hry na akustickou kytaru, který kombinuje tradiční hru na kytaru s jejím perkusivním využitím.

Stejně jako u klasické kytary, i u westernové je potřeba počítat s tím, že na jiné než pro ni určené struny si nezahrajeme. Tentokrát není problém s velkým tahem, ale není je kam uvázat, protože akustické kytary mají jinou kobylku.

Elektrická kytara

Zvuková škála elektrických kytar je opravdu široká. Od tvrdých zkreslených zvuků používaných v metalu až po jemné kulaté jazzové tóny se vše dá dostat ze stejného nástroje. Je ale potřeba počítat s charakterem nástroje.

Krom kytary je potřeba pořídit i nějaký aparát, protože nezapojená kytara je velice tichá. V přírodě si tedy nezahrajeme. Navíc se zvukem jedná spíše o kapelní nástroj, pro sólové vystupování (až na několik výjimek) spíše nevhodný. Na druhou stranu, na elektrickou kytaru se dá hrát velice potichu a nemůže s ní být problém. Možnost ovládání hlasitosti je obrovskou výhodou např. v paneláku.

Jak vybrat velikost kytary aneb dětské kytary

Druh kytary už máme vybraný. Pokud je kytara pro menší dítě, je potřeba zvážit i velikost. Krom standardních dospělých se vyrábí i zmenšené dětské kytary. Běžné jsou 1/4, 1/2 či 3/4 kytary. Ačkoli každá kategorie je určena pro určitý věk dítěte, jedná se spíše o orientační informaci.

Rozhodujícím faktorem je velikost rukou. Rozhodně se nevyplatí šetřit a pořizovat větší kytaru s tím, že „do toho přece doroste“. Přílišná vzdálenost mezi pražci výrazně ztěžuje hru. To může dítě znechutit do té míry, že úplně ztratí chuť hrát. Navíc to přispívá k vytvoření si špatných návyků při hraní, zejména křečí v rukou. Ty pak nejen že hru ztěžují a znemožňí v budoucnu hrát dobře, ale mohou vést i ke zdravotním problémům. Výběr velikosti kytary pro menší dítě má tedy zcela zásadní vliv.

Obecně platí, že od začátečnické kytary je dobré chtít spíše, aby se na ni dalo snadno hrát a aby ladila. Při hraní si totiž pěstujeme a rozvíjíme (relativní) hudební sluch. Pokud se učíme hrát na nástroj který neladí, může to mít neblahý vliv na naše uši. Je tedy dobré jít do obchodu s někým, kdo se v kytarách aspoň trochu vyzná, a hlavně, má hudební sluch. K tomu po domluvě může ideálně posloužit třeba budoucí učitel hry na kytaru.

U elektrických kytar pro děti je potřeba počítat s tím, že se na ně hrává převážně ve stoje. Krom velikosti je tedy velkým faktorem i váha. Na trhu se lze setkat i s dětskými kytarami, které jsou z těchto důvodů znatelně odlehčené. Tím se dá předejít spoustě problémů se zády.

Tento text vyšel u příležitosti letošních 10. narozenin Frontmana, kdy se ohlížíme za úspěšnými články celé dekády. Poprvé byl zveřejněn 11. prosince 2014.

Tagy akustické kytary Akustická kytara jak vybrat první kytaru

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Kučerňák - foto z živáku
Když zrovna někde nekoncertuji nebo neučím, tak si ve studiu tvořím vlastní instrumentálky: https://youtu.be/QDbPdGhhRXY?t=1
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY