Přejít k hlavnímu obsahu
Německým finalistou je projekt berlínské zpěvačky a producentky Kota No Uta. | Foto: Mladí ladí jazz
Německým finalistou je projekt berlínské zpěvačky a producentky Kota No Uta. | Foto: Mladí ladí jazz
redakce -

Jazzfruit: Finalisté soutěže mladých jazzových talentů zahrají v Jazz Docku

Patnáctý ročník soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové a jazzem inspirované kapely ze střední Evropy zná své finalisty. Vyvrcholí 25. září finálovým koncertem v pražském klubu Jazz Dock. Soutěž pořádaná festivalem Mladí ladí jazz měla letos opět dvě kategorie – českou a mezinárodní. Do finále postoupily a v klubu Jazz Dock tak vystoupí německá formace Kota No Uta, polská skupina Sedno a brněnští Renegatz, kteří jsou zároveň vítězi v kategorii Junior.

„Ambicí soutěže Jazzfruit je představit každoročně ty nejtalentovanější mladé kapely z Česka i ze zahraničí, které originálně posouvají hranice jazzu. Velmi nás těší narůstající zájem kapel o účast v soutěži, v letošním roce se přihlásilo 97 kapel, což je o 25 více, než minulý rok,“ říká Jan Gregar, ředitel pořádajícího festivalu Mladí ladí jazz.

Do soutěže se mohly hlásit kapely z Česka, Německa, Polska, Slovenska, Rakouska a Maďarska. O složení finálového koncertu rozhodla porota ve složení Albert Romanutti ze skupiny Bert & Friends, hudební dramaturgyně a promotérka Barbora Šubrtová, Albert Romanutti ze skupiny Bert & Friends, redaktorka Deníku N či magazínu Full Moon Kristina Kratochvílová, kytarista Antonín Dlapa a ředitel Jazzclubu Tonne v Drážďanech Steffen Wilde. Tato porota také rozhodne o vítězi 25. září.

Sedno | Foto: Mladí ladí jazz

První z finalistů soutěže Jazzfruit, polská skupina Sedno, je charakteristický svým unikátním spojením elektronických zvuků a živých nástrojů. Jejich hudba vytváří energii prostřednictvím tranceových repeticí a metrických smyček, které doplňují odvážné kombinace různých žánrů, jako je jazz, minimal techno či etnické prvky. Členové kapely jsou zkušení hudební profesionálové, kteří absolvovali hudební univerzity a spolupracovali s významnými umělci, jako jsou Jojo Meyer and Nerve, GrubSon, Wojtek Pilichowski a Leszek Możdżer.

Německou finalistkou je projekt Kota No Uta, za kterým stojí berlínská zpěvačka, producentka a skladatelka, která kombinuje neo-psychedelický soul s experimentálním zvukem. Její hudba je inspirována metaforami a mytologií, přičemž často reflektuje každodenní pozorování. Společně s kapelou, kterou tvoří Aktin Troubounis (kontrabas), Adam Gintowt (bicí), Tim Granback (klávesy) a Tom Varral (kytara), vytváří pro posluchače pohlcující zážitek. Kota byla oceněna cenou Female* Producer Prize od Sony Music Germany a její hudba zazněla na BBC2, Jazz FM UK či v tokijském rádiu J-Wave.

Vítězem domácí kategorie Junior je brněnská kapela Renegatz, kterou tvoří čtyři mladí muzikanti, kteří kombinují moderní i tradiční jazz, funk, lidovou hudbu a blues. Kapela vznikla v roce 2021 a prošla zásadní proměnou v roce 2023, kdy se k ní přidal saxofonista Michal Ondrička. Renegatz se zaměřují na autorskou tvorbu, která odráží hudební osobnosti všech členů. Jejich hudební projev je založen na živé interakci, která často vzniká v reálném čase přímo na pódiu.

Soutěž Jazzfruit je otevřena široké paletě jazzových stylů a je příležitostí pro mladé hudebníky věnující se jak tradičnímu jazzu, tak nejrůznějším crossoverům otevírajících jazz dalším hudebním vlivům. Vítěz mezinárodní kategorie, určené pro hudebníky od 27 do 35 let, si odnese finanční odměnu 1000 EUR nebo kvalitně zpracovaný záznam živého vystoupení. Výherci juniorní kategorie pro české hudebníky do 26 let získává koncert v zahraničí ve spolupráci s Českými centry i kvalitní nahrávku živého vystoupení a v neposlední řadě možnost zahrát si po boku finalistů mezinárodní kategorie.

Renegatz | Foto: Mladí ladí jazz

Za dobu existence soutěže se na prvních místech předchozích ročníků umístili třeba Igor Ochepovsky (CZ), Nicola Guida (IT), Ľubomír Gašpar Cimbal Project (SK), Silva Šírová Sextet (CZ), D.A.S. Trio (HU), Jay Delver (CZ), Uthando (CZ), Marcin Pater Trio (PL), nebo naposledy Searching for Home (DE).

Festival Mladí ladí jazz nabízí po celý rok koncertní sérii zahraničních i domácích hudebníků, kteří se nebojí bořit zažité jazzové škatulky a otevírají je nejrůznějším hudebním žánrům. Každoročně také pořádá 30. dubna Open air na Karlově náměstí v Praze k oslavě mezinárodního dne jazzu a v říjnu také koncertní sérii, kde vystoupí oskarový skladatel Gustavo Santaolalla, autor hudby k filmům Zkrocená hora, Babel nebo hernímu i seriálovému hitu The Last of Us. Vystoupí v pražském Obecním domě 7. října. Další hvězdou festivalu je americký saxofonista a bývalý wrestler Colin Stetson, který nahrával s Lou Reedem nebo Chemical Brothers a složil soundtrack hry Red Dead Redemption II. Mladí ladí jazz letos na podzim představí kromě těchto hvězd ještě další trojici mladých ambiciózních projektů. Londýnské Blue Lab Beats, elektronické ECHT! nebo irský objev Negro Impacto.

Více informací najdete na: www.mladiladijazz.cz/jazzfruit

 

 

Tagy Jazzfruit Mladí Ladí Jazz

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY