Jdete točit první videoklip? Držte se při zemi a pozvěte 3x více lidí
Jestliže to jako kapela myslíte alespoň trochu vážně, k propagaci své hudby si musíte dříve či později opatřit i videoklip. S Marked As An Enemy bychom se s vámi o tuto zkušenost rádi podělili. Třeba těch pár níže popsaných bodů někomu z vás pomůže a usnadní práci při výrobě.
Náš první klip Crossroads nás stál neskutečně moc práce a nervů. Na druhou stranu to ale byla obrovská škola. Už víme, na co si dát pozor, co udělat líp a nad čím tolik nepřemýšlet. Níže se pokusím vypíchnout několik bodů, bez kterých se prostě nepohnete – a které jsou pro tvorbu klipu naprosto zásadní.
Na náš klip se zkuste podívat ještě před tím, než si přečtete článek. A tipněte si, s čím jsme se asi nejvíc prali.
1. DIY vs. profi team
Hned na začátek přichází asi nejdůležitější rozhodnutí – chci si klip natočit DIY, nebo si na to najmu profíky? Všechno má určitě svoje pro a proti, proto je dobrý si je vypsat na papír a zamyslet se nad tím. Každopádně pokud chceš mít klip, který nějak vypadá a nějak funguje, asi to nikdo z nás na telefon sám nenatočí a následně nesestříhá.
Pro nás byla od začátku jasná volba. Je to první klip a chceme, aby to vypadalo co nejlíp. Proto jsme začali hledat, s kým do toho jít, kdo nám to natočí. Určitě je super si prohlídnout předchozí práci lidí, o kterých uvažuješ. Jestliže jsi našel někoho, kdo celý život točí jen maturáky a svatby, pak raději počítej s tím, že tvůj klip bude jak maturák nebo svatba taky vypadat.
Každopádně v ČR už existuje spousta zajímavých a pracovitých lidí, kteří svoje řemeslo ovládají a jsou schopni dodat klip na hodně dobré úrovni. Tady je hrozně dobrý se tomu víc pověnovat a třeba se zkusit i setkat – osobní setkání hodně napoví.
2. Scénář
Scénář byl asi tím nejdůležitějším, nad čím jsme se zamýšleli. Určuje všechno ostatní a dobrý scénář může v důsledku ušetřit hodně peněz. Když máš nosnou myšlenku, máš vyhráno. Když máš tu myšlenku dobře sepsanou, máš ušetřeno. My jsme si řekli, že nechceme klip, kde se jenom hraje, ale chceme tam dát i nějaký děj. A pak jsme píseň začali poslouchat dokola a představovat si, co se zhruba v jakém čase bude dít – vlastně jsme měli připravený scénář téměř po vteřinách – přesně jsme si napsali, co se v jaké vteřině má stát a proč.
Jako můžeš si napsat jen „budeme tam nějak stát a pak přijde noc a my tam pořád budeme stát a mezitím zpěvák někam půjde a bude u toho zpívat“, ale pak jsi na place a nikdo vlastně neví, co se má dít. Chceš tam i jiný záběry? Teď je ta nejlepší chvíle je tam vymyslet a být připravený. Příklad: Chci, aby tam bylo znázorněno, že utekl nějaký čas. Tak jak to udělám? Co delší záběr na letící mraky? Poznamenej si to, zapiš, dohodni se s kameramanem a on ti to zkusí natočit, zatímco ty připravuješ další scénu. A pokud to bude vypadat blbě, jednoduše to tam nedá. Pokud to bude v pořádku, hurá, máš pěkný záběr.
Důležité je si uvědomit, že je vždy lepší natočit víc záběrů a pak je tam nedát, než se hrabat dokola ve stejných záběrech hopsající kapely, který už tam máš desetkrát. Ale pokud sis ho nevymyslel – smůla, hodně často se špatně improvizuje, když tě tlačí čas a venku se ti už stmívá.
3. Herci
Při obsazování klipu herci vycházíš ze scénáře (a samozřejmě z rozpočtu). Jasně, můžeš si vymyslet, že tvoje muzika zní jako německá power metalová kapela z přelomu tisíciletí, a proto tam chceš mít bitvu o tisíci lidech. Ale to se horko těžko dělá ve chvíli, když máš 400 follows na FB a je to tvůj jediný kanál, kde oslovit komparz, protože reálné herce si dovolit nemůžeš. A aby ti je nakreslil v počítači Peter Jackson, to by tě patrně stálo ještě víc. V tuhle chvíli je hrozně důležitý se zamyslet nad dvěma věcma: Kolik lidí potřebuji? Co musí umět zahrát?
Ohledně počtu, tak s tím jsme docela bojovali – přestože ti všichni kámoši slíbí („kámo, počítej se mnou“), ale po tomhle natáčení vím, že je lepší se držet při zemi a pozvat si 3x více lidí než potřebuješ – musíš dopředu počítat, že „zúčastním se“ na FB ti daj všichni, ale nikomu se nechce v sobotu na natáčení, když v pátek do rána seděl v baru a šel spát se svítáním.
Takže pokud nemáš jistotu, že ti lidi fakt dorazí – tak se raději vrať zpátky ke scénáři a zkus ho přepsat tak, abys tolik herců nepotřeboval (nebo možná žádný). A ohledně hraní? Každej umí udělat před zrcadlem grimasu, ale vlastně nikdo nejsme úplný herci. Takže rada: veškerý hraní si raději hned na místě zkontroluj, jestli to dává smysl. Raději si natoč víc verzí, ať máš případně z čeho vybírat!
4. Prostor, kulisy, světla, rekvizity, kostýmy
Přestože se nemá cenu nad jednotlivými body více rozepisovat, je potřeba na ně nezapomenout a všechny si je probrat. A věř, že podle toho pak bude tvůj klip vypadat. Pokud totiž chceš, aby tvůj klip vypadal jako fakt velkej gig, v hasičárně to asi nenatočíš. A to samý platí i pro ty ostatní body.
5. Rozpočet
Rozpočet je kapitola sama o sobě – rozpočet vlastně odráží všechny výše zmíněné body a musí s nimi jít ruku v ruce. S každým rozhodnutím musí přijít i otázka: „Co to stojí?“ Jestli sis ve scénáři vymyslel přestřelku, tak si ji zaplatíš. Chceš víc herců? Ok, zaplať (minimálně pivko kámošovi). Chceš, aby měl tvůj klip 10 minut – zaplať, atd.
Musím ale říct, že s rozpočtem my jsme vlastně moc problém neměli – od začátku jsme se při každé poradě domluvili: „Ok, tohle je potřeba a bude to stát tolik a tolik“ a nebo „Na tohle už nemáme, potřebujeme to? Ano? Ne? Jde to udělat levněji?“ Myslím, že tady je fakt důležité pořád myslet na to, kolik na to máš a jestli už se nevymýšlíš zbytečně moc. Držíme palce.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.