Přejít k hlavnímu obsahu
Mapex Dillinger
Mapex Dillinger
Ondřej Novák -

Jak vybrat snare buben: zvolíte zlatou střední cestu?

Vybíráte snare buben? Lámete si hlavu nad tím, jaký průměr, typ dřeva nebo jakou hloubku zvolit? Zde máte základní rozdělení virblů, které by vám mohlo odpovědět na doposud nezodpovězené otázky.

Snare bubny mají různé průměry a hloubku. Většinou to jsou průměry od 10" do 14". Nejčastěji používaným snarem, který se také v drtivé většině dodává k bicím sadám, je snare o 14 "palcovém" průměru s obvyklou hloubkou 5,5". Rozmezí hloubek se pohybuje od 3", do 7". Další průměry a hloubky jsou zcela individuální. Bubínky s menšími průměry od 10", do 12" se spíše používají jako efektové, ale volba snaru je čistě na vkusu bubeníka.

Po krátkém rozdělení průměrů se zaměříme na dřeva, ze kterých se snare bubny vyrábějí, a jak dřevo ovlivní zvuk samotného bubnu. Platí, že slabší, tenkostěnné korpusy lépe rezonují a mají otevřenější zvuk, naopak silnější, vícevrstvé korpusy jsou sušší, uzavřenější.

Ve velké míře se bubínky vyrábějí z javorového dřeva. Jde o tvrdé dřevo vynikající svým vřelým, teplým zvukem, které může být doplněno o další vrstvy jiných dřev, jako například břízy, ořechu, jasanu a dalších. Cenová kategorie javorových snarů se pohybuje v rozmezí několika tisíců až desetitisíců, tudíž si každý přijde na své.

Dalším používaným dřevem je bříza, která ve srovnání s dřevem javorovým vydává méně basových frekvencí a více vysokých. Březové dřevo vyniká svým jasným zvukem. Stejně jako u javoru může být březové dřevo při výrobě snare bubnů doplňováno vrstvami jiných dřev, jako je třeba bubinga nebo ořech. Nezřídka se ale užívá také mahagon, který se ovšem pohybuje ve vyšší cenové relaci, nebo buk, který je cenově také trochu výše, oproti třeba javorovým snarům. Obvyklým materiálem pro výrobu je také ocel, nebo hliník. Atypické materiály jsou pak například akryl a beton.

Zlatou střední cestou v oblasti snare bubnů jsou dle mého názoru snare bubínky od firmy Mapex. Konkrétně Mapex Dillinger z javoru, nebo Mapex Peacemaker, který je vyroben z kombinace javorového a ořechového dřeva. Oba dva snary jsou ze série Armory. Vyšší třídou jsou pak například snary od firmy DW, či Sonor. Výborné virbly vyrábí také firmy Pearl, nebo Tama, na které nesmíme určitě zapomenout.

Nabídka snarů je velmi pestrá, tudíž bych tady mohl psát o materiálech dál a dál, ale je jen na vás, jaký zvuk snaru vás uchvátí natolik, že se z něj stane třeba jen efektový bubínek, nebo základní člen vaší stávající sady. Předně si je před nákupem zkuste pořádně vyzkoušet.

Tagy bicí

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Na bubny hraji od 10 let. Jsem bubeník celým svým srdcem. Hraji v několika kapelách. Razím heslo: „Bubeníkem se nestaneš, tím se musíš narodit!“
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY