Concept Art Orchestra, foto: archív umělce

Jazzový klip je pro filmaře zajímavá technická výzva

Každá kapela, která to dneska myslí vážně, musí mít super klip. S jazzovým big bandem Concept Art Orchestra, projektem skladatelky a trumpetistky Štěpánky Balcarové, jsme jeden, na který jsme pyšní, teď vypustili. Ale k momentu, kdy přišel na Facebooku první „paleček“, vedla dlouhá cesta.

Pro listopadové natáčení se nám podařilo dát dohromady vynikající lidi: režie se chopil zkušený Štěpán FOK Vodrážka a do role hlavního sólisty, kolem kterého se celá skladba točí, jsme vybrali Luboše Soukupa – saxofonistu žijícího dlouhodobě v Kodani a ověnčeného řadou mezinárodních cen. I zbytek big bandu tvoří neuvěřitelní hráči z Česka, Slovenska a Rakouska, nicméně celkem jich je sedmnáct a už jen zařídit, aby všichni přišli do studia a věděli, co je čeká, nebylo bez práce.

Jak se ukázalo, jazz filmařům přináší zajímavé technické výzvy (pro některé by to byly spíše problémy): celá věc se sice točí vícekrát, ovšem rytmika a pochopitelně sólista hrají svůj part pokaždé jinak, netočí se na klik a v 99 % případů se jede skladba od začátku do konce, navíc se všemi najednou v jedné místnosti.

Kvůli tomu pak prakticky nelze mezi jednotlivými verzemi audia a hlavně videa stříhat. V jeden moment je tudíž potřeba zaznamenat vše potřebné, tj. čím víc kamer a filmařů máte k dispozici, tím lépe. Abychom si ale nemuseli brát na klip hypotéku, rozhodli jsme se natočit jeho jádro jen jednou kamerou, jedním člověkem a na jeden záběr. Zdálo se to i jako dobrá frajeřina.

Malovat si pak na plánek studia pohyb kamery po studiu, aby záběry korespondovaly s vývojem skladby a aranžmá, už byla zábava. Někdo by mohl namítnout, že jsme nakonec pár lidí vizuálně maličko upozadili, ale vnímáme to spíš tak, že příště bude možnost zaměřit se třeba právě na ně a další klipy pak budou opravdu odlišné. Ostatně posuďte sami, jak se nám to celé povedlo.


Jinak jestli je pro vás synonymem jazzu i po zhlédnutí našeho klipu parta dixielandových důchodců na Karlově mostě, přijďte letos na některý z našich koncertů do pražského Jazz Docku, třeba hned na ten nejbližší v neděli 25. března. Myslím, že vidět velké těleso jako Concept Art Orchestra naživo v malém klubu je vážně pecka. (Já v něm nehraju, řeším hlavně organizaci kolem, ale ta skladba ve videu je moje.)

Nebo si na podzim poslechněte desku, co v létě natočíme s Danem Bártou. Na tu se těšíme ze všeho nejvíc!